ei jumaliste totakin selitystä

onhanselitys

Syyttäjä ja puolustus ovat erimielisiä siitä, tapettiinko Hämeenkyrössä yksin asunut eläkeläismies 5. tammikuuta tarkoituksella vai vahingossa.

Syyttäjä mukaan vuonna 1988 syntynyt mies tappoi tuttavansa puukottamalla häntä suurella keittiöveitsellä rintaan. Puolustuksen mukaan veitsi osui uhriin vahingossa, kun syytetty kääntyi äkkipikaisesti puukko kädessään kohti uhria.

Syyttäjän mukaan mies oli iskenyt eläkeläismiehen rintaan puukolla niin suurella voimalla, ettei sen tuottaminen ole voinut sattua vahingossa. Terältään 20-senttinen veitsi oli uponnut rintaan kahvaan asti.

Oikeuslääketieteellisissä tutkimuksissa uhrin rintakehästä oli löytynyt vain yksi reikä, josta puukko oli pistetty uhriin kahdesti.

Puolustus nojaa siihen, ettei kuoleman aiheutumista pyörähdyksestä voi sulkea pois. Tätä puolustusasianajaja Kaarle Gummerus demonstroi perjantaina käräjäoikeudelle nousemalla ylös penkistään esittämällä syytetyn ja uhrin mahdollisia liikeratoja.

Lisäksi puolustuksen mukaan tapolle ei ollut motiivia. Uhri oli syytetyn perhetuttu, jonka hän oli tuntenut pienestä pojasta saakka. Hän oli todistajien mukaan myös yrittänyt elvyttää uhria.

Toinen pisto rintaan?

On epäselvää, miten keuhkon läpäissyt toinen pisto on tehty.

Osan todistajista mukaan syytetty oli ottanut puukon pois rinnasta elvytyksen ajaksi ja oli tämän jälkeen tunkenut sen takaisin samasta reiästä. Puolustuksen mukaan tämä on yksi selitys sille, miksi puukko on työnnetty uhriin kahdesti.

Käräjäoikeuden kuulema oikeuslääketieteen tohtori piti selitystä epäuskottavana. Hänen mukaansa toinen isku oli tullut sekunnin murto-osassa ensimmäisen jälkeen. Oikeudessa todistanut poliisi piti puolustuksen selitystä epäuskottavana.

16

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Todennäköisesti teko ei ollut tahallinen. Mielestäni ketään ei voi syyttää tästä onnettomuudesta, koska vahinkoja sattuu ihan jokaiselle.

      • Carl.Cumieeros

        Hai herra tuomar, vainaja juoks Valtun puukkoon. Valtu vapaaks ja vainajalle sakkoo.


    • Teräväpuuk

      Vahinko mikä vahinko ei sille voi mitään. Puukot on vaarallisia ja teräviä. Itsekin nopeasti kääntyessä olen puukon saanut uppoamaan vaimooni monta kertaa vahingossa.

      • romanien.vuosipäivä

        Herra tuomar, veeärrälle kovat korvaukset Valtulle, ku juna ikään kuin koukkas Valtun Mersu kylkehen siinä tasoristeyksess.


    • Älkää haukkuko romaneita!

      • ilarivontrapper

        No huh huh romanit on väestön pohjasakkaa.


      • musta.leski

        Ikaalisten lappalainen sosiaalielätettävä ymmärtää romaneja.
        Lukekaa tuon nimmarin kirjallinen anti Ikaalisten palstalta.


      • Mikä sinä olet arvostelemaan toisia kirjoittajia?


      • musta.leski
        äiiiteeepyyyhkiiin kirjoitti:

        Mikä sinä olet arvostelemaan toisia kirjoittajia?

        Lappalainen sosiaalielätettävä vastasi itse sininimmarillaan.


      • tarkuutta

        Hoikkalan Jarmon juuret ovat Karjalassa, ei Lapissa!!!


    • Puistattaa

      Tekijän tietäen, tahallinen teko.

    • ValteRöönruus

      Hai sie polliisi, ottakee tuo mies kiinni, hällä on miun puukkoin selääs!

    • onhanselitys

      Eläkeläismies tapettiin syrjäisellä paikalla, metsätien varressa sijaitsevassa talossa, jossa ei ole lainkaan sisävessaa.

      Pirkanmaan käräjäoikeus on tuominnut Mertsi Allan Gunnar Grönstrandin 9 vuoden 4 kuukauden vankeuteen Hämeenkyrössä asuvan eläkeläismiehen taposta, joka tapahtui tammikuun 4.–5. päivän välisenä yönä.

      Syyttäjä ja puolustus olivat käräjäoikeudessa erimielisiä siitä, tapettiinko Hämeenkyrössä yksin asunut eläkeläismies tahallaan vai vahingossa.

      Puolustuksen mukaan terältään 20-senttinen keittiöveitsi oli uponnut kahvaa myöten uhrin rintaa, kun Grönstrand kääntyi puukko kädessään äkkipikaisesti uhriin päin. Puolustus nojasi siihen, ettei kuoleman aiheutumista pyörähdyksestä voinut sulkea pois.

      Lisäksi puolustuksen mukaan tapolle ei ollut motiivia. Uhri oli syytetyn perhetuttu, jonka hän oli tuntenut pienestä pojasta saakka. Hän oli todistajien mukaan myös yrittänyt elvyttää uhria.

      Käräjäoikeuden mukaan on tullut näytetyksi, että Grönstrand oli lyönyt uhriaan täydellä voimalla. Oikeus yhtyi oikeuslääketieteen professorin ja todistuksen antaneen poliisin näkemykseen, ettei veitsen osuminen rintaan pyörähdyksestä ollut uskottava selitys.

      Osan todistajista mukaan Grönstrand oli ottanut puukon pois rinnasta elvytyksen ajaksi ja oli tämän jälkeen tunkenut sen takaisin samasta reiästä. Puolustuksen mukaan tämä on yksi selitys sille, miksi puukko on työnnetty uhriin kahdesti.

    • Tappasivat saatana toisiaan miks yleensä syyttömiä. Nyt voisivat keihästää vaihteesta partalapsia.

      • tavjan.ystävät

        Tuon eläkeläismiehen surmassa läsnäolleiden nuorten
        naisten suku on kunnostautunut useaan kertaan
        viimeaikoina valkoisten eläkeläisten kiduttamisessa.


      • isoiiva

        Samaa mieltä,vittu mitä roskasakkia koko porukka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe