Lukeminen ja vapaa-aika

Ikrnfkf

Paljonko teillä jää aikaa vapaa-ajalle kavereille tms? Paljonko luette päivässä?

Ps. Osaako kukaan sanoa millä tavoin alkoholi vaikuttaa tähän luku-urakkaan? Olisi tarkoitus juhlia viikon päästä, eli vaikuttaako suuresti lukemiseen tuo alkoholin nauttiminen, tietysti vaikuttaa seuraavan päivän jaksamiseen, mutta sen jälkeen?

8

895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eialkoalukuaiksna

      Ite pääsin viime vuonna. Pidin viikossa yhden vapaapäivän, jolloin en lukenut ollenkaan. Tämä yksi päivä oli pyhitetty kokonaan vapaaksi, kun kuusi muuta vain luin. Tarvitsin lukuaikana enemmän unta kuin tavallisesti ja huomasin että parempi nukkua niin pitkään kuin nukuttaa ennemmin kuin pakottaa itsensä aikaisin ylös. Yleensä luin n. 10:30-21, tähän sisältyi muutama 5-10min ja yksi 45min tauko. Omasta mielestäni oli helppo keskittyä lukemaan muut päivät, kun tiesi että kohta tulee vapaapäivä.

      Mitä alkoholiin tulee, niin määrä varmasti vaikuttaa. Jos juot yhden saunakaljan lauantaisin, se tuskin vaikuttaa ainakaan negatiivisesti. Jos taas ajattelit vetää vappuna perseet, niin se syö ainakin ryyppäys- ja krapulapäivät. Henkilökohtaistahan krapulaolotkin ovat, eli jos et yleensä saa krapulaa, niin ei haittaa niin paljoa kuin esim. itseäni olisi haitannut, kun itse en meinaa olla täydessä terässä edes keskiviikkona jos viikonloppuna on otettu huolella.

    • oikikseen

      Luen kaheksasta neljään tai viiteen viitenä päivänä viikossa. Siinä välissä syön ja käyn lenkillä, eli varsinaista lukuaikaa tulee semmonen 6-7 tuntia. En pidä kokonaisia vapaapäiviä, mut vklpna luen molempina puolet siitä mitä arkena. Eli vapaa-aikaa viikolla käytännössä illat, sillon käyn yleensä salilla ja hengailen vaan, yllättävän väsyttävää tää lukeminen :D

      Olin aatellu ite että en jois ennen pääsykokeita ollenkaan mutta mutta.. Mulla oli synttärit lauantaina ja juomisekshan se sit meni, ihan kunnolla. Sunnutaina kyllä ärsytti lukee ja väsytti ihan sikana, mutta kun tosiaan oli vaan se n. 3h luettava nii kyllä siitä selvis. Ja itellä ainakaan ei oo ongelma se "juomispäivänä" lukeminen, emmä nyt kuitenkaan ala juomaan ku vasta illalla! Tän jälkee en kyllä aatellu juua, mutta jos pystyy lukemaan juomisesta huolimatta niin en nyt näkis sitä joinain viikonloppuina juhlimista onglemana :)

      • oikkari

        Noniin voit jo unohtaa sisäänpääsyn. Et näemmä osaa ottaa alkoholia siinä määrin kohtuudella ettet enää mahdu meidän ELIITIN joukkoon.


    • vapaaaikamyöhemmin

      Paljonko jää aikaa kavereille? Hölmö, kaverit lukevat kaikki hikipäässä kuten itsekin. Nyt on lukemisen aika.

      • sitteku

        Sama täällä. Ny on ajateltava vaa itteä ja omaa sisäänpääsyä. Kavereille ei aikaa jaeta. Ei ne sitä kaipaakka, ku lukevat neki. Enkä itte kaipaa niitten aikaa.

        Kuhan pääsykokeet on kaikilta ohi, sitte juhlitaan yhdessä.


      • Oikkis

        Mistä vedätte jonku 10h lukupäivä? Esim. Nyt ainut vaikee aihe on esineoikeus. Esim. Tuo viestintäoikeus on helposti luettavissa 5pv n. 40s per pv eli n. 3h tai 2.5. Mitä luulette että auttaa, jos luette koko päivän ja lukemisen jälkeen ei enää muista mitään? En nää tuossa lukutavassa mitään järkeä.


    • Tähtäinkesäkuussa

      Olen Abi-16.

      Luen noin 5 tuntii pv, yleensä 2-3 osassa/pv, pienet tauot välissa.
      Klo 10-18 välillä lukeminen. Niitä lukupäiviä on ollut 5-6 pv /vk, riippuu viikosta.

      Mulle ei vaan oo tehokasta, enkä jaksa lukee enempää ku 5-t pv, varmaan kirjotukset vielä painaa. Yks päivä on pakko huilata, muuten levii pää.

      Kerran viikossa, lauantaina baariin, mutta ei sikakännejä vaikka kyllä juodaankin. Sunnuntai menee huilatessa.
      Kavereiden kanssa nähdään siis kerran viikkoon. Muuten vaan luetaan ja osalla abikavereista on vielä viimeset kurssitkn kesken. Voi voi :(

    • Lexoikis1

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      277
      5229
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      59
      4769
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3744
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      51
      2760
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2277
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1883
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      118
      1800
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1536
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1094
    Aihe