Näin Kelalta huijataan rahaa

Näin.huijataan

Keskimäärin 4300 € / henkilö
Yleisimmät huijaukset liittyvät työttömyysturvaetuuksiin ja yleiseen asumistukeen, sekä opintotukeen. Kuvituskuva Kelan konttorista Helsingin Itäkeskuksesta.
Yleisimmät huijaukset liittyvät työttömyysturvaetuuksiin ja yleiseen asumistukeen, sekä opintotukeen.

Sosiaalietuudet Viime vuonna yli 2 000 henkilöä kärähti, mutta todellisuudessa huijareiden määrä on paljon suurempi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001154716.html

Myös sosialisti presidentit onnistuneet "laillisesti" huijaamaan 20400 € vuosittain eläkkeen lisää.
Anoneet eläkeensä näin.
mm Eduskuntaa huijattiin myöntämään väärinperustein oleva eläkkeen lisä.
kts presidentti sivulta, asia avoin.
Presidentin eläke määritettään Tasavallan Presidentin palkkiosta joka on 126 000 €.
Sosialisti presidenteille maksetaan 160 000 € mukaan 60 % siitä.

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi elämän kevät! On kerrassaan merkillistä, miten porvarillinen media yrittää vierittää syyn aina vähäväkisten kontolle. Sen sijaan ökyporvarien "paratiisiloisimisesta" ei hiiskahdetakaan ellei ole pakko.

      Vanha sananlaskuhan sen jo kertoo, mitä isot edellä sitä pienet perässä. Olisi aika ryhtyä korjaamaan epäkohdat niiden oikeasta päästä. Koskee myös niin kutsuttuja leikkauksia ja kilpailukykyloikkia.

      • Selvintä.sitten

        Olisko selvintä jos kaikille vero jota maksaa ?
        Vai jotkut verotta Halosen lailla.?
        Ay liike verolle ?
        Eli, kaikki verolle, myös sosialistit.


      • Kannatan tiukempaa progressiota. Toisin sanoen köyhää pitää verottaa vähemmän ja rikasta enemmän.


      • Vai.koskisiko.heitä
        Seppo_Ilmarinen kirjoitti:

        Kannatan tiukempaa progressiota. Toisin sanoen köyhää pitää verottaa vähemmän ja rikasta enemmän.

        Halosen Tarjalla ja Penallä 370 000 € tulot.
        Voisiko Tarjan 96 000 € osan laittaa verolle ?


    • MiljardejaPalaa

      Veronkiertorikollisuudessa rikkaat huijaavat 2-3 mrd vuodessa verottajalta, montako miljardia huijataan maataloustukua? Asiat tärkeysjärjestykseen.

      • Viljelijää seurataan taivaalta. Huijaaminen lienee mahdotonta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      80
      5933
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      288
      5234
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3304
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2726
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1655
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1440
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      176
      1033
    Aihe