Kuinka kärttysän akan saa rauhoittumaan?

Toisinaan huutaa ja raivoaa - ja loppua ei tule.
51621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Laitumelle aja se pihalle laitumelle sinne lehmät kirmaavat, ammukoon siellä, sähköistä laidun ja riimu akan kaulaan, saa sätkyjä.

Äänestä

Tässä muutamia ehdotuksia, joita voisit kokeilla:

Lähde kävely- tai pyörälenkille muutamaksi tunniksi.

Siirry toiseen huoneeseen tai pihalle ja kerro, kun naisesi on rauhoittunut, että kuuntelet vain normaalilla äänellä puhuttua asiaa.

Kerro rauhallisella hetkellä naisellesi, että normaali keskustelu tehoaa paljon paremmin kuin huutaminen ja ettet suostu enää kuuntelemaan sellaista.

Yllätä hänet kerran tai pari alkamalla itse huutaa samalla tavoin. Kysy, miltä se kuulosti naisesi mielestä, kun otat asian keskusteltavaksi tilanteen rauhoituttua.

Keksi jotain itsellesi mukavaa tekemistä, johon kerrot ryhtyväsi aina kun naisesi alkaa raivoamaan. - Mahdollisesti jotain, millä sinä palkitset itsesi ja jätät naisesi itsekseen ilman sitä.

Uhkaa, että ellei naisesi lopeta ikävää tapaansa, myös sinä alat käyttäytyä samoin.

Äänestä
  • Olen sitä mieltä, että tuolla tavalla tilanteesta poistuva on kyllä erittäin voimakkaassa vihan ja suuttumuksen tilassa itsekin. Miksi? Siksikö että toinen on korottanut ääntään HÄNELLE?! Naiset korottavat ääntään useammin kuin miehet, ja miehet taas naisia useammin poistuvat tilanteesta. Molemmat käyttäytyvät huonosti, mutta mielestäni tilanteesta poistuja käyttäytyy huonommin.

    Jos joku kohtelisi minua noin alentuvasti, väheksyvästi, ehkä halveksivastikin, ja joka tapauksessa julman välinpitämättömästi, vaivautuen samalla kuitenkin kiusaamaan ja ärsyttämään tahallaan ja kaiken lisäksi esittäisi epämiehekkäitä ja naurettavia uhkailuja, niin olisi kyllä suuri vaara että kunnioitukseni häntä kohtaan vähenisi ja tulisi entistä enemmän korjattavaa.

    Äänestä

  • Noita vaihtoehtoja heittelin ilmaan huvikseni, leikkimielellä ja tietysti vastuuttomastikin keskustelun jatkamiseksi ja provosoimiseksikin.

    Itse saattaisin kyllä poistua tilanteesta jo ennen kiihtymistäni, jos joskus sellaiseen joutuisin. Toisaalta en kyllä suostuisi pitempään kuuntelemaan ketään sivistymätöntä, typerää, kiljuvaa aikuista, joka ei osaa käyttäytyä. - Luulen, ettei kukaan tuttavistani olisi voinut kuvitellakaan pariutuvansa ainakaan pitemmäksi aikaa kenenkään kiljuvan tai rähjäävän aikuisen kanssa.

    Kun aikoinaan suunnittelimme mieheni kanssa yhteisiä kuvioita, sovimme, että kukaan ei huuda meidän kodissamme. Sopimuksemme piti, emmekä koskaan huutaneet emmekä edes puhuneet rumasti toisillemme tai toisistamme. - Joskus voi olla hyväksi poistua tilanteesta hetkeksi ja jatkaa keskustelua vasta, kun on saattanut asiat omassa mielessään oikeisiin mittasuhteisiin.

    Ihmisillä on erilaisia tapoja ja tottumuksia, jokainen saa minun puolestani toimia omissa ympyröissään ihan vapaasti omien normiensa mukaan.

    Äänestä

  • O-Orvokki kirjoitti:

    Noita vaihtoehtoja heittelin ilmaan huvikseni, leikkimielellä ja tietysti vastuuttomastikin keskustelun jatkamiseksi ja provosoimiseksikin.

    Itse saattaisin kyllä poistua tilanteesta jo ennen kiihtymistäni, jos joskus sellaiseen joutuisin. Toisaalta en kyllä suostuisi pitempään kuuntelemaan ketään sivistymätöntä, typerää, kiljuvaa aikuista, joka ei osaa käyttäytyä. - Luulen, ettei kukaan tuttavistani olisi voinut kuvitellakaan pariutuvansa ainakaan pitemmäksi aikaa kenenkään kiljuvan tai rähjäävän aikuisen kanssa.

    Kun aikoinaan suunnittelimme mieheni kanssa yhteisiä kuvioita, sovimme, että kukaan ei huuda meidän kodissamme. Sopimuksemme piti, emmekä koskaan huutaneet emmekä edes puhuneet rumasti toisillemme tai toisistamme. - Joskus voi olla hyväksi poistua tilanteesta hetkeksi ja jatkaa keskustelua vasta, kun on saattanut asiat omassa mielessään oikeisiin mittasuhteisiin.

    Ihmisillä on erilaisia tapoja ja tottumuksia, jokainen saa minun puolestani toimia omissa ympyröissään ihan vapaasti omien normiensa mukaan.

    Itselläni on takana 4 liittoa, vuosissa suunnilleen näin: 18,5,18,5, ja niin uskomattomalta kuin se ehkä kuulostaakin, kahdessa niistä ei riidelty koskaan ja kahdessa se ensimmäinen 'riita' aiheutti eron. Suunnilleen näin.

    Mitään sopimusta siitä ettei huudeta tai puhuta rumasti toisillemme ole koskaan edes älynnyt tehdä. Kaipa olen pitänyt sitä itsestään selvänä asiana, ja niin se on sitten mennytkin.

    Itselleni olisi tärkeää selvittää ja avata eteen tulleet yhteiseen elämäämme vaikuttavat asiat heti tai mahdollisimman tuoreeltaan ja käsitellä ne kerralla loppuun. En oikeastaan koskaan palaa asiaan aikojen päästä vaikka se mieltäni painaisikin. En myöskään koskaan ota selvästi loppuun käsiteltyä tai kerran anteeksi pyydettyä asiaa uudelleen esille.

    Siedän hyvin suoraa ja rehellistä puhetta ja aika huonosti epämääräistä ja epätäsmällistä kiertelevää ja kaartelevaa, asian ydintä väistelevää puhetta. Tai sitä, ettei edes kysyttäessä haluta 'selitellä' omaa käytöstä/sanoja vaikka nähdään toisen olevan aivan ymmällään tai mielensä pahoittanut.
    Näin ollen toisen tilanteesta poistuminen ei mielestäni ole ollenkaan rakentava tapa parantaa asioita ja parisuhdetta ylipäätään. Vielä kun itse olen enimmäkseen melko rauhallinen ja lähes aina valmis tulemaan vastaan niin en koe jäähyn olevan itsellenikään tarpeen.

    Olen vahvasti keskustelun, ja nimenomaan minä-lähtöisen keskustelun kannalla, mutta ei niin, että aina ja jatkuvasti vatvotaan ja vatvotaan ja setvitään mikä on suhteen tila milläkin osa-alueella ja mitä minä haluan.

    Äänestä

Eukkos on johonkin tyytymätön, koita saada selville mihin ja jos mahdollista, koita vaikuttaa siihen. Jos et ja turhaa kitinää, hanki korvatulpat tai muutoin muuta itsesi ja ajatusmaailmasi. Toista ei voi muuttaa.

Äänestä

Tehonnut kerran ja pysyvästi.
Vastaavassa tilanteessa ilmoitin vaimolleni, että jos ei pysty ilmaisemaan itseään asiallisesti niin nostan hänet niska-perse otteella käytävään lukemaan mikä nimi on ovessamme.
Viesti meni perille ja on tehonnut kymmeniä vuosia.

Äänestä
  • Senkin tyranni miten vaimosi sietää sinua,Minä lähtisin pois ja ottaisin avieron ja nylkisin miehen puktaaksi

    Äänestä

  • Teilläkö on ovessa vain sinun nimesi? Ei vaimon?

    Äänestä

  • Martakerho kirjoitti:

    Senkin tyranni miten vaimosi sietää sinua,Minä lähtisin pois ja ottaisin avieron ja nylkisin miehen puktaaksi

    Olen sopuisa, kohtelias, huomaavainen yms. Silloin kun kuvaamani tilanne tapahtui ei ollut mitään nyljettävää!
    Kuluneiden vuosikymmentekin jälkeen vaimoni pitää minua itselleen osuneena lottovoittona.

