Kävin Varkaudessa pitkästä aikaa ( 3vuotta viimeksi ) ja huomasin että oli paljon ulkolaisten omistamia autoja liikenteessä ?
Missä nämä ovat töissä ? - vai onko tehtaalla siirrytty kokonaan ulkolaiseen työvoimaan ?
Autojen kyljessä luki HUTNI - joten ovatko he hutnilaisia ?
Missä nämä ovat töissä ? - vai onko tehtaalla siirrytty kokonaan ulkolaiseen työvoimaan ?
Autojen kyljessä luki HUTNI - joten ovatko he hutnilaisia ?
Vastaukset 21
Vanhimmat
On ne.
Eikös sen ole tätä omistajaohjausta mitä Semikin lehdessä kertoo?
Joku aika sitten työpäivän jälkeen Litukkaan tulivat bussilla/tila-autoilla ostamaan leipä ja paistopisteen tyhjäksi. No, jääpähän edes kaupan työntekijöiden maksamat verot suomeen...
Ne on niitä vierastyöläisiä joilla laiskat sossunelätti työttömät luuseri varkautelaiset korvataan. Ahkeria, osaavia, romanialaisia, puolalaisia ja maahanmuuttajakoneinsinöörejä. Rakentavat varkautelaista teollisuutta.
Varkauden demarit kun eivät ole työstä kiinnostuneita.
Torilla vaan tuumivat että työ, työ, tuttu sana, ai niin yks mies kysy jotta mittee työ tiällä tiettä?
Ovat vielä ahkeria ja edullisia.
Hutní Montáže, A.s.
Ruská 1162/60, 703 00 Ostrava, Tšekki
Suomen sivuliike
Rakennustoiminta, rakennusten muutostyöt ja purkaminen.
Rakentamisen projektointi. Kaasulaitteiden asennus, korjaus, tarkastukset ja kokeet ja astioiden täyttäminen kaasulla. Painelaitteiden ja kaasuastioiden asennus, korjaus, tarkastukset ja kokeet.
Tuskinpa he menevät Ko milaan, kun kusi haisee kuppilan eessä..
Hutneja nähty Varkaudessa ?
Varmaa on Firman nimi - eikä heitä siten voi sanoa hutneiksi !
Hutni on heidän kielellään - Hyvä !
Onhan he työmiehen näköisiä ja oloisia julkisillakin paikoilla näyttäytyessään. Varkaudesta tuo näky kotimaisena ollut kadoksissa vuosikymmeniä eli siitä asti kun saunalisiä on alettu maksaa. Joskus kaupan jonossa voi hieman halpa Mennentullen tuoksahtaa.
Nyt paikkakunnallemme on työn ja hien haju tuontitavarana tullut takaisin Hutkien mukana. Tuskinpa heille joka viikko saunalisää maksetaankaan.
Tuntuu että sauna on heille aivan uusi ajatus !
Pari hutnia kävi uimahallin saunassa ja siten näin että heille uimahallit & saunominen on aivan uusi ajatus puhdistauta !
Joka kaverille sauna mukaan kunhan lähtevät kotiin ( kun työt on saatu tehtyä ) - niin saadaa muutaman vuoden päästä tänne turisteja !
Kohta koko heidän maa saunoo ja siten haluavat tulla tänne oppiin että miten oikeasti saunotaan - siis suomalaiset saunovat.
Helpppoa kuin heinänteko ja kaikilla on niin mukavaa ?
Kyllä ne kusijat ovat varkauden kommiasukkaita.
Mitä vitun kommiasukkaita?? Selitätkö tarkemmin vai opetteletko kirjoittamaan?
"Mitä vitun kommiasukkaita"
Selitä sinä, mitä merkitys tuolla v-sanalla on kysymyksessäsi.
"Kotilaisia" turisteja odotellaan parinvuoden päästä saapuvaksi, jahka nuo "ulkolaiset" turistit saavat "vetovoimakeskuksen" rakennettua valmiiksi.
Suomi ei ennen ollut ulkomaa R Y S S I L L E, mutta EU:n ja kohta NATOn myötä ns. suhteet ovat nys sillä tasolla, ettei ITÄ-täisiä vieraita käy eikä näy!
Könönpeltoon muuttaa parit karvakinttu perheet.
Onpakivaa,vävrikkkyytä arkeen.
Haha. Se onkin oikea paikka jos näitä partalapsia siskoineen tänne joudutaan ottamaan.
Kohta kun Riikineva valmistuu niin varmasti monet palaavat kotimaihinsa ja siten kirkastavat Suomi kuvaa - Varkauden osalta !
Järviä ja puhdasta ruokaa jokapaikassa !
ka kaverille sauna mukaan kunhan lähtevät kotiin ( kun työt on saatu tehtyä ) - niin saadaa muutaman vuo
Varmasti kaverit olivat ensi kertaa ulkomailla - sillä näin monta kertaa kun LIDL kävivät ostoksilla !
Harmi,kun riikinneva valmistui ja nämä miehet kotimaihin. Hyviä asiakkaita oli heissä. Toki vaimot ja lapset heitä tarvitsee. Hyvin maksoivat palveluistani eikä mitään pervoja tai sovinistia olleet.