Koira lähtenyt heikoille jäille sorsien perään hölmöyksissään ja vielä hölmömpi omistaja tyttönen perään. Koiran voi heikot jäätkin vielä suht helposti kantaa, mutta ihmistä ei. Tyttöhän siinä sitten oli jäihin molskahtanut ja koira nykinyt auttavasti hihasta rannalle. Aika lähellä rantaa oli näköjään tapahtunut kun omistaja oli oikein kuvat itse ottanut lehteen episodin jälkeen.
Kyllä hävettäisi ihan päivälehteen laittaa kuinka oma tunarikoira laittoi ensin hölmön omistajan hengenvaaraan ja sitten veti tämän sieltä ylös. Sitä paitsi ei tuollainen alta 20kg tolleri nyt niin lujaa vedä, että omin avuin ihmisen jäistä pois saa. Varmaan jalat on yltänyt pohjaan tytöllä juuri ja juuri.
Mutta, mikään ei näköjään ole enää pyhää kun väkisin yritetään kääntää mustaa valkoiseksi. Henkilö vielä kehuu lehdessä, että koira on koulutettu hyvin. Silti se riuhtoo itsensä sorsien perään eikä tule luo kutsusta, täh? Sitten palkitaan, itketään yhdessä ja voivotellaan facessa. Yhtä tunteiden vuoristorataa ilotulitukset loppuhuipennuksena.
Ei, siinä. Hyvä, että koira auttoi. Kuitenkin välillä tuntuu, että puurot ja vellit menee ihan sekaisin ja faktat jää näkemättä? Pää-asia, että saadaan tapahtumalle "happy end" johon kaikki sitten yhtyvät vuoron perään voihkien.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001153444.html
Koiran takia omistaja melkein hukkui
7
210
Vastaukset
- kanadamalja
Kyllä Kanadan karpaasti ovat tienneet. "Tolleri on jalostettu noutamaan hyytävistä vesistä, sen turkki on kaksinkertainen ja vettä hylkivä". Eli mikäs hätä koiralla nyt olisi ollut?
Jos jäiden lähellä liikkuu niin kannattaa aina pitää parin metrin pätkä köyttä ja naskalit mukana ehdottomasti. Joku paksuhko pitkä keppikin toimii hätätilanteessa.
Tyttökin on tietänyt koiransa luonteen niin pakkoko sitä on mennä lintuja kahtelemaan rannalle ja koiraa kiihdyttämään kun ei remmi pysy kädessä. Kiusantekoahan tuo on metsästyskoiralle. - sorsiensyöttäjä
Linnut houkutus taidoillaan veivät tämän erän. Tyttö ja koira saivat molemmat kylmän kylvyn ja hyvän opetuksen. Ei ne eläimet niin tyhmiä taida ollakaan:D
- harkintaa-nuoret
Kannattaa muistaa, että mullan alla ei äiti voi enää lapsensa päätään silittää. Siinä ei paljon vanhempien, sukulaisten, ystävien mieli lämpeä vaikka koira tapittaisikin arkun vieressä. Älkää nuoret olko tyhmänrohkeita. Tällaisissa tilanteissa se sankarin viitta pysyy päällä ainoastaan siihen asti kun itse sujahtaa jään alle. Loppu onkin sitten osittain tuurista kiinni. Onneksi tässä tapauksessa oli tuuria ja päättyi nuoren ihmisen henkiin jäämiseen.
- Ihanaaaaaakoiraaaaa
ÄO ei riitä vastuulliseen koiranpitoon joten koira pois tytteliltä.
- niinmpäsniimpäs
Koira oli tippunut jäihin ja ei välttämättä ole päässyt itse pois joten omistajan oli lähdettävä auttamaan koiraansa
...
- SankarikoiraVieVeteen
Äskenhän juuri pikkulapsi hukkui vastaavassa tilanteessa. Sellaisia sankarikoiria.
- EhkäSe
tyttö oli keksinyt koko stoorin ja leikannu saksilla takin hihansa. Ei toopet koirat ihmisiä pelasta. Paitsi, jos tytöllä on joku kuollut sukulainen, niin ehkä sen henki on laskeutunut koiraan ja saanut koiran toimimaan. Eivät koirat itsekseen tuollaisia tajua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722