    Äänestä

  • Niin kertoi eräs työkaveri, että kerran oli tyttöystävän luona ja tuli riittaa ja tyttöystävä käski kaveria lähtemään, mutta kaveri ei lähtenyt. Silloin tyttöystävä käski kaveria menemään rappukäytävän puolelle ja lukemaan kenen nimi ovessa oli. Kaveri teki työtä käskettyä ja tuli hetken päästä takaisin. No, sanoi tyttöystävä, kenen nimi siellä oli. Sun tietenkin sanoi kaveri. No mitäs sitten siinä enää toljotat tiuskasi tyttöystävä, johon kaveri, että se nimi oli siellä rappukäytävän puolella.

    Eli siis tuo ei toimi halutulla tavalla.

    Ihan varmasti nalkuttavalla ja huutavalla vaimolla on jokin syy käytökseensä. Se kannattaa selvittää ja koittaaa poistaa. Samalla poistuu huutaminenkin.
    Eihän tuokaan hetkessä käy, mutta kannattaa olla kärsivällinen. Mieluummin valita konsensus kuin jatkuva riita.
    Miehen kannattaa kysyä itseltään, että haluaako olla oikeassa vai avioliitossa.

    Äänestä

Kokeile etälamautinta.

Äänestä
  • "Nainen on miehen riemu ja risti, piru sen miehen piinasi pisti"
    Kärsi kärsi, kirkkaamman kruunun saat.
    Saman voi kääntää.
    "Mies on naisen riemu ja risti............
    Elämä on, jos saa huonot kortit.

    Äänestä

Mei ät saa rahoitumaan kun tulee ja halaa ja kysyy kuinka voin auttaa sua rakas .keskustelu ja vaikka messuila käynti meidän kanssa auttaa.näin keväällä ainakin minulla on kärsimätön olo ja räjähtelen aika turhasta jo se että mies nukkupitkään ja tuntuu siltä että itse saa tehdä kaikki ja lisäksi passata miestä saa suutumaan . Ainakin minuun tehoaa oman riskinmieheni turvallinen ote ja rauhallinen ääni sekä peppuun taputus.sitä välillä kaipaa ja huomiota mieheltä.teidän kannattaa joskus kehua meidän vaatetusta ja emännän taitoja.voisitte joskus lähteä meidän vaimojen kanssa vaateostoksille.

Äänestä

Mä en vois rakastella esmes korppiksen tyylisen naisen kaa ku se huutais mun korvaan menis tatsi pilalle ja miehisyys silleen. Kiljuvia naisia ei voi rakastella ku takaa jos haluu säilyttää kuulonsa.

Äänestä

Kyllä tuolle huutamiselle ja jankuttamiselle pitäisi saada jokin säännös rikoslakiin. Jonkinasteista väkivaltaahan se on. Ehkä sitä senkin vuoksi sitä vain jatkuu, koska tiedetään, että vastapuoli ei voi käyttää mitään pakkokeinoja. Ne luettaisiin heti rikoksiksi.

Äänestä
  • Pakkokeinolakeja on olemassa, passitus mielisairaalaan sillä eihän kiljuva ja raivoava akka ole terve missään muotoa.

    Äänestä

  • puoli-Päivää-katsoisin kirjoitti:

    Pakkokeinolakeja on olemassa, passitus mielisairaalaan sillä eihän kiljuva ja raivoava akka ole terve missään muotoa.

    Pakkokeino tai ei, mutta löin niin että läiskähti. Odottelin käytöksen muuttumista aivan liian kauan. Huuto vain koveni. "Huudanpas". Arvelin, että lähtee kävelemään. Ei lähtenyt.

    Äänestä

Kärttysä?
Känttysä?
Akkako?
Aloittiki?
Taas höpöti.
Säälitti.

H.

Äänestä

Mitäs syytä vaimolla olisi huutaa ja raivota, jos mies tietäisi paikkansa ja tottelisi mukisematta muutenkin.

Äänestä
  • Ehkäpä onkin puukengän alla, voimaton, vastaanhangoittelematon, alistunut? Ei helevetti sentään.

    Äänestä

Maailman järkevin tapa on toimittaa avioerohakemus-ilmoitus lähimpään käräjäoikeuteen, ja kertoa eukolle vasta kun ero on selvä, siinä muuttolaatikoita pakatessa.

Äänestä

Kyllä hän siitä asettuu, kun ei härnää enempää ja antaa ensin syödä ruokansa loppuun.
Eikä syö hänen gluteenitonta pizzaansa, ei ainakaan kokonaan.

