Jos minusta tulee täysi-ikäinen esim. heinäkuun 8. päivänä, voinko silloin hakea yleistä asumistukea jo heinäkuulle vai saako tukea vasta seuraavalta kuukaudelta?
Kova kiire olisi päästä muuttamaan pois vanhempieni kodista ja en koe löytäneeni vastausta kysymykseen mistään.
Opiskelen tämän kevätlukukauden loppuun normaalissa lukiossa ja ensi syksynä jatkan opintoja iltalukiossa (jota ei siis lasketa päätoimiseksi opiskeluksi, täten en ole enää parin viikon päästä "opiskelija")
Asumistuki ja lähestyvä täysi-ikäisyys
6
227
Vastaukset
- 9089088098
Asumistukea voi saada vain sille kuulle jonka alussa on asunut asunnossa. Eli jos vuokrasopimus alkaa 8.7 asuntoon niin asumistukea saat 8.1 alkaen.
- 90899998099
Siis 1.8 alkaen....
- novoihyvätavaton
jaaha, yhteiskunnan elätiksi heti kun mahdollista. joku stoppi tällekin touhulle pitäisi saada.
- Petu_
Myös ala-ikäinen henkilö joka ei asu vanhempiensa luona on oikeutettu yleiseen asumistukeen ellei saa opiskelijan asumislisää tai eläkkeensaajan asumistukea, eikä ole varusmies.
http://www.satakunta.net - DiscoStue
Kannattaa huomioida se että jos siirtyy päätoimisesta normaali lukiosta iltalukioon, niin te-toimisto tulkitsee tuon edelleen opintojen jatkumiseksi päätoimisesti.
Tosin ei alle 25v ilman ammatillista tutkintoa oleva mitään rahaa työkkäristä muutenkaan saisi... - fdsfdsfsdsf
Lukio-opintoja suorittava saa opintotukea opintotuen asumislisää. Ei yleistä asumistukea. Toimeentulotukea ei luultavasti tule herumaan, sitä varten pitäisi nostaa opintolaina ja opintotuki asumislisä opintolaina yhteensä riittää kattamaan perusnormin mukaiset menot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien952210- 2181891
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1731722Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1001298- 381180
- 1221098
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27580290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180671Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo50603Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli47595