Niin paskako?
KYLLÄ:
https://virukset.fi/category/uutisia/
Koko listalta löytyy vain yhksi max haavoittuvuus eikä yhtään oikeaa Linux haavoittuvuutta! Käytännössä ainoa saastuva on Windows, joka kympin myötä piti olla niin turvallinen ja sekin puhe on nyt kääntynyt päälaelleen, Kymppihän on turvattomin!
Sitten haittasivustot urkkii kaikkia käyttäjiään
http://sputniknews.com/politics/20160415/1038094844/cia-social-media-monitoring-surveillance.html
Miksi vain windows aina saa viruksia
35
461
Vastaukset
- EimitäänuuttaAinahan se on ollut wirusimuri! 
- olethuonoillateilläLOL. 
 Et kai oikeasti lue tuota humpuukisivustoa vakavissasi?- LOL-Ellu-KanaEi kai w10-fanit sitä milläsenä pidäkkään, jatkusti kone saastunut, mutta eihän ne paremmasta tiedä. 
- LOL-Ellu-Kana kirjoitti:- Ei kai w10-fanit sitä milläsenä pidäkkään, jatkusti kone saastunut, mutta eihän ne paremmasta tiedä. - virukset.fi mainostaa ja suosittelee hyvin epäilyttäviä "korjausohjelmia", joista on todistetusti pelkkää haittaa koneelle. Sivusto on amatöörimäisesti (kone)käännetty suomeksi jne. Pitää olla pahasti vikaa päässä jos noihin suosituksiin uskoo. 
 
- pummEi ole 15 vuoden aikana linux-pohjaisiin tullut ainoatakaan virusta, matoa, haittaohjelmaa. Windows xp oli herkkä saamaan viruksia. Nyt oli Windows 10 yhden haittaohjelman saanut, mutta defender kykeni sen poistamaan. 
 Toisinkin tavataan hassuttaa.
 Macomtech antaa nettisivullaan harhaanjohtavaa tietoa, ikäänkuin Linux olisi pahin virusten kerääjä.
 http://www.macomtech.fi/index.php?id=virukset-palomuurit
 Viruksia tehtaillaan kaikkia käyttöjärjestelmiä vastaan:
 Windows XP, Vista; Linux Ubuntu, OpenSuse, Novell Suse, Red Hat;
 Apple Mac OS X ja OS X v10.4.
 Linuxin virus suurtuhoja on ollut mm. Morris -88, Bliss -97, Slapper 100 maata, Ramen koko RedHat. Vuoden 2007 Linux haittaohjelmia olivat mm. Mytob.CV, Zafi.B, Html Postcard Troi, Somefoolp ja Mydoom.M. D-Fence.
 Turvallista käyttöjärjestelmää ei ole. Päinvastoinkin tavataan hassuttaa.- windows-pimittäjäLuettele sitten joutessasi ne Windows-haitakkeet vai eikö loppuikä riitä ? 
- faktaakiitosMikä se W10 tarttunut haittaohjelma oli ja mistä se siihen tuli? 
- kotsokympistäsiTuhmä, ike omaan kymppiis skaspersky live recue ja katso mitkä on kymppisi haitakkeien nimet :D 
 Sit voit kertpoa mistä e sat :DDDD
- onkohilpeäolokotsokympistäsi kirjoitti:Tuhmä, ike omaan kymppiis skaspersky live recue ja katso mitkä on kymppisi haitakkeien nimet :D 
 Sit voit kertpoa mistä e sat :DDDDNyt on vahva känni. 
- Taina69-BBWonkohilpeäolo kirjoitti:Nyt on vahva känni. Ottako niin koville??? 
 
- pummTuo Macomtechin linkin jälkeinen teksti on kopioitu Macomtechin sivulta, unohtui lainausmerkit. En ole samaa mieltä. 
 Saattaa todella ikä loppua kesken, jos windows-viruksia ryhtyisi luettelemaan.
 Ei tullut merkittyä muistiin sen viruksen nimeä, joka tuli poistetuksi, joku --hack se oli.
- pummSaihan sen tuolta Defenderistä selville. 
