ratikkaan ???? Jää vissiin yli niin paljon, että voidaan alkaa talvellakin pitää kesäkeliä Tammelassa. Se kun tulee maksamaan vain muutaman sata tonnia per vuosi. Ja sähköä kuluu mittaamattomat määrät. Tosin vaikka nurmi olisi kunnossa mutta lämmitetäänkö ilmakin niin, että pelaajat ja katsojat tarkenee.
http://yle.fi/uutiset/tampere_saa_uuden_jalkapallopyhaton__tammelan_stadionilla_pelataan_ympari_vuoden/8804493
Voi raato ja räkä sanon minä, eikö meidän kaupunkimme johtoa saa mikään kuriin. Onko ainoa keino välttyä maksamasta näitä älyttömyysiä muutto naapurikuntaan.
http://yle.fi/uutiset/tampere_saa_uuden_jalkapallopyhaton__tammelan_stadionilla_pelataan_ympari_vuoden/8804493
Voi raato ja räkä sanon minä, eikö meidän kaupunkimme johtoa saa mikään kuriin. Onko ainoa keino välttyä maksamasta näitä älyttömyysiä muutto naapurikuntaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Juu, olisihan se kivaa nähdä kun tammikuussa 30 asteen pakkasessa pelataan Tammelassa jalkapalloa. Sitä ihmettä meen kyllä katteleen. Ketkähän siellä mahtanevat pelata?
Tammelaan tulee tekonurmi, joten lämmitystä ei tarvita.
Tottakai lämmitys tarvitaan, että sadaan lumet sulatettua nurmen päältä. Eihän ympärivuotinen pallon pelaaminen muuten onnistu.
Lumi voidaan poistaa myös mekaanisesti, esim harjakoneilla. Eihän katujakaan lämmittämällä sulana pidetä, ainakaan kovin yleisesti. Ja ainakaan lämmitystä ei tarvita kylmällä säällä jatkuvasti, kuten oikean nurmen tapauksessa tarvitaan.
Tampereella on keksitty uusi laji, lumijalkapallot. Johan meillä Suomessa on suojalkapallo.
Paljonko pelaajilla tarvitaan olla vaatetta päällä ja katsojilla. Olis muutenkin kivaa tietää mikä sarja pyörii Suomessa läpi talven; siis ketkä siellä aikanaan pelaavat.
Hullujen vouhotusta taas tämä tamperelaisvöyhötys.
Joka tapauksessa on kerrottu, että sinne tulee lämmitettävä tekonurmi. Tämä on faktaa.
On tärkeää, että Tampereelle saadaan lisää aktiviteetteja. Mutta ei millä ehdoilla tahansa. Voitaisiin myös kysyä, voisiko Tammelan stadionia käyttää tietyn aikaa vuorokaudesta tai viikosta ns. kansalaistorina. Jossa vapaaehtoiset toimintaryhmät tekisivät vaikkapa suosituista ikäihmisten keppijumpista alkaen erilaisia tilaisuuksia muksumiitteihin asti. Tampereeltahan puuttuu kansalaistoimintatilat. Etenkin talvella puute on selkeä. Tarvitaan paitsi kesätilat, niin myös talvitilat vapaaehtoiselle kansalaistoiminnalle. Eräs seikka olisi se, että erilaiset urheilu ja vapaa-ajan järjestöt voisivat järjestää esittelyjä ja näytöksiä omista toiminnoistaan, johon kaupunkilaiset ja vierailijat saisivat osallistua. Myös kirjaston lukusalin esiintymisalue voisi sopia kansalaistoritoimintaa kulttuurin, harrasteiden, ympäristötietouden ja vaikka liikunnan merkeissä.
Lisäksi liikenneratkaisut Tammelaan kehitettävälle jalkapallostadionille tulee suunnitella siten, että se täyttää ne nykyaikaiset vaatimukset. jotka sille tiedon valossa asetetaan.
Kaupungin johto tuskin lukee tuota sinun puppugeneraattoriasi. Että ole ihan huoletta vaan.
Harmi, että nuo kaikenvastustajien lupaukset muuttaa muualle jää aina toteutumatta.
Apulaispormestari Pekka Salmi sanoi valtuuston kokouksessa 11.4.16, että "rahaa ei ole". Kuitenkin sitä näyttää löytyvän.
Hyvään pitääkin aina löytyä.
Ei tammikuinen potkupallo niin kovin hyvää ole. Voisi sitä pelata lumisellakin kentällä jos jotakuta niin kovin haluttaa.
Älä ole huolissasi, ratikkaan menee tuplaten se mitä on sanottu menevän.