Tämä surullinen tapahtuma Härmälässä.. Mies tapettiin asuntoonsa, yhtä tekijää etsittiin mediassa.. Saatiin kiinni!
Kuullut huhuja uhrista! Voisi olla vanha tuttu :( Niin turha ja paha tappo taas!!! Tietääkö kukaan uhria varmuudella??? Huhuja ainakin liikkuu.. Tai muita tekijöitä? Koska esitutkinta valmis?
Henkirikos Härmälässä??
14
2695
Vastaukset
- hitaat.hämäläiset
Joku hidas hämäläinen nyt vasta havahtui asiaan.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14204291/harmalan-tappo - Alkkistenhoivakoti
Eikse olekkin rapajuoppojen ja entisten rikollisten vanhainkoti. Tiedän yhden tyypin joka siellä asuu ja on rollaattorikunnossa vaikka nuorimies periaatteessa vielä.
- Kuolemansynti
Juu näi O
- JermuW
Yks Tekijä tuttu. Wannabe-muusikko, varmaan olisi menestynytkin ellei huumeet olisi vieneet. Uhrista ei varmaa tietoa.
Ei ollut tuolla linkin takanakaan tietoa uhrista. Tiedän tuolta myös yhden asukkaan.
Kyllä on taas jos on 4 miestä ollut yhden, ja ilmeisesti vielä heikomman uhrin kimpussa.
HUHU että olisi ollut vielä erityisen pienikokoinen :(- JosJosJosJosJosJos
Tässä maassa olis aika moni menestynyt, jos ei huumeet tai alkoholi olisi vienyt. Niin monta päihteillä munattua tilaisuutta ym. ettei oo tosikaan.
- sosiaalipornoaddiktit
Taas täällä sosiaalipornoaddiktit hekumoimassa...
- ihahullui
Älä ainakaan lenkkeile siä illalla. Härmälässä netappaa.
- nevälitämitäänsiis
Kerran on Härmälässä meinattumut tappaa.Olin varuillani ja syöksyin pusikkoon.
- sissosii
Aamulehti kirjoitti:
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/kolme-tamperelaismiesta-sai-tuomion-harmalan-taposta-loivat-uhriaan-muun-muassa-vasaralla-paahan/
Kolme tamperelaismiestä sai
tuomion Härmälän taposta – löivät
uhriaan muun muassa vasaralla
päähän
KOTIMAA 23.6. 16.04
Aapo Riihimäki
Aamulehti
Pirkanmaan käräjäoikeus on tuominnut Mika Gunnar Tapio Bambergin, Valtteri Janne Veli Kilpeläisen ja Jussi Kalervo Taipaleen vankeusrangaitukseen taposta.
Bambergin tuomio on jäännösrangaistuksineen 11 vuotta ja 8 kuukautta ja Kilpeläisen 11 vuotta ja 6 kuukautta. Taipaleelle tuomittiin kahdeksan vuoden vankeusrangaistus.
Lisäksi käräjäoikeus tuomitsi Jari Antero Korven neljäksi vuodeksi vankeuteen avunannosta tappoon.
Kolmikko pahoinpiteli 55-vuotiaan tamperelaismiehen kuoliaaksi Härmälässä Perkiönkadulla sijaitsevassa A-Kilta ry:n asuntolassa maaliskuun 15. päivä. Uhria lyötiin muun muassa vasaralla päähän.
Syyttäjän mukaan motiivi tappoon oli se, että tuomitut epäilivät surmatun miehen pahoinpidelleen edellispäivänä naisen, jonka kaksi tuomion saaneista tunsi.
Kolmikko kiisti tapon käräjäoikeusessa. Taipale tunnusti pahoinpidelleensä uhria lyömällä häntä avokämmenellä ja nyrkein, mutta Bamberg ja Kilpeläinen kiistivät tehneensä minkäänlaista väkivaltaa.
Asuntolan käytävällä kuvattu valvontakameramateriaali näyttää, kuinka Korpi koputti uhrin oveen ja päästi kolmikon sisään. Miehet lähtivät huoneesta noin vartin jälkeen. Tämän jälkeen uhri avasi oven vielä Korvelle ja toiselle naapurilleen.
– Hän istui sängyn laidalla ja kääri minulle sätkän, todistajana kuultu naapuri kertoi oikeudessa. Hänen mukaansa uhri oli tällöin vielä hyvässä kunnossa.
Mies löydettiin asunnostaan kuolleena seuraavana päivänä. Valvontakameran materiaali näyttää, ettei asuntoon mennyt sisään kukaan muu naapureiden jälkeen.
Oikeuslääkäri kertoi oikeudessa, että uhri voi olla pahoinpitelyn jälkeen täysin toimintakykyinen mutta menehtyä myöhemmin saamiinsa vammoihin.
Tamperelaismiehen kuolinsyy oli aivokalvon alainen verenvuoto, posken murtuma ja aivoturvotus.- eimitäännimiä
Ja kuka se uhri olikaan?
- Aaaaaatos
Uhri oli kahden lapsen isä joten kyllä, häntä jäätiin kaipaamaan. Ja asiat ei menny ihan niin kun lehdissä lukee.
- lahtiparas
Menkää Lahteen suomen Chigagoon niin tapahtuu tämmöistä viikottain. Eikä pelota sitten yhtään.
- 37vuodenKokemusPuhuu
Siel Lahdessa on semmosta väkeä, että sinne muuttoa ei kannata kenenkään harkita.
- lahtiparas
Lahti on tehty lahtelaisille. Ei sinne kaivata muualta muuttaneita. Ne vaan ei sovi porukkaan. Eikä ne pärjääkkään ressukat. Pelkäävät poloiset jos vaikka tehdään asiat selviksi Lahden omalla tyylillä. Rakastan Lahtea syntymäkaupunkiani, ei paikkaa parempaa löydy mistään. Olen lahesta ja ylpeä siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803