 HackTool:Win32/AutoKMS
 Minulla ei ole tietoa, mistä on tullut ja mitä tuo tekee. Hyvin vähällä käytöllä tämä järjestelmä, lähinnä uteliaisuuttani sitä joskus testailen ja päivitän enkä ole käynyt arveluttavilla sivuilla.- itsehankittu.haitakePoista se piraatti-Office tietokoneelta ihan ekana. 
- itsehankittu.haitake kirjoitti:- Poista se piraatti-Office tietokoneelta ihan ekana. - Niinpä. Hyvä esimerkki tapaus siitä, että on yritelty kikkailla ja sen vuoksi itse ladattu ja asennettu haittaohjelmia koneelle. 
 Officen saa hankittua mm. täältä:
 https://products.office.com/fi-fi/buy/office
- pummaurinko_lemma kirjoitti:Niinpä. Hyvä esimerkki tapaus siitä, että on yritelty kikkailla ja sen vuoksi itse ladattu ja asennettu haittaohjelmia koneelle. 
 Officen saa hankittua mm. täältä:
 https://products.office.com/fi-fi/buy/officeEi ole officea enkä sitä tarvitse. Muutamia ohjelmia olen asentanut, kute Firefox, Vlc, Cdburerxp, Oracle virtualbox, Nero. Pari päivää sitten asensin kokeeksi Peltotuki pro-ohjelman, johon on maksettu lisenssi. 
 Goole Chrome tulee Adobe flashplayerin asennuksessa, kun ei huomaa poistaa ruksia ja sekin on asennettuna. Jos tämä haitake asentuu samaan tapaan toisen ohjelman kanssa, niin minkä asennuksen mukana se on tullut ?
- 47027402pumm kirjoitti:Ei ole officea enkä sitä tarvitse. Muutamia ohjelmia olen asentanut, kute Firefox, Vlc, Cdburerxp, Oracle virtualbox, Nero. Pari päivää sitten asensin kokeeksi Peltotuki pro-ohjelman, johon on maksettu lisenssi. 
 Goole Chrome tulee Adobe flashplayerin asennuksessa, kun ei huomaa poistaa ruksia ja sekin on asennettuna. Jos tämä haitake asentuu samaan tapaan toisen ohjelman kanssa, niin minkä asennuksen mukana se on tullut ?Ehkpä sitten olet aktivoinut Windowsin hanttapulikeinoilla, maksamatta asiaankuuluvaa summaa Microsoftille. 
 KMS joka tapauksessa viittaa Microsoftin ohjelmistojen laittomaan aktivointiin käytettyihin ohjelmapätkiin. Ei sellainen hyppää koneelle itsestään.
 Yksi mahdollisuus on tietysti väärä hälytys. Mistä tiedostostas tuo muka löytyi?
- Aivantottaaurinko_lemma kirjoitti:Niinpä. Hyvä esimerkki tapaus siitä, että on yritelty kikkailla ja sen vuoksi itse ladattu ja asennettu haittaohjelmia koneelle. 
 Officen saa hankittua mm. täältä:
 https://products.office.com/fi-fi/buy/officeJoo, kymmppi on turvallinen kun vie sen metsään ja hautaa ilman sähköjä sammaleen alle 
- Office-hhahhahahahahhaaurinko_lemma kirjoitti:Niinpä. Hyvä esimerkki tapaus siitä, että on yritelty kikkailla ja sen vuoksi itse ladattu ja asennettu haittaohjelmia koneelle. 
 Officen saa hankittua mm. täältä:
 https://products.office.com/fi-fi/buy/officeMitä vittua jollain MS officella tekisin, Suksi nyt lemma sinne kapitalistien helvettiis.. 
- Office-hhahhahahahahha kirjoitti:- Mitä vittua jollain MS officella tekisin, Suksi nyt lemma sinne kapitalistien helvettiis.. - Yleensä porukka tekee sillä asiakirjoja, laskentataulukkoja, esityksiä, muistiinpanoja, mahdollisesti hoitavat sähköpostiviestinnän jne. Aika hassua, että olet asentanut koneellesi kräkätyn version tuosta ohjelmistosta, jos et tee mitään noista. 
