Tuntuu että oululaisia vaivaa muukalaispelko ja sulkeutuneisuus, miksi näin?
Täällä arvostetaan kylmiä ja statuksenomaavia ihmisiä enemmän kuin rehellisiä ja avuliaita.
Miksi niin kylmä kilpailukulttuuri? Ei muualla suomessa kuole nuoria miehiä stressin takia sydänkohtauksiin kuin oulussa. Ettekö välitä lainkaan muista?
En haluaisi asua täällä mutta äitini muutti rikkaan miehen takia tänne ja hän halveksii minua ja perhettäni vaikken ole tehnyt pahaa hänelle.
Ette voi vain riistää loputtomiin muiden hyvää oloa antamatta mitään takaisin, kukaa ei jaksa loputtomiin.
Täällä arvostetaan kylmiä ja statuksenomaavia ihmisiä enemmän kuin rehellisiä ja avuliaita.
Miksi niin kylmä kilpailukulttuuri? Ei muualla suomessa kuole nuoria miehiä stressin takia sydänkohtauksiin kuin oulussa. Ettekö välitä lainkaan muista?
En haluaisi asua täällä mutta äitini muutti rikkaan miehen takia tänne ja hän halveksii minua ja perhettäni vaikken ole tehnyt pahaa hänelle.
Ette voi vain riistää loputtomiin muiden hyvää oloa antamatta mitään takaisin, kukaa ei jaksa loputtomiin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tarkoitatko aivan jokaista oululaista
Ei Täällä kyllä myöskään arvosteta kylmiä ja staattista esiin tuovia. Sekin on kaikki vain suojamuuria. Kyllähän sitä välillä ajattelee kaikenlaista.. .Homo homini lupus est? Paras kun ei kiinnitä mihinkään huomiota, vaan pistää laput silmille ja keskittyy vain johonkin pakkomielteeseen ;)
Oulussa asuvien kannattaisi olla tyytyväinen siihen mitä on saatu, eikä olla tyytymätön siitä mitä ei ole. Monissa maissa on paljon pahempi tilanne ja kaupungit röttelöitä.
On lukemattomia alkoholisti ja narkomaaniperheitä. On hulluja ja mielisairaita. On aina ollut. Moni on yrittänyt juoda itseään hengiltä vuosikymmeniä ja käynyt samalla töissä. Monilla perhe elämä on helvettiä mm. päihteiden takia.
Jos olet erilainen tulee paskaa niskaan, vaikkei se ole sinun syysi. Ei ymmäretä sitä että auttamalla toista auttaa itseään. Mutta älä pety jos et saa kiitosta.
Emme me ole sulkeutuneita, mutta kaikki kulkevat omilla asioillaan melkein kuin unessa. Jos ei tiedä olevansa unessa, silloin on. On hienoa kun siitä joskus hetkeksi herää, pää tyhjenee ja voi katsoa ympärillä menevää maailmaa, kuin jotain näytelmää...
Minkäpä minä sille voin, että ahne äitisi halveksii sinua, tuppisuuna vain sivusta seuraan, semmosia me ollaan, ekkönää vois muuttaa poies?
"ekkönää"
EKKÖNÄÄ??????????
Hahahahahahah, TE olette TODELLISIA JUNTTEJA.
ekkönäää nääkkönnnnäää ooooookkkkkonnnnäääää näääääkkönnnnääää nnnääää näää nä nä nä nää näää näää nääääkäkkäkkäääkäännäää.
Nauroin kovasti jutullesi :)
Ekkönää nää että mää tuun tai tuukkonää jos määkittuun...
Ekkönääää nääää
Näääkkönääää?
Tiiiiäkköhännääää?
Yks ei tykkää ku on katteelline, toine ei tykkää ku pelekää ja loput on vaan tuppisuita eikä tee mittään.
Oulun paapojat eivät näköjään kestä nähä tämän päivän totuuksia, mitkä suomeamme lähestyvät, jutut on poistatettu näköjään.
Kateellisia löytyy koko Suomesta joten ei se taida koskea ainoastaan oululaisia.
Suhteutettuna väkilukuun siellä Jumalan selän takaisella syrjäseudulla Lapissa, toisin sanoen Oulussa niitä kusipäitä on koko maan runsaimmin. Tosin siellä Oulun per...lävessä kusipäitä asuu absoluuttisestikin katsottuna erittäin runsaasti.
Kyllä niitä jääriä on vähemmistö. Ei kannata kuitenkaan kovin tarkkaan kattoa.. Peiliinkään...