Microsoftin tie on Linux

ThereCanBeOnlyOne

Näin se homma tulee vain menemään. NT-kerneli on jo ikäloppu, 1990-luvun alusta asti sama wanha koodi mätänemässä kuoliaaksi. Kaikki muu maailma toimii jo ja on toiminut iät ajat Unix/Linux periaatteella, näin teki myös Apple 2000-luvun alussa, miksi Microsoft Windowsillaan jatkaisi kivuliaalla tiellään. En usko että "Windows" sinällään häviää pois, mutta sen taustalla oleva NT häviää pois ja se korvautuu Linuxilla ennen pitkään.

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ThereCanBeOnlyOne

      Pelkästään se asia, että koodin määrä kasvaa kasvamistaan. Jossakin pisteessä tulee vain seinä vastaan ettei yksi yritys voisi vastata kaikesta itse. Sama asiahan on näkyvillä kaikkialla. Suurin osa selaimista perustuu esim. Webkit-koodiin. Avoin koodi on ainut ratkaisu myös Microsofille tehdä tiliä tulevaisuudessa, ettei kaikista asioista tarvi vastata itse vaan tekee ne asiat parhaiten mistä se raha tulee.

      Koodailen yhdessä yrityksessä palvelua ja koodista arvioisin 95% tulevan avoimista koodeista ja ratkaisuista. Loppuosa on omaa "suljettua" koodia, jolla se raha ja palkka tulee minunkin tililleni.

    • Enusko

      Nää kernelit menee täysin uusiksi seuraavien prosessorien myötä, Tulossa ihan uusi arkkitehtuuri, joka pistää nää kaikki ihan uusiksi.
      Voi olla että windowsissa sitä ei tulla näkemään hetkeen, mutta sen uskotaan valtaan mailman muutamassa vuodessa.
      Kohtaa Jenkkivastarintaa kun se tulee Kiinasta!
      Kuitenkin se pätkii kymmenkertaisella teholla Intellin huiputkin.

      • oletkokännissä

        :DDDDDDDDD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5370
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1172
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      102
      875
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      811
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      783
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      757
    7. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      753
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      744
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      729
    10. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      46
      718
    Aihe