Hei.
Muutto on edessä ja vene pitäisi saada mukaan. Samalla tietenkin voisi laajentaa purjehdusmahdollisuuksia vesistöihin, joihin ei yleensä pääse. Tavoitteena siis väsätä traileri veneelle. Kajolinnaa tulette tietenkin ehdottelemaan, ja vaikka Kajon tuote on tietenkin moninkertaisesti laadukkaampi, kuin tällainen itseväsätty hirviö, niin Kajoon ei nyt budjetti veny.
Vene on Joe 17, kölillä on ylöskipattuna syvyyttä veneen pohjasta lukien noin 30cm. Tälle vekottimelle ajattelin siis rakentaa trailerin yksinkertaisesti ostamalla 750kg peräkärryn ja ruuvailemalla veneteloja päälle. Massaakaan kun veneellä ei ole kuin viitisensataa kiloa.
Keulalle sopii luultavasti varsin hyvin joku tavallinen Biltema-mallin venetela, kun pohjalle vain laittaa korokkeeksi jotakin.
Perä on kuitenkin vähän ongelmallisempi; pohjan muoto ei poikkea mitenkään anteeksiantamattomasti moottoriveneiden pohjista, mutta perän pitäisi olla korkea, ja ennen kaikkea keskeltä avoin, että köli mahtuu uimaan välistä. Käytännössä tämä tarkoittaa siis, että tarvitsisin kaksi erillistä sivutukea, joiden päissä olisi pyörät. Mistähän tällaisia kannattaisi alkaa etsiä?
Nostoköliveneen venetelat
Joe17
2
335
Vastaukset
- entinencampuskippari
Joe:tä en ihan tunne, mutta Campukselle kävi kevyttraileri, joita saa käytettynä satasilla. Campuksessa on nostoköli.
- Kesäjakärpäsiä
Sivutukien päässä ei tarvi olla pyöriä, voi olla nivelletyt levyt, joissa pinnassa runkoa naarmuttamaton huopa. Esimerkkikuvia voin laittaa sähköpostiin tai kysele muilta Joen omistajilta Facebook-ryhmässä Joe17-purjehtijat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1921331Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53712
- 33692
- 60689
- 52667