Pitsoja kuskaavia "takseja" on, ja siirrettäviä mutta palvellessaan paikallaan jököttäviä grillikioskeja. Mutta onko sellaista pizzawagonia, joka kävisi tekemässä pitsan tilaajan luona?
Pitäisi siis rakentaa riittävän pieni pizza-auto, jolla mahtuisi pysäköimään parkkipaikoille. Käytännössä siis ehkä joku korotettu Ducato, jossa mahtuisi työskentelemään seisaaltaan.
Energiansaanti on yksi ongelma, mutta jos käyttää nestekaasua uunissa, niin kylmälaitteisiin riittäisi ehkä tarpeeksi suuri akkupatteristo, joka tietysti latautuisi käynnissä ollessa. Toki nestekaasutoimiset kylmälaitteetkin ovat vaihtoehto, nehän toimivat yleensä myös akku- ja verkkosähkölläkin, hyötysuhde niissä tosin huono. Aurinkosähköä voisi tietysti myös hyödyntää rakenteissa, asentaa auton katolle vaikka 250 wattisen paneelin, jotka eivät nykyään paljoa maksa.
Uuni voisi olla tuollainen kompakti 2-tasoinen, joka painaa vähän noin 120 kiloa.
http://www.basequipment.com/Comstock-Castle-PO19-p/com-po19.htm#
Jos oletetaan, että auto saataisiin teknisesti toimivaksi, niin kuinka mahtaa olla viranomaislupien kanssa? Paikallaan grillivaunuista ja vastaavista myyvät yrittäjät taitavat tarvita ainakin maanomistajan luvan? Mitenköhän suhtaudutaan liikkuvaan versioon, kun se on kaikilta osin itsenäinen yksikkö?
Pizzamobile
kunhan.ideoin
0
58
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t833218Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881757Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131357Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241173Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121- 501118
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481109- 511016