Työpaikka vaati ajokortin jonka jouduin suorittamaan omaan piikkiin. Voiko tätä mitenkään soveltaa verovähennyksiin?. Ja itseasiassa työnantaja vaati autonkin.. senkin hankin oma kustanteisesti. Oletteko kuulleet jonkun laittaneen kyseisiä asioita verovähennyksiin?
Ajokortti verovähennyksiin?
jykäviefyffetenhalusluov
43031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et saa. Elantomenoja.
Eikköhän ne auton käyttökustannukset ole vähennyskelpoisia, puhelu virastoon.
Auton käyttökustannukset sellaisenaan eivät ole vähennyskelpoisia työntekijälle.
Lähtökohtaisesti, jos omaa autoa tarvitaan työssä, työnantajan pitäisi korvata käyttö (43c/km tänä vuonna)
https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Kilometrikorvaus_ja_paivaraha
Mutta jos jostain syystä työnantaja ei maksa kilometrikorvauksia, niin silloin työntekijä voi vähentää verotuksessa laskennallisen 25 c/km tulonhankkimiskuluna (eri asia kuin kodin ja työpaikan väliset matkat).
https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Matkakulut/Tyomatkat(31744)
Lainaan hieman aihetta. Hallitus on uudistamassa työttömien velvollisuutta ottaa vastaan töitä, mikäli he omistavat auton. Eli töihin joutuu lähtemään niin kauas kuin työttömän autolla ehtii edestakaisin kolmessa tunnissa.
Lain mukaan autoa ei saa kuitenkaan kuljettaa ilman ajokorttia. Jos auton omistavalla työttömällä ei ole ennestään ajokorttia, tai se on "palanut" esim. liikennerikkeiden vuoksi, niin maksaako työvoimatoimisto uuden ajokortin, vai kuinka tässä tapauksessa menetellään?
Tai ohjaako työvoimatoimisto ajokortillisen työttömän kuskaamaan tätä ajokortitonta autonomistajaa töihin? Silloin ongelma siirtyy taksien puolelle, mutta hallituksen esityksessähän saa ajaa 10000:n edestä vuodessa ilman lupaa. Kuka maksaa palkan kuljetajalle tässä tapauksessa? Puoli vuottahan saa ajaa ilmaiseksi näytösluonteisesti, mutta entä sen jälkeen?