filmin kehitys

vain biteiksi

Saako sellaista palvelua ja jos saa, onko se yhtään halvempaa kuin kehitys kuviksi ja dataksi.
Millainen filmi pitäisi suunnilleen olla että saisi jotain 10 MP/kuva.
Kuinka monta Megapikseliä olisi mahdollista saada filmistä irti. Eikö jotkut filmit kestä 60 x suurennoksenkin. Tarkoittaako se että yli kaksi metriä leveä kuva ei olisi vielä rakeinen?

Ajattelin vain, kun minulla on Konuspot 15-40 kaukoputki, johon sovittaisin perinteisen järkkärin. Rajaisin luontokuviin vain parhaat osat (digizoomaus)ja teettäisin näistä taas normaalikuvia.
Onko tuo halpa kaukoputki välissä se joka ehkä pilaa idean?
Vai onko halvempaa teettää suoraan koko kuva niin suurena että leikkaa ylimäärät pois?
Mahdollisuus kuvata esim. joku lintu kaukaa kiinnostaa. Tämä olisi mielestäni ainakin teoriassa mahdollista tällä tavalla.

4

959

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Filmin erottelukyky on sidoksissa sen herkkyyteen eli mitä pienempi ASA-luku, sen tarkempi filmi.Nykyään tässä suhteessa parhaita ovat 50 ASA:set diafilmit ja MV-filmit.MV-filmejä löytyy Suomen markkinoilta ainakin yksi 25 ASA:nen eli Efke 25:n.Myös muita MV-filmejä voi kahittää 25 ASA:n mukaan.100 ASA:sen diafilmin informaatio on luokkaa ehkä 16 Mpks, joten tuollaisen 25 ASA:n on moninkertainen eli yksityiskohtia se pystyy näyttämään enemmän kuin mikään skanneri saa irti.Tosiaan nuo 25 ASA:sta filmeistä voi tehdä jopa 60-kertaisia suurennoksia, mikä kertoo niiden hienorakeisuudesta.Tuo herkkyys kyllä sitten aiheuttaa sen, että esim. kaukoputken lävitse kunnollisen kuvan saaminen lienee mahdotonta, koska joutuu käyttämään pitkää suljinaikaa, mikä taas lisää tärähdysepäterävyyttä.Tarvitaan siis todella vankka jalusta apuvälineenä.

      • mutta ....

        Entä se kaukoputken laatu? alle 200 e konuspotti 15-45 x zoom. Vääristääkö sen linssit kuvaa kuinka paljon?. Terävä kuva kuitenkin jos silmällä katsoo, mutta silloinhan suurennus vielä kyllä puuttu. Pitäisikö käyttää tämmöisessä tuhansien eurojen kaukoputkea jos 60 kertaiseksi suurentaa? jalusta on tukeva ettei tärähdä. Itselläni vaakituskoneen jaloista rakennetut, jotka voi polkea maahan tiukkaan.


    • erkkiz

      ..skannerilla tietsikkaan ja siellä editoidaan kuvat halutunlaisiksi.

      Niistä palveluista voi kysyä esim. IFI:ltä.

      • itselläni huonoja kokemuksia

        Ei kannata teettää tuota Ifillä, itse olen saanut monet rompulliset täysin surkeasti skannattuja kuvia, paperilla ne kuvat näyttää jotenkin ok mutta rompulle skannatut kuvat on "rakeisia" siis skannerissa ilmeisesti ei ole käytetty pölynpoistoa tahi sitten skannerin oma lukija-kamera on ollut pölyinen.

        Kannattaa mielummin teettää tuo työ vaikka Kodaposti-Extrafilmillä taikka jollain valokuvausliikkeellä. Kuvapussi tekee aitoja PhotoCD:tä mutta itsellä ei kokemuksia sen laadusta, aikomus tosin on seuraava rulla teettää siellä (siis Kuvapussissa). Photo CD on siitä suositeltava että kuvat skannataan Picture CD:tä isompaan resoluutioon, eli kun Picture CD:ssä suurin koko kuvalla on 1536 * 1024 jolla saa hätäisesti kymppikuvat niin PhotoCD:ssä suurin kuvan koko on 3072 * 2048 eli kaksi kertaa isompi jolloin voidaan niistä teettää vaikka A4-suurennoksia, miksei jopa A3-suurennoksiakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      175
      2914
    2. 86
      1270
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      242
      1077
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      123
      1026
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      84
      926
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      91
      763
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      667
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      665
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      103
      581
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      572
    Aihe