Ei tällä palstalla etään kiinnosta ajatlla, mutta:
http://www.suomenmaa.fi/?app=NeoDirect&com=6/21/101157/b675bd7d40&t=Sivistymattomyys-on-vaarallinen-arvo&utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork
Tässäpä hyvä kirjoitus
8
107
Vastaukset
- kyllästynytPropagandiste
Katsoin kirjoittajan nimen - ja se riitti.
- sivistyshuijaus
Tuo svekolesbo KEHTAA tyypilliseen svekotapaan vetää yhtäläisyysmerkit pakkoruotsin ja sivistyksen väliin!!??
Huhhuh? Vaikka pakkoruotsitus on mitä EPÄsivistynein käytäntö, jollaista ei todellisissa sivistysmaissa ole! - Suomen.kieli.kunniaan
Ei siinä ollut pakkoruotsista kovinkaan paljoa. Enemmänkin historiasta ja sentään yhdestä ihmisestä, joka ruotsin kielisiä uhmaten paljasti pyhä kirjan salat suomen kielelle. Samalla tuli nostaneeksi suomen kielen kirjakieleksi, joka nyt hyödyttää koko Suomea.
Suomen kielen päivä on siis Agricolan kuolinpäivä. Se on myös Elias Lönnrotin syntymäpäivä, joten aivan hyvä päivä suomen kielelle. Skulle aldrig ha läst artikeln i normala fall. Helt OK. Inget speciellt. Du kunde däremot fila ganska mycket på din finska. Några (felstavade) ord och en länk brukar inte vara höjdare, Det var inte artikeln heller.
- AntiAnkka
Voi miten sivistymättömiä ruotsalaiset ovatkaan, kun he eivät suin surminkaan suostu opiskelemaan maan alkuperäiskieltä, suomea?!
- pakkosuomi
AntiAnkka kirjoitti:
Voi miten sivistymättömiä ruotsalaiset ovatkaan, kun he eivät suin surminkaan suostu opiskelemaan maan alkuperäiskieltä, suomea?!
Svenskspråkiga barn i Finland pluggar finska till 100 %.Finns inga möjligheter att välja bort finska.
AntiAnkka kirjoitti:
Voi miten sivistymättömiä ruotsalaiset ovatkaan, kun he eivät suin surminkaan suostu opiskelemaan maan alkuperäiskieltä, suomea?!
Så länkens ingress är på skitfinska och jag läser igenom den i varje fall, bara för att konstatera att innehållet är -0. Därför studerar jag inte finska? Idioter är inte precis bristvara på spalten.
- sfgssfdafgf
No niin olikin. Fennomaanille sivistys on tuntematon asia, koska sitä ei savupirtissä opita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001753- 591150
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4401117- 1701043
- 58821
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän130804- 84753
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä47741- 51708
- 57671