Hei, olen 50-vuotias yrittäjä ja jouduin yllättäen sairauslomalle. Olen tehnyt jalkahoitoja koti- ja laitoskäynteinä ja tämä asiakaskunta on tuonut elannon.
Mitä pidempään sairauslomani kestää sitä varmemmin asiakaskuntani on siirtynyt toiselle yrittäjälle sekä luultavasti en jatkossa kykene tätä osaa työstäni tekemään jatkossa.
Olen ollut nyt sairauslomalla 2,5 kk:tta ja nähtävästi sairauslomani kestää vielä 3-6kk:ta. Silloin olen asiakaskuntani jo menettänyt ja mietinkin Yel-vakuutuksen maksua.
Sairauspäivärahalla ollessa en sitä kykene maksamaan, koska sitten ei jää elämiseen rahaa. Nyt alkaa laskuja kertymään ja mietin pitääkö yritys ajaa ns. alas ja minun alkaa työttömäksi työnhakijaksi vai mikä on käytäntö ajatellen eläkettäni?
Yel
yrittäjän eläke
5
238
Vastaukset
Sinun kannattaa ottaa yhteyttä omaan työeläkelaitokseesi, jossa sinulla on YEL:n mukainen eläkevakuutus. He neuvovat sinua YEL-vakuutukseen ja omaan eläketurvaasi liittyvissä asioissa ja miten sinun tilanteessasi tulee toimia.
- Yel
Kiitos.
- saikkuilu
Yel vakuutusta ei tarvitse maksaa pitkän sairasloman aikana. Ilmoitus eläkevakuutus yhtiöön. Myös yrittäjän ansiosidonnaiseen työttömyys vakuutukseen saa vapautuksen, Kelan sairauspäiväraha päätöstä vastaan. Yrityksen kiinteät kulut jäävät kyllä rullaamaan joten ainoa konsti niistä päästä eroon on lopettaa yritys. Yrittäjällä pitäisi olla päivärahallinen vapaaehtoinen lisä vakuutus josta saisi yritykselle toiminta rahaa. Tapaturma vakuutus ei nykyään käy koska kela ei maksa jos tapaturmavakuutus maksaa. Poikkeus on vapaa ajalla tapahtunut tapaturma, jolloin kelan korvaus säilyy.
- lopettanutyrittäjä
Eikö tapaturmavakuutuksen korvaus on parempi kuin Kelan päiväraha varsinkin jos yksinyrittäjä on maksanut vain inimimaksuja YEL:iin. Voihan sitä yritystä lopettaa ja ilmoittautua työttömäksi, siinä on kai joku kolmisen kk karenssia. Ongelmana voi olla että joutuu myymään hoitovälineet, ainakin taiteilijoilta on edellytetty että työhuoneen vuokrasoppari pannaan poikki ja pensselit kierrätykseen
- yel
Tosiaan yelin maksut katkolle ja kaikki yrityksen vakuutukset, jotka liittyvät työhön.
Yritys menee lepotilaan.
YEL-vakuutuksen lopettaminen kesken sairauspäivärahakauden ei vaikuta sairauspäivärahan maksuun. Mikäli sairausloma jatkuu yhtäjaksoisesti pysyy päivärahan määrä samana kuin ennenkin.
Mikäli on lopettanut yritystoiminnan kokonaan eikä sairausloma jatku, kannattaa ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi siinä vaiheessa.
Joten riippuen nyt siitä kauanko sairauslomani jatkuu ehdin miettimään lopetanko yritystoimintani kokonaan ja kouluttaudun tarpeen tullen uuteen työhön yrittäjänä tai siirryn toisen palvelukseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622582Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936237Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675851Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074584