Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

jokohan Ruissalossa tarkenee

Aurinko jo paistaa mukavasti...jokohan siellä tarkenisi jossakin
kallion kolossa nakuna ottaa aurinkoa...
512433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 51

Vanhimmat

Tänään kävin katsomassa niin yksi vanhempi mies siellä jo oli, mutta muuten paikalla oli vain yksi japani/korealainen pariskunta nauttimassa kesäsäästä vaatteet päällä. Itse odotan vielä inan lämpimimpiä kelejä.

Äänestä

Tarkenee päällekkäin ja vaihdellaan ahkertaan päällä olijaa.

Äänestä
  • Onkos siellä ketään?

    Äänestä

kyl nyt jo , itsekkin pitää kausi avata

Äänestä
  • Voihan sitä harrastaa naturismia sisälläkin lämpimässä ja nussia oikein sängyssä.

    Äänestä

Ensi viikolla lupas tosi lämmintä onko tulioita olen mies 59v olisko naisia tulossa päivällä Ruissaloon

Äänestä
  • Mitenkäs sun liikkumisees vaikuttaa se, onko siellä naisia vai ei.? Sinähän sinne olisit menossa.

    Tosin kai vain mentaalisesti.

    Äänestä

Olimme Ruisalossa 20-21.5 ja lämmintä oli. Näin upean naisen nimittäin vaimoni alasti. Siinä se nautinto oli. Harmi vaan että te ette nää häntä.

Äänestä
  • Juu, ei nähty. Ei olty Ruissalon kylpylässä.

    Äänestä

Nyt kyllä tarkenee jo hyvin. Onkohan muita tulossa Ruissaloon nakuilemaan,

Äänestä
  • Mene katsomaan. Älä koko ajan koeta teettää omia töitäsi muilla.

    Äänestä

Miten löytää Ruissalon paikan?

Äänestä

Älkää kertoko vollille ruissalon paikkaa. Volli on himorunkkaaja spermaa koko rannan

Äänestä
  • No itse asiassa ko. henkilö on hyvin aggressiivisesti käyttäytyvä ja epäsiisti. Yleensä alkoholin vaikutuksen alaisena esiintyvä määräilijä.

    Äänestä

Näin viime syksynä Turkulainen -lehdessä juttua nudistirannasta. Jutusta jäi mieleen se että suuresta palautteesta johtuen ko. rannalle oli päätetty laittaa viimein opasteet.
Leirintäalueen info -piste kun saa päivittäin useita kertoja kertoa perille menevää polkua. Kylttejä oli toimittajan mukaan odotettu jo liki kymmenen vuotta.

Ovatko opastekyltit tulleet jo paikoilleen?

Äänestä
  • On tullut polkujen molempiin päihin. Tänään taisi olla koko rannan olemassaoloajan kävijä ennätys.

    Viikonloppuna tarkemmin lauantaina klo 12-17 rannalla vietetään viralliset " avajaiset " paikalla on kahvi/tee/mehu tarjoilu ja mahdollisesti makkaran krillausta. Kaikki sankoinjoukoin mukaan tutustumaan uudistuneeseen " nykyään " viralliseen nakurantaan.

    Äänestä

  • ik9898er kirjoitti:

    On tullut polkujen molempiin päihin. Tänään taisi olla koko rannan olemassaoloajan kävijä ennätys.

    Viikonloppuna tarkemmin lauantaina klo 12-17 rannalla vietetään viralliset " avajaiset " paikalla on kahvi/tee/mehu tarjoilu ja mahdollisesti makkaran krillausta. Kaikki sankoinjoukoin mukaan tutustumaan uudistuneeseen " nykyään " viralliseen nakurantaan.

    Juu, oli nelisenkymmentä 15-30 vuotiaita nuoria naisia, suurimmalta osalta pillunkarvat ajeltuina. Oli siinä silmänruokaa! Eteenhän siinä terveellä miehellä kyrpä otti, mutta naiset olivat hyvin auttamishaluisia.

    Äänestä

  • NaisissaUinut kirjoitti:

    Juu, oli nelisenkymmentä 15-30 vuotiaita nuoria naisia, suurimmalta osalta pillunkarvat ajeltuina. Oli siinä silmänruokaa! Eteenhän siinä terveellä miehellä kyrpä otti, mutta naiset olivat hyvin auttamishaluisia.

    Missä naitte rannalla?
    Paljaalla vai kumilla?
    Monenko kanssa?

    Äänestä

Kaikki nai kaikkia miehet toisiaan yleensä...

