Siis ei liikaa hiilareita eikä rasvaa.
http://www.iltalehti.fi/elintavat/2016040721378213_el.shtml
Ne ääriohjeet jatkuvasta ja älyttömästä rasvansyönnistä, varsinkin kovan, tulee unohtaa kuten mössöhampurilaiset, pullat, karkit, limut yms... roskaruoka. Täysjyväviljaa, kalaa, kohtuullisesti lihaa, marjoja, hedelmiä, juureksia, papuja, salaatteja yms..
http://www.iltalehti.fi/elintavat/2016040721378213_el.shtml
Ne ääriohjeet jatkuvasta ja älyttömästä rasvansyönnistä, varsinkin kovan, tulee unohtaa kuten mössöhampurilaiset, pullat, karkit, limut yms... roskaruoka. Täysjyväviljaa, kalaa, kohtuullisesti lihaa, marjoja, hedelmiä, juureksia, papuja, salaatteja yms..
Vastaukset 8
Vanhimmat
Selvä, ei mitään ruokalajia älyttömästi.
Ei se "mössöhampurilainenkaan" ole kovin huono ruoka, kunhan jättää ainakin osan siitä valkoisesta leivästä syömättä. Itse otan kerroshampurilaisesta "välileivän" pois ja kannenkin voisi jättää pois, mutta sitten tarvitaan ruokailuvälineet syöntiin. Hampurilaisia on myös ruisleivällä.
Muutenhan hampurilainen on kohtuullisen terveellinen: Naudanlihapihvi (voi korvata kanallakin, mutta se on uppopaistettua), salaattia, vihanneksia ja hieman majoneesipohjaista kastiketta. Rasvaa tuossa ei ole kovin paljon.
Yleensä otetaan koko annos jolloin mukaan tulee uppopaistettuja perunoita ja sokerilimsaa.
Hampurilaispaikkaa ei tarvitse vältellä, sieltä voi ostaa myös salaattiannoksen tai wrapin (vähemmän vehnäleipää) ja juomaksi pullon vettä.
Ainakin niissä hampurilaispaikoissa missä minä käyn, ei mukaan tule automaattisesti sokerilimpparia vaan ihan kuule ite voi valita kevyenkin vaihtoehdon !!
Totta ja valita voi vettäkin, mutta aika yleisesti tilaukseen pyydetään kokista. Myyjä kysyy aina mikä juoma laitetaan.
Järki_päässä
Ai että ihan ruisleivällä????
No niinhän se THL:n satukirja kertoo että.....
Siinähän satuilet, mutta et ole tainnut käydä suomalaisessa hampurilaispaikassa. Kyllä se reissarin pala on terveellisempi kuin vehnäpulla.
Mee veku terapiaan tuon pakkomielteesi hoitamiseksi. Se haittaa jo omaakin elämääsi kun ei ole enää muuta elämän sisältöä kuin trollaus ja kiusanteko.
Lisäisin avauksen listaan vielä pähkinät ja mausteet, varsinkin chili ja Ceylonin kaneli ja inkivääri.