 Onko se helvetillistä kapitalismia, jos ei suosittele ihmisiä kaivelemaan itselleen käyttöön hyvin pitkälti loppuunajettuja ikivanhoja koneita jätelavoilta tai kierrätyskeskuksista, asentamaan sinne maksullisia ohjelmistoja mitkä sitten kräkätään toimiviksi haittaohjelmia sisältävillä laittomilla työkaluilla? Melko erikoinen ajatusmaailma.
 Ilmeisesti ajatusmaailmani on pahasti vinoutunut myös siksi, että mielestäni ruokakaupan ostokset kuuluu maksaa kassalla sen sijaan, että marssii vaan ulos ostoksineen...... ja siksi, että en näe mitään järkeä siinä, että jotain ikäloppua rassia käytetään viimeiseen mahdolliseen sekuntiin asti ties minkälaisella säätämisellä ja virittämisellä, koska uuden ostaminen on "synti".
 
- pummAsiaan perehtyminen onnistuu Googlen avulla. 
 https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=en&u=http://removeallthreats.com/remove-hacktoolwin32autokms-permanently-easy-virus-removal/&prev=search- Linkin takaa löytyvän manuaalisen ohjeen toimivuuteen en ota kantaa, mutta ei pidä missään nimessä mennä lataamaan noita sivuston ehdottamia "korjausohjelmia" - sitten viimeistään on varmaa, että kone on täynnä poistettavaa kuonaa. 
- Taina69-BBWHeeehhee otit jo, ootko kanssa w10 impotenttejä? 
 
- edcbaMulla ollut Windows 7 noin 4,5 vuotta. Laitteeseen asennettu tietoturvaohjelmisto eikä F-Securen Online Scanner eikä Malwarebytesin Anti-Malware ole löytäneet koskaan yhtään haittaohjelmaa tai vastaavaa. - TussuTainaNo nyt sulla ianakin yksi :) 
 Koska Malwarebytesin Anti-Malware on itsessään jo haitake, Windows kympin lisäksi
 
- Linuks_LeluksMiksi vain Linux ei saa oikeita kunnollisia ohjelmia joita Windows ja MacOs saa 
 Linux luopumista.- WinLelutSaahan! Älä trollaaa! 
- NoOHHOTaidat olla viimevuosituhannella tiedossasi! 
 Linux jakeluihin saa vaihka mitä!
 Mikä parasta, mikään ei vattämättä maksa mitään! Siinä syy ladata esim Ubuntu.
 Kannattais sinunin varmaan tutustua mm Ubuntuun :D
 
- Taina69-BBWXP aikaan sain orkkujen orkut. 
 Kun oli Vista, sain visvasyylän.
 Nyt W10 takia sain impotentin ukon
- DroniNo windowssilla on avoin lähdekoodi. 
 Kun surffaat netissä käytä käyttäjätiliä millä ei ole järjestelmävalvojan oikeuksia.
 Se on paras palomuuri ja virustentorjuntaohjelma.
- linux_malware_kasvussaViimeisen vuoden aikana linux-malwaren määrä on kasvanut 370%, ja sitä edellisenä vuonna (2015->2016) se kasvoi 300%. Prosentit ehkä näyttävät pieniltä, mutta tuohan tarkoitaa että linux-virustartuntojen määrä on 18,8-kertaistunut 2 vuodessa (x * 4 * 4,7 = 18,8x). 
 https://www.linux.com/news/2017/7/linux-malware-rise-look-recent-threats
 Linuxillekin löytyy kyllä malwarea jota voi hyvin tulla vaikka s24 mainoksista huomaamatta, ja jos ei käytä mitään antivirusohjelmia, niin on todennäköistä että käyttämänsä linux-kone kuuluu johonkin botnettiin jolla tehdään isoja maailmanlaajuisia DoS hyökkäyksiä.- haista.win.troll.p.skaNo kerro yksikin "malware" joka löytyy/tarttuu minun Ubuntuuni. Suurin malware kiintolevylläni on Windows, joka käynnistettynä vakoilee ihan kaiken. 
- yli_kolmasosaTänä vuonna löydetystä uudesta malwaresta 36% kohdistuu Linuxiin tuon artikkelin mukaan (lähteenä av-testin uudet haittaohjelmat). Vaikka s24 jonka mainoksissa on ollut viruksia, jokaista kahta windows-virusta kohti on myös yksi Linux virus. 
 Eli Linux on käyttäjämääräänsä nähden hyvin aktiivisen virustehtailun kohteena. Myös 82% verkkohyökkäykistä tehdään palvelimiin, joka ehkä selittää korkeaa linux-virusten määrää - jos linux-palvelinkoneella yhtään selailee nettiä ja tällaisia keskustelupalstoja, tulee se heti täyteen viruksia.
- haista.win.troll.p.skayli_kolmasosa kirjoitti:Tänä vuonna löydetystä uudesta malwaresta 36% kohdistuu Linuxiin tuon artikkelin mukaan (lähteenä av-testin uudet haittaohjelmat). Vaikka s24 jonka mainoksissa on ollut viruksia, jokaista kahta windows-virusta kohti on myös yksi Linux virus. 
 Eli Linux on käyttäjämääräänsä nähden hyvin aktiivisen virustehtailun kohteena. Myös 82% verkkohyökkäykistä tehdään palvelimiin, joka ehkä selittää korkeaa linux-virusten määrää - jos linux-palvelinkoneella yhtään selailee nettiä ja tällaisia keskustelupalstoja, tulee se heti täyteen viruksia."linux" 
 Kyseessä lienee Android joka ei ole vapaa linux-jakelu ja jota nämä haavoittuvat lelulaitteet käyttävät.
 Missä se yksikin Ubuntulle oleva malware on?
- android_erikseenhaista.win.troll.p.ska kirjoitti:"linux" 
 Kyseessä lienee Android joka ei ole vapaa linux-jakelu ja jota nämä haavoittuvat lelulaitteet käyttävät.
 Missä se yksikin Ubuntulle oleva malware on?Android on tilastoitu erikseen. Androidin osuus kaikista haittaohjelmista on 5,65% artikkelin mukaan. Normaaleille Linuxeille (debianit, ubuntut yms. joita myös palvelimissa käytetään) on jopa paljon enemmän haittaohjelmia kuin androidille. 
 Kyllä näkee, että et ole ollenkaan lukenut annettua artikkelia.
 Kaukana historiassa on ne ajat jolloin linuxiin ei tarvittu maksullista erillistä antivirusohjelmaa, kuten F-Securea, tai Kaspersky Endpoint Security for Linuxia. Sellainen on täysin välttämätön jotta Linuxia voisi mitenkään kohtuullisen turvallisesti käyttää ja pitää nettiin kytkettynä.
- haista.win.troll.p.skaandroid_erikseen kirjoitti:Android on tilastoitu erikseen. Androidin osuus kaikista haittaohjelmista on 5,65% artikkelin mukaan. Normaaleille Linuxeille (debianit, ubuntut yms. joita myös palvelimissa käytetään) on jopa paljon enemmän haittaohjelmia kuin androidille. 
 Kyllä näkee, että et ole ollenkaan lukenut annettua artikkelia.
 Kaukana historiassa on ne ajat jolloin linuxiin ei tarvittu maksullista erillistä antivirusohjelmaa, kuten F-Securea, tai Kaspersky Endpoint Security for Linuxia. Sellainen on täysin välttämätön jotta Linuxia voisi mitenkään kohtuullisen turvallisesti käyttää ja pitää nettiin kytkettynä.Varmaan valehtelullesi on se yksikin fakta. Eli kerro yksikin haittaohjelma joka jyllää Debianissa/Ubuntussa. 
 Tiedätkö miksi windows sai lähtöpassit avaruusasemalta? (LOL)
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset8410481
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1358737
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti906057
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään604228
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut504210
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi804050
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät503709
- Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntäKriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi673149
- Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliinja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali73097
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k622930