Ikävästi alkoi. Pettymys. Suomen painissa on paljon niitä joilla on selvä näkemys miten tästä kuopasta noustaan. Harva vain tekee asialle yhtään mitään. Eikä liitto tee juuri muuta kuin päivittää facebookkia.
Voi Olympiakarsinnat!
Eihyvältänäytä
6498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Viikon päästä taas, sama juttu. Pettymys. Ei tuolla porukalla paikkoja oteta.
Ja naiset, matka on iso vitsi. Miten liitolta löytyy rahaa turhiin reissuihin?
Tero Välimäki hankki piaikan Rion olympialaisiin. LEHTIKUVA / Vesa Moilanen
ULAN BATOR
Tero Välimäki on hankkinut olympiapaikan Mongolian olympiakarsintaturnauksen kreikkalais-roomalaisen painin 66-kiloisten sarjassa. Välimäki sijoittui sarjassa toiseksi hävittyään loppuottelussa Romanian Ion Panaitille 0–3.
– Tänään kaikki loksahti kohdilleen. Tero paini kovaa ja fiksusti, ei vetänyt itseään hapoille alussa ja voimia riitti loppuun asti, päävalmentaja Juha Lappalainen kertoi puhelimitse.
Olympiapaikan saivat sarjan kolme parasta painijaa. Aiemmin paikan Rion olympiakisoihin ovat suomalaispainojoista ottaneet Petra Olli ja Rami Hietaniemi.
STT
Hienoa Välly. Mutta ei tullut toista paikkaa. Sarianne hävisi juuri jenkille. Kahden minuutin jälkeen 10-0 ja se oli siinä. Valitan.
Olen kuullut että Savola maksaa itse matkansa. Pitääkö paikkansa.
Kuka on tehnyt valinnan. Varmaan puoli Suomea lähtis, jos
vaan matkakuluilla pääsis Olympiakarsintaan.
Joku roti pitää olla valinnoissa, kyseisellä mimmillä
ei ole mitään näyttöä, lajissa paini.
No, oli miten oli, turha reissu!
Kaksi paikkaa Eestiin. Eikä yhtäkään Ruotsiin eikä Suomeen...