Miten muistatte kaikki salasanat ? Näitä tarvitaan milloin missäkin palvelussa ja aina pitäisi olla mahdollisimman kryptinen ja monimutkainen kirjain-numero-erikoismerkkihirviö käytössä.... miten näitä voi muistaa ? Kirjoitatteko muistiin jonnekin vai käytättekö samaa salasanaa jokapaikkaan vai mitä teette ?
Salasanat ja niiden muistaminen
8
181
Vastaukset
- jotainvinkkiä
Kysymyksiin löytäisit googlaamalla monta hyvää valmista vastausta. Voin kuitenkin paljastaa pari juttua omista tavoistani.
Olen todennut toimivaksi muodostaa salasana tuotteiden mallinimistä, jotka muistat hyvin ja olet ehkä omistanutkin. Esim. automallit voi koodata omalla tavallaan niin, ettei salasanasta edes paljastu viittaus autoon. Oletetaan vaikka, että eka omistamasi auto oli Toyota Corolla 1.6l, nyt sulla on Ford Mondeo ja haaveena BMW M5. Salasana voisi olla esim. Tc16-Fm2-Bm5. Välimerkkejä voi vaihtaa erikoisemmiksi, jos palvelu sallii. Numerot voi muodostaa myös vuosiluvuista. Järjestystä voi sekoittaa miten päin vaan, kunhan itse "koodauksensa" muistaa.
Vaikeasti arvattavan ja vahvan salasanan voi muodostaa myös läheisten ihmisten tiedoista, kunhan niitä sekoittaa riittävästi. Esim. Pekka Virtanen synt. 24.12.1937, Liisa o.s. Hämäläinen synt. 12.11.1946, Teemu Korhonen synt. 1.5.2006 -> Pv24lh11tk6 PIN-koodinkin voi muodostaa syntymäajoista, vaikka pelkkää läheisen syntymävuotta ei kannata koskaan käyttää.
Tärkeissä palveluissa ei kannata pitää samaa salasanaa eikä ainakaan saa saa laittaa esim. puhelinoperaattorin tunnusta samaksi kuin jonkin epämääräisen ulkomaisen nettifoorumin, jonka tietoturva epävarma. Eri palveluihin voi laittaa hieman eri salasanan esim. lisäämällä alkuun tai loppuun merkkejä, jotka muodostetaan firman nimestä. Vaikkapa Soneran salasanan alussa voisi olla Sa6 ja DNA:lla Dn1
Jos salasanaa pitää käyttää myös kännykällä, niin ennen uuden salasanan opettelua on syytä varmistaa käytettävyys. Varsinkaan ei pidä käyttää erikoismerkkejä, jotka löytyvät mobiililaitteessa hankalasti monen näppäilyn takaa. - muistamaan
https://chrome.google.com/webstore/detail/lastpass-free-password-ma/hdokiejnpimakedhajhdlcegeplioahd?hl=fi
Tuo on aika hyvin toiminut. - tietäjä12
Turhaa tuo salasanoilla pelleily. Kaikkiin luotettaviin paikkoihin sama 10 merkkinen salasana. Ja sivustoihin joihin ei ole luottamista, ei kannata rekisteröityä, tai käyttää jotain yksin kertaista salasanaa.
Tosin perus-Jorma ei erota hyvää nettisivua huonosta, joten turha sellaista edes pyytää.
Itse samalla salasanalla kaikkiin paikkoihin ja harvoihin huonoihin sivuihin en edes rekisteröidy.
Turhaa laittaa moni mutkaista vaikeasti muistettavaa salasanaa ihan perus sivuistoille. Koska salana on kryptattu tietokantaan eikä sitä voi sieltä mihinkään kaapata. - Dollar389
KeePass ennen LastPassia. KeePassissa ne on omalla koneella, eikä kenenkään palvelimella, ellei niin halua.
- wercqewrc
Pankkiin on oma salasana, ja kaikille muille yksi ja sama. Jokapaikan ss on tyyliin "1a2b3c4d5e!"#¤%", en tiedä onko liian helppo, mutta ei vielä ainakaan kukaan ole koodia avannut.
- helppo.mutta.vaikea
Sepeteuksen poikien isän nimi yhdistettynä poikien isän lukumäärään on osoittautunut riittävän hyväksi salasanaksi. Jos haluaa hurskastella, niin lukumäärällä voi huijata hieman.
- Tonzh4
https://identitysafe.norton.com/fi/password-generator#
suositelen tota ja teet viel omia erikois merkkejä |*@#*|/}{[] jotain tollasta väliin pistät vihkoo ja johonki muistitikulle backupit noin 6kk välein vaihat salasanoja 8-10 merkkiin on jo turvallinen mutta ite kun teen niin pisin on 20 merkkinen. - Tonzh4
lisäys viellä en suosittele mihinkään samaa salasanaa on ohjelmia jotka on ohjelmoitu käymään läpitte salasanoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562841
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541719Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1461694Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1521476- 721430
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3251318The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut181211Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m681061- 1581032
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek25995