Riu Palace Mexico + muut Riut kokemuksia

PDC

Hei! Suunnittelen matkaa Meksikoon ensi talvena. Mukana on myös 14-vuotias lapsi. Hotelliksi harkitsen Riu Palace Mexicoa, Riu Playacaria tai Riu Tequilaa. Kokemuksia näistä hotelleista? Onko Riu Palace Mexico paljon tasokkaampi verrattuna noihin kahteen muuhun=hintansa arvoinen? Onko joku jo käynyt testaamassa uusitun Riu Playacarin? Onko ruuat/buffee yhtä hyvät Playacarissa ja Tequilassa? Kiitos kaikista kokemuksista, vinkeistä ja matkakertomuksista :)

5

579

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reissaaja1

      En menisi yhteenkään Meksikon Riu-hotelleista. Olin itse carmenissa viime kuuss ja käytiin retkelle lähtiessä hakemassa väkeä riu-hotelleista. Keskustaan on pitkä matka ja pakko mennä taxilla tai bussilla. Rantaan bussikuljetus ja merta ei näy hotellilta. Alueilla ei katuvaloja joten ei voi lähteä iltakävelylle, on sysipimeää. Keskustan lähellä rannalla on ihania hotelleja, suosittelen niitä.

    • Marinja

      Kaikissa Riu-hotelleissa on hyvä palvelu ja tosi hyvät ruoat ja muut toiminnat. Riu Tequila ja Riu Playacar ovat erittäin hyviä kumpikin. Tequilan rantaclubille on n. 300 m hotellilta ja Playacar sijaitsee rannassa. Riu Jukatanin, joka sijaitsee myös rannassa, palvelut kuuluu myös Tequilan ja Playacarin asukkaille illallista lukuun ottamatta. (Riu Lupita sijaitsee kaukana rannasta ja he eivät voi käyttää muuta kuin oman hotellinsa palveluita.)
      Keskustaan ei mene bussia. Taksilla toki pääsee edullisesti, mutta ei ole paha matka kävelläkään, kolmisen kilsaa, ja rantaa pitkin pääsee myös.

    • hyväälomaa

      Riu Palace Mexico on selvästi tasokkain noista vaihtoehdoista. Oikein mukava hieman aikuisempaan makuun. Tosin huoneiden värimaailma hiukan jakaa mielipiteitä. Itse pidin kyllä. Mitään oikeaa luksusta ei hotelli tarjoa, mutta on siisti ja hyvä ja palvelu pelaa.

      Playacar on siisti ja mukava mutta parhaat päivänsä nähnyt. Siis hieman kulahtanut. Jos matkustaisin lapsien kanssa niin valitsisin ehdottomasti Playacarin näistä vaihtoehdoista.

      Tequilassa en ole yöpynyt mutta olen vieraillut pari kertaa alueella ja syönyt siellä muutaman kerran. Hotelli on hieman ränsistynyt ja kaikin puolin selvästi hieman alempaa tasoa kuin kaksi edellistä vaihtoehtoa. Lisämiinuksia myös siitä että hotelli ei ole rannassa. Itse en tässä hotellissa haluaisi yöpyä.

      Kaikista näistä vaihtoehdoista pääsee kaupungille helposti senkun hyppää taksiin ja maksaa muutaman dollarin. Ainakin Palacen ja Playacarin edessä oli kokoajan takseja odottamassa. Kävellenkin pääsee jos vaivautuu kävelemään hieman. Matka ei terveelle ihmiselle ole todellakaan pitkä. Ennenminkin pieni virkistävä kävely.
      Kaikki ovat turvallisella alueella joten mitään pelättävää ei ole vaikka liikkuisi iltaisin.

    • Kale_

      Eikös tuo Playacar remontoitu nyt loppuvuodesta 2015 tai talvella?

      Me olimme Tequilassa maaliskuussa 2015 ja käytettiin myös Jukatanin palveluja. En tuota Tequilaa mitenkään ränsistyneenä pidä, toki on noista alueen Riun hotelleista eri tyylisin (ehkä eniten paikallisen oloinen). Jukatan oli taas hyvin moderni ja Playacar oli silloin noista kulahtanein (remontin jälkeen varmaan eri tilanne). Ruoka mielestäni oli hyvin samanlaista ja hyvää Tequilassa ja Jukatanissa.

      Rantaan ei ollut mikään pitkä matka, hyvin meidän 3v poikakin tuon jaksoi kävellä ja tarvittaessa sinne menee myös kyyti (sellainen aikuisten possujuna). Itse en ainakaan tuota rannan läheisyyttä pitänyt miinuksena, ei ne huoneet noissa Playacar/Jukatan hotelleissakaan rannalla ole, vaan siellä on ensimmäisenä allasalueet ja ravintolat. Nämä tilat on sitten samoin mm. Tequilan asiakkaidenkin käytössä. Tequila sijaitsee noiden muiden rannalla olevien Riu-hotellien takana.

      Takseja sai hotellin edestä tai läheltä samantien ja pari kertaa tuonne myös mentiin kävellen (lapsi käveli aina välillä ja välillä kannettiin reppuselässä).

      Riun Palace hotelleista ei ole omaa kokemusta, alueella käyneenä ovat kyllä hienomman näköisiä, mutta ehkä omaan makuun jo jotenkin turhan "virallisia"...

      Lupita on tosiaan noista se eniten syrjässä oleva.

    • Joosuaaa

      moi. Oltiin Riu Tequilassa 5 vuotta sitten. Tosi mukavat muistot jäivät. Hotellin palvelu hyvä. Kiva henkilökunta. Ruoka hyvä, varsinkin juuri tehdyt hedelmäjuomat. Teemailtoja. Iltaohjelma , show todella hyvä. Taksilla pääsee, kannattaa mennä, katsomaan uskomattomia hienoja paikkoja. Kannattaa tutustua paikkaan ennakolta, saa enemmän irti. Nyt jo paljon reissanneena palaamme jälleen Meksicoon.
      21.1.2016 menox.
      Jos on muita reissaaija silloin vois mennä joskus yhdessä esim. snorklaamaan.
      JL&ML

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      314
      1430
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1169
    3. 62
      922
    4. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      455
      915
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      72
      911
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      681
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      96
      649
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      73
      645
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      464
      619
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      602
    Aihe