Äänestä

Jos aloittaja olisi kunnon mies, jota vaimo katsoisi lempeästi ja rakkaus räpäjis ympärillänne, niin mitä syytä vaimolla olisi kurkkutorven aukasta ja ruveta huutamaan ja raivoamaan. :)

Äänestä
  • Jos on luonnevikainen

    Äänestä

  • käh.käh kirjoitti:

    Jos on luonnevikainen

    Silloin kannattaa palauttaa kasvattajalle.

    Äänestä

Se, joka katsoo olevansa oikeutettu huutamaan toiselle, pitää kohdetta alisteisessa asemassa huutajaan nähden tai potee ihan muuten vain mielenvikaisuutta. En näe muita vaihtoehtoja. Se suhde on taputeltu loppuun eikä se alisteinen asema tai sairaus parane nuoleskelemalla. Tuo olio pitää pikimmiten panna kierrätykseen, kärsiköön muut. Parisuhde ei saa olla kiveen hakattu pakkotila, meillä on vain yksi elämä.

Äänestä

Mee avaaja huutonettiin ja myy eukkosi osta heti/tee tarjous sarakkeella. Ja ilmoitukseen, että Muumi muki kaupan päälle.
Tori . fi voi kokeilla vaihtoa.

Äänestä
  • Tai muovisanko kaupanpäällisinä.

    Äänestä

Miksei kukaan kysy - montako kipupistettä elämästään ja kehostaan löytyy
- tai ihmismielen kivusta - helppoheikkimäistä hokea mielenvikaisuutta, jos masentuu, potee masennusta, vihaa ja surua - toki pikkulasten leluissakin nykyään on paristokäyttöisiä sähkölamauttimia, joilla rattaissakin istuva pikkuvauveli voi rätkäytellä vastaantulijoita
- kaaostahan siitäkin syntyy ja sitäkin voi jotenkin hyödyntää.
Volyymejako liikaa vai koskeeko korviin?

Äänestä

Yhteen kun mentiin niin yksi ehtoni oli etten huutoa kuuntele.
Montaa kertaa ei ole tarvinnut lähteä huutamisen takia, ekan kerran lähdin pariksi tunniksi, toka kerralla viikonlopuksi ja kolmannella kerralla menin viikoksi ystäväni mökille.
Jos vielä joskus huutaa niin taidan lähteä kuukaudeksi Thaimaahan.

Kannattaa tehdä selväksi ennen yhteenmuuttoa asiat joita ei tule hyväksymään.

Äänestä
  • Meilläkin oli taannoin kireä tilanne.
    Sen jälkeen minun oli pakko taluttaa vaimo liiteriin ja annoin kunnolla selkään tuppivyöllä.
    Sanoin vielä, että anna olla viimeinen kerta, kun naidessa huudat!
    Lapsetkin sitä säikkyvät...

    Äänestä

Työnnä sille muna suuhun. Onpahan jotain muutakin suulla tekemistä.

Äänestä
  • Kiitos neuvosta, tehosi tosi tosi hyvin.

    Äänestä

Onneksi vaan toisinaan, Jäikö sinulla auton moottori ruokapöydälle vai miksi vaimo niin vimmastui. Vai onko vaimo taas dietillä?
Voisit ääni nauhottaa raivoamiset kuukauden ajan kännykälle ja antaa hänen joku rauhallinen päivä kuulla nauhotukset. Ehkä voisi auttaa.

Äänestä

Ei niille mitään mahda. Ovat viisaita. Vanha kansanviisaus sanookin, et naisia on kahdenlaisia - on niitä, jotka puhuvat aina ja sitten on niitä, jotka eivät vaikene koskaan. Ei ne tahallaan kiusaa miestä.

Äänestä

Miettist ensin että minkä takia vaimosi huutaa. Ei hän tyhjästä huuda, olet itse sen aiheuttanut omalla käytökselläsi.

Äänestä
  • Oletko jonkinsortin tietäjä tai näkijä? Kaupallista kykysi, teet rahaa.

    Äänestä

Rupea laulamaan, laula kaikilla äänivaroillasi, laula mahtava rakkauslaulu.
Eiköhän se siitä.

Äänestä

Eikö miehen huonoa käytöstä voi ilmaista ja perustella käytöksen huonoutta maltillisella äänellä, ilman huutamatta?

