Autot 1972-1985

uho

Morris Marina 1,3 oli paras auto vuosina 1972-1981 sitten tuli Morris Ital 1980-1985 sitä ei tuotu suomeen korkean hinnan takia.

6

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Narinathajosi

      Marina oli kohtuu tyylikäs ja tehokas mutta huonolaatuinen. Ital oli tuotannossa vain neljä vuotta. Leylandin autotuotanto taisi vedellä viimeisiään silloin.

      Hassua, "Ital" taitaa olla joku rastatermi terveelle elämälle. Ital is vital.

    • mttuom

      Tarkoitit kai, että huonoin; ainakin länsiautoista.

    • buyers.remorse

      Morkkis Marina...

    • Marina_Narina

      Marina, nimi osui todella oikeaan. Kun ostin pikkufiiatin jälkeen -73 -mallisen Marinan, astuin suuren harppauksen eteenpäin autoilussa. Ajoin autolla paljon työmatkoja, kun mittariiin tuli 100 tkm, siitä oli aika luopua. Jäljelle jäi vain kaksi peruutusvaloa kun valokytkin oli hajonnut , sekä vetokoukku. Jos joku sattuisi tarvimaan. Paljon muistoja autoon liittyy. Tässä vain yksi: naapuritalon rokkefelleri oli ostanut 8 -sylinterisen Rooverin. Kun talviaamuna pakkasta oli 30 astetta, roope jäi kadunvarteen, marina hörähti ekastartilla liikkeelle. Siinä oli jonkinlainen hehkutusjärjestelmä, melkein kuin diedelissä, mutta se lämmitti imuilman sähkövastuksen avulla niin, että ainakin minulla moottori käynnistyi aina ulkolämpötilasta huolimatta. Tähän romuun rakkineeseen liittyy niin monta hyvää muistoa ulkomaan matkoineen, ettei niitten kertominen tähän taida sopia. Joskus muistaakseni oli äänestys kaikkein aikojen huonoimmasta autosta aikojen kuluessa, voittaja oli Marina. Näitä harvoin enää näkee liikenteessä, mutta kun näkee, niin mieli herkistyy.

      • uho

        Mulla oli Morris Marina 1,3 -78 sillon ajettu 90 tkm hyvin toimi kun luovun siitä autosta niin aj 168 tkm ei mitään vikoja.


    • uho

      Olen nähnyt että Morris Marina autoja on myynnissä nettiautossa ja keltasessapörsissäkin viimeksi oli Marina 1,3 coupe 1976 se oli aj 132tkm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1956
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1849
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1753
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1369
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1255
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1219
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1102
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1056
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      953
    Aihe