Yleisin syy jäädä sairauseläkkeelle maassamme on masennus. Vihakirjoitukset netissä ovat merkki että henkilö ei kykene käsittelemään sisällään olevaa vihaa. Vuosien mittaan tuo omakohtainen viha kääntyykin henkilöä vastaan ja aiheuttaa hänelle masennuksen. Viha johtaa masennukseen. Tutkijat ovat arvioineet että pelkästään Englannissa olisi 20-30 vuoden kuluttua jo kolmaosa kansalaisista masentuneita. Suunnilleen samanlainen trendi on muuallakin maailmassa. Myöskin meillä Suomessa.
Kansantautimme masennus
selväyhteyson
6124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi sitten nykyihmiset ovat masentuneita. Oliko ennen elämä helpompaa?
"Itsemurhien määrän viime aikojen huippu Suomessa oli 1 512 vuonna 1990. 2000-luvun alkuvuosina itsemurhia oli enää noin tuhat vuodessa. Vuonna 2014 itsemurhia tehtiin yhteensä enää 789."
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Itsemurha
Monet noista 1512 oli masentuneita mutta eivät olleet kehdanneet hakea hoitoa masennukseen ja lääkkeet oli huonompia jotka niitä käytti.
Myytti masennuslääkkeistä ja itsemurhista (huhtikuu 13, 2015)
http://akukopakkala.fi/myytti-masennuslaakkeista-ja-itsemurhista/
Yhteiskunta masennuttaa kenet tahansa vähänkään todellisuutta tiedostavan yksilön.
Kyllä. Jatkuvaa kilpailua ja voiton maksimointia. Vain parhaimmat tulevat pärjäämään.lopuille näytetään mieleterveystoimiston ovea
"Vihan kääntyminen sisäänpäin"-teoria on täyttä hölönpölöä. Vaikea ottaa tosissaan sellaisia ihmisiä, jotka oikeasti uskovat, että, kun ihmistä masentaa, syy on jonkinlainen vihan kääntyminen pahaksi mieleksi. Miten freudilaisen naiivi ja typerä selitysyritys ihmiskokemukselle.