Hei! Suunnittelen matkaa Meksikoon ensi talvena. Mukana on myös 14-vuotias lapsi. Hotelliksi harkitsen Riu Palace Mexicoa, Riu Playacaria tai Riu Tequilaa. Kokemuksia näistä hotelleista? Onko Riu Palace Mexico paljon tasokkaampi verrattuna noihin kahteen muuhun=hintansa arvoinen? Onko joku jo käynyt testaamassa uusitun Riu Playacarin? Onko ruuat/buffee yhtä hyvät Playacarissa ja Tequilassa? Kiitos kaikista kokemuksista, vinkeistä ja matkakertomuksista :)
Riu Palace Mexico + muut Riut kokemuksia
5
478
Vastaukset
- Reissaaja1
En menisi yhteenkään Meksikon Riu-hotelleista. Olin itse carmenissa viime kuuss ja käytiin retkelle lähtiessä hakemassa väkeä riu-hotelleista. Keskustaan on pitkä matka ja pakko mennä taxilla tai bussilla. Rantaan bussikuljetus ja merta ei näy hotellilta. Alueilla ei katuvaloja joten ei voi lähteä iltakävelylle, on sysipimeää. Keskustan lähellä rannalla on ihania hotelleja, suosittelen niitä.
- Marinja
Kaikissa Riu-hotelleissa on hyvä palvelu ja tosi hyvät ruoat ja muut toiminnat. Riu Tequila ja Riu Playacar ovat erittäin hyviä kumpikin. Tequilan rantaclubille on n. 300 m hotellilta ja Playacar sijaitsee rannassa. Riu Jukatanin, joka sijaitsee myös rannassa, palvelut kuuluu myös Tequilan ja Playacarin asukkaille illallista lukuun ottamatta. (Riu Lupita sijaitsee kaukana rannasta ja he eivät voi käyttää muuta kuin oman hotellinsa palveluita.)
Keskustaan ei mene bussia. Taksilla toki pääsee edullisesti, mutta ei ole paha matka kävelläkään, kolmisen kilsaa, ja rantaa pitkin pääsee myös. - hyväälomaa
Riu Palace Mexico on selvästi tasokkain noista vaihtoehdoista. Oikein mukava hieman aikuisempaan makuun. Tosin huoneiden värimaailma hiukan jakaa mielipiteitä. Itse pidin kyllä. Mitään oikeaa luksusta ei hotelli tarjoa, mutta on siisti ja hyvä ja palvelu pelaa.
Playacar on siisti ja mukava mutta parhaat päivänsä nähnyt. Siis hieman kulahtanut. Jos matkustaisin lapsien kanssa niin valitsisin ehdottomasti Playacarin näistä vaihtoehdoista.
Tequilassa en ole yöpynyt mutta olen vieraillut pari kertaa alueella ja syönyt siellä muutaman kerran. Hotelli on hieman ränsistynyt ja kaikin puolin selvästi hieman alempaa tasoa kuin kaksi edellistä vaihtoehtoa. Lisämiinuksia myös siitä että hotelli ei ole rannassa. Itse en tässä hotellissa haluaisi yöpyä.
Kaikista näistä vaihtoehdoista pääsee kaupungille helposti senkun hyppää taksiin ja maksaa muutaman dollarin. Ainakin Palacen ja Playacarin edessä oli kokoajan takseja odottamassa. Kävellenkin pääsee jos vaivautuu kävelemään hieman. Matka ei terveelle ihmiselle ole todellakaan pitkä. Ennenminkin pieni virkistävä kävely.
Kaikki ovat turvallisella alueella joten mitään pelättävää ei ole vaikka liikkuisi iltaisin. - Kale_
Eikös tuo Playacar remontoitu nyt loppuvuodesta 2015 tai talvella?
Me olimme Tequilassa maaliskuussa 2015 ja käytettiin myös Jukatanin palveluja. En tuota Tequilaa mitenkään ränsistyneenä pidä, toki on noista alueen Riun hotelleista eri tyylisin (ehkä eniten paikallisen oloinen). Jukatan oli taas hyvin moderni ja Playacar oli silloin noista kulahtanein (remontin jälkeen varmaan eri tilanne). Ruoka mielestäni oli hyvin samanlaista ja hyvää Tequilassa ja Jukatanissa.
Rantaan ei ollut mikään pitkä matka, hyvin meidän 3v poikakin tuon jaksoi kävellä ja tarvittaessa sinne menee myös kyyti (sellainen aikuisten possujuna). Itse en ainakaan tuota rannan läheisyyttä pitänyt miinuksena, ei ne huoneet noissa Playacar/Jukatan hotelleissakaan rannalla ole, vaan siellä on ensimmäisenä allasalueet ja ravintolat. Nämä tilat on sitten samoin mm. Tequilan asiakkaidenkin käytössä. Tequila sijaitsee noiden muiden rannalla olevien Riu-hotellien takana.
Takseja sai hotellin edestä tai läheltä samantien ja pari kertaa tuonne myös mentiin kävellen (lapsi käveli aina välillä ja välillä kannettiin reppuselässä).
Riun Palace hotelleista ei ole omaa kokemusta, alueella käyneenä ovat kyllä hienomman näköisiä, mutta ehkä omaan makuun jo jotenkin turhan "virallisia"...
Lupita on tosiaan noista se eniten syrjässä oleva. - Joosuaaa
moi. Oltiin Riu Tequilassa 5 vuotta sitten. Tosi mukavat muistot jäivät. Hotellin palvelu hyvä. Kiva henkilökunta. Ruoka hyvä, varsinkin juuri tehdyt hedelmäjuomat. Teemailtoja. Iltaohjelma , show todella hyvä. Taksilla pääsee, kannattaa mennä, katsomaan uskomattomia hienoja paikkoja. Kannattaa tutustua paikkaan ennakolta, saa enemmän irti. Nyt jo paljon reissanneena palaamme jälleen Meksicoon.
21.1.2016 menox.
Jos on muita reissaaija silloin vois mennä joskus yhdessä esim. snorklaamaan.
JL&ML
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 164512
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831682Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2701532Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731505Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2421381Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341110Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041089- 931034
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651013