EU:n ulkopolitiikka alkaa muistuttaa Natsi Saksaa

Abrahamm

On vain Venjää kohtaan rasistinen ja uho viha, eikä sitä tarvitse syvällisesti analisoida, muuten se vesittyy ! Ukrainalaisetkaan ei itse saanut päättää, joka taas Jukoslaviasta irroneille oli päivänselvää ?

4

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iivana_J

      Aaprahammi se analisoi kun muut analysoivat. Perseestä koko tyyppi!

    • hansamaat

      Kellot ovat joillakin vielä talviajassa. Eurooppa järjestyy uudelleen ja Berliinin muurin murtumisen jälkeinen ajanjakso on päättynyt. Suomi kuuluu skandinaaviaan ja jatkossa on toimittava sen mukaan.

    • Abrahamm

      Eu:n Ukraina politiikka on yksipuolista ja tulee kalliiksi. Uusista lainoista keskustellaan, vaikka heillä jo laki velkojen jäädyttämisestä.
      EU.nkin saatavat Ukrainalta taitaa olla jo Venäjän luokkaa, ei käy kateeks !

    • juutinraumaa

      Aloitus on kyllä niin pielessä kuin olla voi. Vanhan Saksan aikaan oli vain Venäjän maa, mutta valtio oli bolsevikkien hallitsema Neuvostoliitto. Vain Yhdysvallat on pysynyt aatteiltaan ja toiminnaltaan samankaltaisena edes jotenkin suhteessa aloittajan mainitsemiiin positioihin.

      Nykyhetkessä polarisaation voidaan katsoa kääntyneen 180 astetta menneeseen ennen Toista Maailmansotaa vallitsevaan aikaan. Venäjän Federaatio on hyvin kansallismielinen, vaikka monikulttuurisuus jossain määrin onkin väestössä, mutta niin on ollut aina.

      Venäjää uhkaavana laajentumishaluisena bolsevikkien saastuttamana liittona on nyt EU. Tässä asetelmassa Yhdysvallat toimii jälleen samalla tavalla kuin vanhassa maailmassa. Yle nöyristelee nyt suomettuneena Natoa ja EU:a. Uutisointia hallitsee esim. provokatiiviset kyber- ja infosotatarinat, jota Venäjän kuvataan tekevän yksin. Yhdysvalloista annetaan kuva onnettomana maailmapoliisina, jonka vain on pakko puuttua valtioiden sisäpolitiikkaan.

      Näitä asioita pitää katsoa nyt 180 astetta nurinpäin, jos haluaa verrata jotain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      79
      7409
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4650
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4550
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4120
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      70
      4107
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3619
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      3005
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2732
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      39
      1925
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1685
    Aihe