Kuka on Muna-Paavo?

Arvovaltaista_toimintaa

Europarlamentissa eräs Suomen meppi tunnetaan yleisesti nimellä Muna-Paavo (Eier-Paavo, Paavo the Egg). Parlamentin ravintolassa salaatti on ilmaista, mutta kananmunat maksavat 50 senttiä. Paavolla on tapana piilottaa muna salaatinlehtien alle, ja kerran sitten kärähti nolosti kassalla.
Kuulin asian eräältä saksalaismepin avustajalta, kun tiedustelin hänen vaikutelmiaan Suomen edustajista. Mainittakoon, että saksan kielessä Eier takoittaa muutakin munaa kuin kanan tekemää, kuten suomessakin.

11

320

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kepulix

      Mihinkäs sitä tavoistaan pääsee. Suomessa piilotti eduskunnan kuppilassa aina ylimääräisen voinapin leipäpalojen alle. Puolueen puheenjohtajana pakotti puoluetoimiston porukan ostamaan omenasatonsa. Maakuntamatkoillla on aina mukana omia kirjojaan rinkallinen ja kauppaa niitä kuin laukkuryssä. Siinäpä vasta valtiomies!

    • Epävenkula

      Niinpä. Osuvin lehdistä lukemani otsikko uudesta puolueesta: "Väyrynen venkuloi taas".

    • Oma_markka_paras_markka

      Suomen eduskunnassa tunnetaan "mission impossible" (mahdoton tehtävä): saada Paavo tarjoamaan kahvit. Toisaalta, jos joku ilmoittaa tarjoavansa porukalle kahvit, Paavo kuulee sen vaikka vastatuuleen ja kymmenen metriä kallion sisään, ja ilmestyy jonoon. Silloin ei katsota puoluekantaa.

    • Voi-voi_munavoi

      Visua miestä tarvitaan Suomen nykyisessä taloustilanteessa. Tosin voinappien ja kananmunien varastaminen ei taida ihan riittää. Ja onhan tuo myös pois maataloustuottajilta.

      • visuJAtarkkapitääolla

        paljonko eu ja suomen valtiolta huijataan ja varastetaan?Eli,,jos kunta tai kaupunki saa eu-rahaa johonki hankkeeseen.se käytetään suojatyö-kaverin palkkaamiseen.Itse projekti sivuasia.


    • K.Yrpiäinen

      Heh-heh, "Eier-Paavo" eli K*rpä-Pate. Mahtaa herättää kunnioitusta ja arvostusta.

    • Muistelen jutun niin, että europarlamentin salaattiannokseen kuuluu ilmaiseksi puoli kananmunaa. Paavo ottaa kuitenkin kaksi munanpuoliskoa ja piilottaa niistä toisen salaatin alle. Paavon rikos ei siis ole niin paha kuin avauksessa annetaan ymmärtää, vaan vain puolet siitä.

      • Lex_Luritus

        Hyvä tietää, että rikos on kerrottua vähäisempi. Kun asia aikanaan menee EU-tuomioistuimeen, Paavo selvinnee ehdonalaisella. Taitava asianaja voi ehkä saada tuomion yhteiskuntapalveluksi, esim. Paavo joutuu esittämään lapsille Bryssellin eläintarhan sirkusnäytännössä suomalaista kansantanhua.


      • gh-jk
        Lex_Luritus kirjoitti:

        Hyvä tietää, että rikos on kerrottua vähäisempi. Kun asia aikanaan menee EU-tuomioistuimeen, Paavo selvinnee ehdonalaisella. Taitava asianaja voi ehkä saada tuomion yhteiskuntapalveluksi, esim. Paavo joutuu esittämään lapsille Bryssellin eläintarhan sirkusnäytännössä suomalaista kansantanhua.

        Hyvä ehdotus tuo yhteiskuntapalvelu. Brysselin lapset unohtavat nauraessaan hetkeksi terrorismin pelon. Vai kävisikö sittenkin päinvastain?


      • Pelle-Hermanni

        Veikkaan, että lapset kauhistuisivat. Aikuiset voisivat nauraakin, osa säälinsekaisesti.


      • Pystyssä_elävä

        Soitin eilen tutulle suomalaismepin avustajalle. Olet saanut väärää tietoa: salaattiannokseen ei kuulu munanpuolikasta, eikä munia myydä puolikkaina. Koko muna on ostettava 50 sentillä, jos sellaisen haluaa, tai sitten varastettava.

        Saattaa Paavo silti ensikertalaisena päästä EU-tuomioistuimesta ehdonalaisella, ellei kukaan kerro tuomareille voinappivarkauksista Suomen eduskunnassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      687
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      87
      678
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      597
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    10. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      571
    Aihe