Miten saada toinen hoitoon?

avuntarpeessatäällä

eli tilanne on tämä. eräs perheenjäsen on alkanut näyttämään kaksisuuntaisen mielialahäiriöön viittaavia oireita Hän saattaa välillä huutaa kurkku suorana ihan pienistä mitättömistä asioista ja saada tuntemaan itseni aivan nollaksi. Esim. tiskipöydälle jäänyt likainen haarukka tai leivänmurut aiheuttaa valtavan huutomyrskyn. Sitten kun meinaa tapahtua isompi vahinko esimerkiksi avaimet meinasi jäädä sisälle niin kommenttina vaan "entäs jos ois jääty ulkopuolelle?" ja tuo aivan normaalilla äänellä.
Päivät siis vaihtelee hyvin paljon. On täysin rauhallisia päiviä jolloin hän puuhastelee ihan rauhassa ja elää suht. normaalia elämää ja välillä päiviä, jolloin saattaa huutaa ja paiskoa ovia kuin pikkulapsi aivan naurettavan pienistä asioista.
Hän on myös hyvin tarkka omasta omaisuudestaan ja vartioi kuin haukka. toisten omaisuuteen hän kyllä kajoaa ja käyttää häikäilemättömästi mm lainailee tavaroita ja kohtelee kovakouraisesti.
Olen itse vain ajatellut että hän on tempperamenttinen ja kärkäs mutta mielialojen vaihtelut on alkanut pistämään silmään. jos on kokemusta maanis-depressiivisistä läheisistä niin apua kaivataan!

2

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsdfdsf
    • kaksisuuntaa

      Poikani alkoi oireilla murrosiässä, rikkoi paikkoja kotona huusi .Alkoholi tuli kuvioihin tappeli humalassa koulu meni miten meni. Joka yö sai pelätä mistä haet missä kunnossa. Nyt on lopettanut alkoholin ja käy hoidossa. Tällähetkellä OK.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe