"Some-käytös täysin uskomatonta"
Karri Kannala
Oikeusministeri Jari Lindström (ps.) kertoi vetäytyneensä Facebookista. Syynä oli ministerin mukaan täysin asiaton käytös häntä kohtaan. Suomen kaupunkilehtien päätoimittajien uutisseminaarissa esiintynyt Lindström otti samalla vahvasti kantaa some-käytökseen.
– Joidenkin ihmisten käytös on somessa lähtenyt täysin käsistä, se on ihan uskomatonta, eikä tämä joukko ole ihan pieni. Nimellä ja nimimerkin takaa kirjoitetaan törkeitä asiattomuuksia ja mennään henkilökohtaisuuksiin.
Ministerin mielestä ilmiö on niin vakava, että se uhkaa jo sananvapautta.
– Ihmiset eivät välttämättä uskalla sanoa mielipidettään ja ottaa asiallisestikaan kantaa asioihin, kun palaute alkaa olla kunnianloukkauksen tasolla. Alankin olla taipuvainen vakavasti harkitsemaan, pitäisikö somessa ja verkossa tapahtuvan törkykirjoittelun rikosoikeudellista puuttumiskynnystä madaltaa.
Saas nähdä kuinka kauan meno jatkuu. Mamuja saa tulla tänne tekemään ihan mitä vain. Kotouttamassahan tuo on ollut kokoajan. Nyt jos joklu on vastaan, niin pakko ihmetellä mikä on Persujen tavoteet ens kuntavaaleissa? Entäs muiden?
Lindström haluaa puuttua somekirjoitteluihin?
7
109
Vastaukset
- Kaveri_ei_itse_ymmärrä
Lindström on itsekin huomannut että somessa on paljon jotka ymmärtävät jotain, jos saman kirjoittaisi vain muutaman mitä tuo suuri joukko kirjoittaa niin voisi puhua muutamista häiriköistä. Kun kaveri on oikein ministeri niin luulisi jotain ymmärtävän, monihan jo oikeasti tuntee sääliä miten mies on aivopesty EK:n ja Kokoomuksen haluun saada tänne orjuus.
- Jarza-72
Voi vittu miten osuvasti sanottu. Kyllä tänäaamuna oli ensimmäisenä mielessä Lindström, eikä enään mitään lämpimiä ajatuksia. tuohan on kuin ois kylmää vettä selkään kaadettu. Täyttä paskaa koko työllistämisajatus. ORJUUTUSTA!
- Valinnanvapaus
Nämä mitään häiritse jos häiritsee en lukisi
- huuhaaahaa
Jotainhan tuo kertoo, epätoivosta kun ei kukaan luota!
http://mvlehti.net/2016/04/15/tankit-rullaavat-pitkin-eurooppaa/
Ainakin media on huomioinu saman asian. Suvakkisanomista en ois niin varma!http://mvlehti.net/2016/04/15/psn-ministeri-jari-lindstrom-ei-kesta-kritiikkia-haluaa-madaltaa-puuttumiskynnysta-nettikirjoitteluun/
Muualla kun ajetaan tankeilla jo pitkin eurooppaa, niin tämä herra kotiuttaa ja asioista ei sais hiiskua sanallakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979