Äänestä

Tulipa käytyä lauantaina "uudistuneella" nakurannalla. Samat vakinaamat (kourallinen) mennessä ja täysin tyhjä ranta tunnin päästä poistuessa. Edes vesi ei ollut enää kovin kylmää. Mikäköhän itku niiden kylttien perään oikein on, sellasia siellä ei ole nähty ja tuskin tullaan näkemään :D

Äänestä
  • Voi voi, pitääkö olla oikeinkyltitkin?

    Voi hemmetti, miten ihminen on voinut elää neljämiljoonaa vuotta ja melkein koko ajan ilman kylttejä!

    Äänestä

Runck joko olet käynyt väärällä nakurannalla tai sitten olet ollut aamulla aikaisin tai illalla myöhään/yöllä. Lauantaina ruissalon nakurannalla oli sinäaikana kun itse olin paikalla klo 12-17 aivan täyttä.

Vaki naamoista en tiedä kun en tunne mutta ainakin yksi pariskunta sanoi olevansa kalanista ja toinen pari pääkaupunkiseudulta joten tuskin ainakaan he olivat vaki naamoja ? . En nyt pysty mitään numeroita antamaan kun en laskenut mutta karkea arvio minun aikana oli 20-30 miestä ja 10 naista näistä 8 oli miehensä kanssa ja 2 yksinäistä.

Tulin paikalle parkkipaikalta hiekkatietä kuivasillan jälkeen polku vasemalle ( en huomannut kylttiä ) ja tämä ranta missä olin oli tämän polun päässä yläpuolella oli joku huvila. Itse ranta on aika pieni tai siltä näytti siitä rikkinäisestä kivilaiturin päältä katsottuna missä olin koko päivän muutamaa uintikertaa lukuunottamatta joten en tiedä jatkuuko aluea kumpaankaan suuntaa sinne missä on kaisloja ?

Äänestä

Parkkipaikan reunassa ilmoitustaulussa on nyt kyltti, tai ilmoitus tuo on; "NUDISTIRANTA" ja alla karttapiirros. Tähän on merkitty reitti parkkipaikalta Saaronniemeen ja kuivan sillan jälkeen vasemmalle polulle kääntyminen, sekä polkumatka 150m.

Tämä A4 on hienosti laminoitu, eli kestää vuosia. Kiinnitys nurkistaan tavallisilla nastoilla on ollut ehkä huono valinta. Kaikki ilmoitukset kun eivät kaikkia miellytä ja ne otetaan yleensä pois.
Tuo ilmoitus ei todennäköisesti juhannusta näe.

On kuitenkin hienoa että opastus tuli kun sitä on pitkään pyydetty. Paikalliset tietävät paikat, mutta satunnaisille matkailijoille tuo on tärkeä.

Kiitos

Äänestä

Kyseisellä rannalla olen ollut alastomana jo -90 luvulla. Sen matalan paksun oksaisen petäjän juurella sain kokea ihanan elämyksen . Ihana Ruissalo. Ps : rannalle pääsi hyvin kävellen tietä pitemmälle ja tietyssä kohdassa vasemmalle siinä se mökki.

Äänestä

Tuossa edellä tulikin selväksi että kyseisellä rannalla nakuiltiin jo vuosikymmeniä sitten joten ei mikään uusi paikka kuten jotkut kertovat.

Äänestä

On se yks vitun tekstiiliranta. Eilen kävin pulahtamassa, paikalla perheitä ja turisteja, allekirjoittanut ainoa nakusillaan polskiva...

Äänestä
  • Mitä valitat? Sehän oli sulle nakuranta.

    Äänestä

  • Tekstiilit häiritsee

    Äänestä

  • Runck kirjoitti:

    Tekstiilit häiritsee

    No riisu ne pois.

    Mutta muut eivät häiritse, sillä sinä olet sinä itse.

    Äänestä

  • Käännetääs vaikka näin päin; tekstiilit saattavat häiriintyä alastomasta uimarista. Lapset sellaisesta ei välitä.

    Äänestä

Meniskö tänään sinne

Äänestä
  • Niin, siinäpä sulle ajatus koko kesän ajaksi. Ajatusta aamusta iltaan.

    Äänestä

4 viestiä poistettu, mitäköhän täällä on taas riehuttu? :D

Äänestä
  • Yhen hullun spämmäämiä mainoksia. Käytetty ns. lyhytosoitetta. Kun joku eksyy painamaan linkkiä, saa spämmääjä pienen palkkion mainoksen levittämisestä.

    Siis poistot olivat enemmän kuin aiheellisia!

    Äänestä

Kyllä tarkenee kun ahkerasti paneskelee.

Äänestä

Kävin tänään katsastamassa tuon ruissalon nakurannan, Rannan pienikoko oli pettymys kun on tottunut vaeltelemaan yyterin nakurannalla missä lääniä riittää mukavasti.

