joka jakaa infoa sitä haluavilla. Liitossa päivitetään jatkuvasti alan viimeisimmät vinkit ja linkit terveen elämän ylläpitämiseksi.
Suosittelen varauksetta liiton infoja.
Suosittelen varauksetta liiton infoja.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Veijoa vituttaa kun hän ei ole tervetullut liiton sivuille...
Ohjeet ovat hyviä ja ilmankos diabeetikkojen jäljellä oleva eliniänodote kasvaa koko ajan ja kovaa vauhtia. Suonien rasvaus kovilla rasvoilla toimii juuri päinvastoin. Ja kiitos myös THL:lle.
Ei kuulu. Veijon neuvot menee kuuroille korville (peurojen)
Mutta Veijohan nämä asiat kuitenkin yleensä tietää.
Ei Veijo tiedä mitään. Hän vaan kopioi toisten kirjoittajien tekstejä ja nekin painottuen siten että ne noudattelee hänen vääristynyttä ajatusmaailmaansa.
Jotain rajaa, Veijo, nyt kuitenkin sille että komppaat omia kirjoituksiasi.....
"Ohjeet ovat hyviä ja ilmankos diabeetikkojen jäljellä oleva eliniänodote kasvaa koko ajan ja kovaa vauhtia. Suonien rasvaus kovilla rasvoilla toimii juuri päinvastoin. Ja kiitos myös THL:lle."
Diabeeetikkojen määrä kasvaa koko ajan ja niin kasvaa myös lääketehtaiden voitot.
THL:ssä ei ole mitään kiittämistä ja siitä huolimatta Diabetesliitto uskoo THL:n satuja ravinnosta.
"Mutta Veijohan nämä asiat kuitenkin yleensä tietää."
Minun tietoni tulee vahvistuista, korkealuokkaisista tutkimuksista eikä luuloista niinkuin THL:llä.
Tässäkin asiaa.
https://www.youtube.com/watch?v=19SD_keLWSI
http://areena.yle.fi/1-1863655
Ja katsokaa myös tämä.
http://www.tritolonen.fi/uutiset/2466-insuliinihoito-tappaa-2-tyypin-diabeetikkoja
Insuliinihoito?
Insuliinihoitoa ei aloiteta turhaan. Ilman sitä sitä tarvitsevat kuolisivat varsin nopeasti.
Tolosen artikkelin pohjana olevassa artikkelissa ei myöskään kehoteta korvaamaan insuliinia karppauksella.
Tohtori Tolonen ampuu täydeltä laidalta tulkitsemalla tutkimusta rivien välistä. Eiköhän nuo tutkimuksen kuolintapaukset johdu pääosin muista syistä, esimerkiksi suuresta ylipainosta ja korkeasta kolesterolista ym. Ei insuliini tapa, se pitää diabeetikon hengissä.
Alkaakohan Tolosella mennä huonosti eikä omien tuotteiden myynti enää kata kunnolla Espanjassa asumista.
Tolonen puhuu 2 tyypin diabeteksestä. 1 tyypin diabeetikot tarvitsevat ehdottomasti insuliinia.
Jos kakkostyypin diabeetikolla ei verensokeri pysy aisoissa laihduttamalla, liikkumalla ja tablettilääkkeillä niin insuliini on ehdottomasti parempi vaihtoehto kuin ilman insuliinia.
Karppausta kokeiltiin ennen insuliinia kakkostyypin diabeteksen hoidossa mutta tulokset eivät olleet kehuttavia. Toki karppaus soveltuu joillekin kakkosille (kakkosia on useampaa tyyppiä) ja jos karppaa juoksevilla rasvoilla niin veren rasvojenkaan kanssa ei pitäisi tulla ongelmia.
Kakkosten ongelmana ei yleensä ole niinkään se, että ravinnon hiilihydraatti ja proteiini eivät varastoidu vaan insuliiniresistenssin aiheuttama liian suuri glukoneogeneesi eli keho tuottaa liikaa glukoosia koska insuliini ei hillitse tarpeeksi glukagonin tuotantoa.
Karppausta ei suositella tämän vuoksi missään diabeteksen hoitoon. Ruotsissa suositellaan maltillista karppausta diabeetikoiden painonhallintaan mutta tämä on ihan eri asia. Toki jos saa karppaamalla painon alentumaan niin tuo helpottaa diabetesta. Laihduttaa voi muutenkin enkä esimerkiksi minä laihtunut karppaamalla yhtään. Kolesteroliarvot kylläkin pahenivat reilusti.
tohtori tolonen ampuisi mielellään mutta ammukset unhtoivat jonnekkin.
"Tolonen puhuu 2 tyypin diabeteksestä. 1 tyypin diabeetikot tarvitsevat ehdottomasti insuliinia."
Jonka kohdalla hän on täysin pudonnut kärrystä.
Noh, VEIJO, äläs nyt taas innostu.....
2 kiloo bvamnaaneja D2>selle ja muutenkin sokeria mahdollisimman kovan lääkityksen ylläpitämiseksi.
Loistavaa Diabetesliitto.
Tästä tuli Veijolle uusi keppihevonen kun "onhan insuliinia" on menettänyt tehonsa.
"Tästä tuli Veijolle uusi keppihevonen kun "onhan insuliinia" on menettänyt tehonsa."
vaan kun ei ole vielä 13 vuoden aikana
Veijolla taas iso pöyrä heittää kun ei enää sormetkaan osu oikeille näppäimille.....sitä ne sähkösokit kuulemma teettää. Veijon vaimo kertoi....
Oho, korjataan kiireesti : iso PYÖRÄ....
Hienoa poikaseni :D
ilmiantaja.nro.yksi
epätoivoista tuo tollontouhusi. Et kai reppana vain todella usko että sillä on mitään vaikutusta
Veijon banaanikirjoittelu osoittaa taas sen mihin pakkomielteisyys johtaa....
Veijo löysi uuden tekstin jota voi taas kopioida urakalla monta vuotta.
Veijo näyttää lukevan Diabetesliiton keskustelualueita innokkaasti vaikka ei pystykään kommentoimaan viesteihin.
Eikä varmasti pyytänyt lupaa Diabetesliitosta kopioida tekstiä toisaalle.
SUOMESSA ON LOISTAVA DIABETESLIITTO
Tuskin on kun katsotaan suosituksia D2:sille. Johtaa nousevaan lääkekierteeseen.