Äänestä

Vaimon rauhotus on taitolaji ja ennen kaikkea taito saara vaimo epäilemään huutonsa oikeutusta.
Mullahan on mailman kiltein vaimo mut joskus sekin ihan pikkasen yrittää olla perheen mies, silloin mä yleensä kattelen sillai salavihkaa ja hymyilen ilosest.
Yleensä vaimo alkaa epäilemään et nyt se taas verättää tahallaan ,sit se menee alahuulen riiputukseks ja kunnon haliksi kun laitan niin siin se on.

Äänestä
  • Ai sinulla on lapsi-vaimo?

    Äänestä

Nai muutama tunti kyllä se siitä, tohtori auttaa ajassa.

Äänestä

Feminismi syyllistää miehiä vastaavasti kuin natsismi vainosi juutalaisia. Suomessa eletään feminismikulttuurissa, joten vainoamisesta saamme nauttia enenevässä määrin.

Äänestä

Ei mitenkään Hiljennnä.. Se ei ole vika, vaan yleinen ominaisuus! Kierrätyksestä voi yrittää vaihtaa, mutta ne räyhääjät on, juuri siellä,ulkoitettuina!

Äänestä

Kaikki ominaisuudet kulkee geeneissä, ei niitä voi muuttaa muuksi. Kiltteys, suloisuus, ilkeys, kauneus, lempeys, pirullisuuss, empaattiisuus, kalsea luonne, tyly, söpöys...... niihän ne on jokkut pirullisia ja ilkeitä toisilleen jo lapsena, vanhempiisa tullut.

Äänestä
  • Kuka tahansa voi muuttaa omaa käyttäytymistään, jos oikeasti haluaa. Aikaa voi kulua jopa pari vuotta harjoitellessa, mutta kyllä kannattaa, jos on metelöivä häiriötekijä ja haluaa muuttaa tyyliä.

    Äänestä

  • Muutu_tai-muutan kirjoitti:

    Kuka tahansa voi muuttaa omaa käyttäytymistään, jos oikeasti haluaa. Aikaa voi kulua jopa pari vuotta harjoitellessa, mutta kyllä kannattaa, jos on metelöivä häiriötekijä ja haluaa muuttaa tyyliä.

    Niin voi jonkin verran kun pakottaa muuttamaan käytöstään, mutta geeneissä ne jutut on ja pysyy. Mutta voi "vääntää" luonnettaan tietoisesti. Ja voi tulla vaikka tapa siitä että onkin ystävällinen toisille ihmisille, vaikka ilkeys onkin syvällä perintötekijöissä.

    Äänestä

Kun hämähäkki, lue aika, on hienonhienot verkkonsa, lue rypyt, jo ikääntyneen naisen kasvoille punonut, maailma pedonkyntensä esittänyt eikä kaipaamaansa rauhaa ikinä elämäänsä löytänyt, voisi tietysti vankila, mielisairaala tai luostari olla viimeinen oljenkorsi
- löytääkseen helmiä elämäänsä, jos pohtii vielä turhanpäiväiseks kokemaansa eloaan.
- eihän ne tosin pakopaikkoja maailmasta ole nekään - mutta se julmuus ja raakuus, mitä otsikointikin esittää - nainen kauppatavarana ja työkoneena . Tavallista normaalina hölinää
- pahasti satutettuja, rikkimenneitä ihmisiä - joita maailma kaikessa petti?
Sanoisin vain hiljaa hyvästi ja portit sulkeutuisi lopullisesti kaikkeen entiseen eloon.

Äänestä

Aikaihmiseltä saa ja pitääkin edellyttää asiallista käytöstä. Sekä miehiltä että naisilta. Toki ärähtää saa, mutta jatkuva kiljuminen mikä ei lopu ... ei herranjestas! Asiat pitää pystyä selvittämään huutamatta. Eli puhua sitten kun huuto loppuu, vaikka vasta viikon päästä.
Minulle ei ole puolisko huutanut (enkä minä hänelle), mutta joskus on miltei ventovieras nainen kiljunut kurkku suorana vaikka huutamiseen ei ollut edes mitään syytä, pikemminkin ystävälliseen kiitokseen. Joillakin nyt vaan ei ole käytöstapoja ;-((.
Ällistyin - ja poistuin paikalta. Suosittelisin samaa aloittajalle.

Äänestä

naurettavaa antaa ylivalta vaimolle, sillä siinähän on sellainen tilanne et vaimo pitää miestä heikkona ja testaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja_se_jankutus kirjoitti:

Toisinaan huutaa ja raivoaa - ja loppua ei tule.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu