Kauan meni, että sait vuokrakämpän luottotiedottom

Kauan teillä on mennyt että olette saaneet vuokra-asunnon luottotiedottomana?
Pitäisi miehen kanssa vuokrata, hänellä on maksutiedot kunnossa, minulla ei.
Että tietäisi vähän että kauan voi joutua etsimään... Etenkin kun Helsingistä etsitään.

Minulla ei onneksi ole tällä hetkellä velkaa eikä ole ikinä ollut vuokravelkoja ja työkin löytyy.
7251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maksuhäiriö ei vaikuta asunnon saantiin jos ei vuokravelkaa.Ainakin täällä Pirkanmaalla onnistuu vuokraus.

Äänestä
  • Vuokravelallinen ja häädönkin saanut voi saada kaupungin tai kunnan kämpän. Satolta tai VVO:lta voi myös saada mutta vakuus on silloin 2-3 kuukauden vuokra.

    Äänestä

  • k854 kirjoitti:

    Vuokravelallinen ja häädönkin saanut voi saada kaupungin tai kunnan kämpän. Satolta tai VVO:lta voi myös saada mutta vakuus on silloin 2-3 kuukauden vuokra.

    Riippuu varmaan kunnasta/kaupungista. Tässä kaupungissa ei saa edes kaupungin asuntoa, jos on vuokravelasta johtuvia maksuhäiriömerkintöjä, muista maksuhäiriömerkinnöistä en sitten tiedä.

    Äänestä

Talllinnasta sain kämpän yhdessä päivässä, siellä kun ei suomalaisilla luottotiedoilla ole mitään merkitystä.

Äänestä

Vuokrasopimus tehdään miehesi nimiin niin sinun luottotiedoilla ei ole väliä. Itse sain 90-luvulla ilman luottotietoja parikin vuokra asuntoa ilman kelvollisia luottotietoja mutta vuokran antajat olivat tuttuja ja tiesivät syyn luottohäiriöihin. Eli ei mistään vipeistä ja kulutusluotoista. Sen jälkeen olen ostellut asuntoni kuten tämän nykyisen taloni josta tosin vielä velkaa. Joku mainitsi että vain vanhat vuokrarästit olisi syy miksi ei saa asuntoa. Todellisuudessa riittää pelkkä maksuhäiriö merkintä useimmissa tapauksissa. Joten puoliso vuokraa sen asunnon itse ja sinä olet oikeutettu muuttamaan sinne. Miten keskenänne hoidatte asumiskulut on teidän asia..

Äänestä

Miehen kannattaa tehdä asuntohakemus yksin, siis kirjoittaa että vain hän hakee ja on tulossa asumaan. Silloin ei kumppanin luottotiedottomuus häiritse sillä useimmat vuokranantajat tarkistavat kaikkien täysi-ikäisten asumaan tulijoiden luottotiedot ja voivat olla antamatta asuntoa jos jollain näistä ei ole luottotietoja.

Sitten kun miehesi on saanut asunnon niin kaikki muuttavat sinne.

Äänestä

Itsel sama ees muttei vuokrien takia merkinnät ja irtisamoninen ei itse aiheutettu,kämppä saatava duunia on.mitä kattonu kämpän saa ja samois hinnois kun yllä mainitut,Tosin ulosotto tililtä pitää soskusta takuudet anoa.Asunto edistää duunia.en laakereille jää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


anakini kirjoitti:

Kauan teillä on mennyt että olette saaneet vuokra-asunnon luottotiedottomana?
Pitäisi miehen kanssa vuokrata, hänellä on maksutiedot kunnossa, minulla ei.
Että tietäisi vähän että kauan voi joutua etsimään... Etenkin kun Helsingistä etsitään.

Minulla ei onneksi ole tällä hetkellä velkaa eikä ole ikinä ollut vuokravelkoja ja työkin löytyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu