Pohjois-Karjala mieleen, ihmiset siellä ja jylhät vaaramaisemat.
Miten lauluntekijä voi sanoin kuvata, vaikkapa Pohjois-Karjalan miestä ja kun esittäjänä on vielä monen Lieksan miehenkin "markä-uni", niin eipä muuta kuin nauttimaan;
https://www.youtube.com/watch?v=uM8QkYnoCtY
Miten lauluntekijä voi sanoin kuvata, vaikkapa Pohjois-Karjalan miestä ja kun esittäjänä on vielä monen Lieksan miehenkin "markä-uni", niin eipä muuta kuin nauttimaan;
https://www.youtube.com/watch?v=uM8QkYnoCtY
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mainitaanko siinä laulussa myös näitä asioita.
http://yle.fi/uutiset/nain_eli_ja_kuoli_lieksalainen_erakko__14_vuotta_vapaaehtoisesti_yhteiskunnan_tukien_ulkopuolella/8815380
selvästi kuvaa somalimiehiä
Lenitan kansa riähyillööt Lieksan kansantanhupoejjat.
1966 ei vielä Lieksassa ollut mamu-kriitikoita ja kylä oli vielä silloin fiksun oloinen.
Nyt muutaman vuoden aikana muutama "inkkarinsa" kadottanut on pilannut Lieksan maineen.
Mitä tähän erakkoon tulee, ei hän ole ainutlaatuinen.
Asuin 1990 alussa muutaman vuoden Helsingin Itäkeskuksessa ja siitä Helsingin keskustaan päin pieni matka on Siilitien metroasema ja siitä muutama sata metriä sillan alla oli erakko nimeltä " moukura".
Moukura eli sillä mitä sai pulloja keräämällä ja oli hänellä kait pieni eläke.
Sossu yhdessä seurakunnan kanssa järjesti hänelle asunnon, mutta muutaman ajan asuttuaan, moukura palasi sillan alle ja sinne hän sitten vanhuuteen kuoli.
Oli kaupunkilaiserakko, kiersi muutamia ihmisiä lukuun ottamatta väenpaljouden ja kulki oma tietänsä.
Mutta näitä miehiä Suomen syrjäkylillä on varmasti paljon ja luulen, että he ovat onnellisia.
Vielä palatakseni Helsinkiin tuossa 1960-70 lukujen vaihteessa oli Lieksasta, Ilomantsista ja monesta muusta kylästä porukkaa rakentamassa Helsinkiä ja tunsin monta, jotka asui purkutuomion alla olevissa taloissa, koijassa, rakensivat itse koijan jne. Tavallista kerrostaloasuntoa vierastivat.
Työskentelin silloin heidän keskuudessaan ja moni halusi olla irti kiireisestä maailmasta. Tosin se ikävä puoli oli näitten " työerakkojen" kohdalla se, että moni joi itsensä ennenaikaiseen hautaan.
Mutta tämä on jännä piirre Lieksan keskutelussa, että puhutaanpa vaikka mopon pakoputken äänestä , niin joku vetää somalit keskusteluun.
Eräillä vaan näyttää olevan pieni pipo.
Kirjoittaja ei vastaa tekemistään kirjoitusvirheistä.
Hienoa.
Tuota minnäi oon miettinä miks ain pittää rätkyttee samasta assiista.
Mutta Lenita laulo hienon kappalleen.
Ei kuvaa lieksalaisia miehiä.