Positiivisenä puolena pidin väen paljoutta kesäkuukausi ja arkipäivä ja silti oli pariskuntia 4 ja toistakymmentä miestä. Rannan tunnelma/ilmapiiri oli muista nakurannoista tuttua = rentoa ja kaverillista. Minullekkin yksi mies tarjosi termaristaan kahvit kun en huomannut eväitä mukaan ottaa vaikkakin mies oli selvästi miehiinmenevä ja kahvinanto oli selvästi tekosyy seuraan lyöttäytymiselle.

Kaiken kaikkiaan annan ruissalon nakurannalle 9/10 pistettä ainoa miinus alueen pienuudesta.

ps. Uimaanmenopaikka oli todella mallikaasti hoidettu, Kahvintarjoa osasi kertoa rannan talonmiehestä joka pitää paikat siisteinä ja uimaanmenopaikan puhtaana kivistä.

Äänestä
  • Kai se mies tarjosi myös munaansa. Se kun kuuluu nuderannan koodiin.

    Äänestä

Kävin minäkin siellä eilen , mutta ei ollut kuin miehiä paikalla. Rauhassa sai olla.

Äänestä
  • Timo Soinin ja Richard Chamberlainin kaksosolennot paikalla varmaan kuten aina

    Äänestä

Eilen rannalla oli tusinoittain alastomia naisia eikä yhtään miestä. Aurinko paistoipilvettömältä taivaalta ja margaritoja tarjoiltiin, jopa rintojen välistä villeimmillään. Voi kun oisitte olleet paikalla, kaikki tuo villiäkin villimpi naisenergia hukkaan... :D

Äänestä

Olen muualta muuttanut 55v Bi ja kiinnostunut rannasta . Onko opasteita tms. Onko ranta yleensä vielä toiminnassa . Pianhan (toivottavasti) lämpenee ja pääsee aurinkoon .

Äänestä
  • Viime viikolla Honkapirtin parkkiksella oli melkoista menoa.

    Äänestä

  • On toiminnassa - opasteet puuttuu. Kävelet vaan sitä polkua niin "oikealle" kuin pystyt. Siellä ihan perällä on rauhallinen ranta jossa voit heittää vaatteet pois. Lupasikin jo aurinkoista viikonloppua! Eikun nauttimaan ;)

    Äänestä

Jankon nakurannalle kun ilmat lämpenevät.

Äänestä

Korjaan hankon

Äänestä

Näin pohjoispuolen tuulilta suojassa täällä on melkoisen lämmintä ja parikymmentä vaatteetonta paistattelijaa.

Äänestä

ens lauantaina nudeilemaan...

Äänestä

Ihmeen typerä aloitus. Jokaisella on oma rajansa tarkenemiselle. Joten aloittajan olisi syytä mennä itse toteamaan nytkin asia.

Äänestä

Nyt onkin kiva sateinen keli..saisi suihkun samaan hintaan...siis mitä tyhmää alkuperäisessä kysymyksessä oli?

Äänestä
  • Esimerkki:

    Opiskeluaikanani olin maanantaiaamuna luennolla. Oli marraskuuta. Ikkuna oli luentosalissa jäänyt koko viikonlopuksi auki. Yksi nainen paleli ja istui ulkotakki päällä. Yksi kundi istui T-paidassa ja hänestä oli mukava lämpö.

    Tarkeneminen on yksilöllistä. Ei toinen voi sanoa, onko toisella kylmä tai lämmin oman tuntemuksen perusteella.

    Äänestä

"Tarkeneminen on yksilöllistä. Ei toinen voi sanoa, onko toisella kylmä tai lämmin oman tuntemuksen perusteella."

Tarkeneminen ei ole yksilöllistä. Pakkasessa ilkosillaan paleltuu ja samoin saunassa tuntitolkulla ollessa 200 C lämpötilassa. Kansainvälinen helleraja on 30 C, silloin on lämmintä. Poikkeuksena Suomessa 25 C, koska muutoin meillä ei olisi lämpimiä hellepäiviä tilastojen mukaan muuta kuin joka neljäs vuosi keskimäärin 1 vrk.
Yleinen lämpötila pyritään säätämään norm. tasoon 23-24 C. Viluraja on 21 C. Kun on 18 tai alle niin on kylmä.

Kun keskustellaan keleistä ja lämpötiloista, puhutaan eo. celsiusasteista. Kelit on ok, tai sitten on kylmä tai kuuma.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Nudist_69 kirjoitti:

Aurinko jo paistaa mukavasti...jokohan siellä tarkenisi jossakin
kallion kolossa nakuna ottaa aurinkoa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu