Kylmälaukun valmistaja antaa muuntajalle speksit:
INPUT 230V 50Hz 0,6A
OUTPUT 13V-15A 65W
Sopisiko:
http://www.hongkong.fi/fi/koti-ja-asuminen/elektroniikka/paristot-ja-akut/aa-paristot/hq-230v-12v-muuntaja/p/2031164/
Vaikka onko liian "pieni"?
KYLMÄLAUKKUUN muuntaja 230V/12v
20
2689
Vastaukset
- EiEi
Ajattele nyt hiukan itsekkin. Valmistaja ilmoittaa tehon tarpeeksi 65W ja luulet 6W riittävän. Ei todellakaan riitä.
- Biiliteema
Biltemasta löytyy kylmälaukun muuntaja:
http://www.biltema.fi/fi/Toimisto---Tekniikka/Paristot-ja-Virrantuotto/Verkkolaitteet-ja-laturit/Muuntaja-2000022525/- valinnanvaraa
Juu, ja 5 -ampperinen Mascotkin käy. Niitä käytettiin Talkmanin laturina ja virtalähteenä, joten monenkin nurkissa niitä on.
- 5632
Miten 5A riittää jos tarvi on 15A?
- 13-15V
Se 15 A on ihan höpön höpöä.
- laskuoppia
JUU, se heittää häränpyllyä. 65 jaettuna kahdellatoista on viisi ja pysyy.
- Matematetiika
laskuoppia kirjoitti:
JUU, se heittää häränpyllyä. 65 jaettuna kahdellatoista on viisi ja pysyy.
Tai sit ei
65/12=5,4166 - urpo12
13-15V kirjoitti:
Se 15 A on ihan höpön höpöä.
Tuossa esitteessä on kir(j)oitusvirhe 13V-15V(A).
- q3ercqwerc
Joo, 5 amperia ei riitä, mutta 6 amperia riittää.
- kylläsesiitä
Kyllä riittää, kun jännite on korkeampi, esim. Maskot antaa 13,8V. Eli 4,6 A riittäisi.
- ohmitoikein
kylläsesiitä kirjoitti:
Kyllä riittää, kun jännite on korkeampi, esim. Maskot antaa 13,8V. Eli 4,6 A riittäisi.
Paitsi että se kylmälaukku ottaa enemmän tehoa korkeammalla jännitteellä.
- stryvu
http://www.clasohlson.com/fi/Verkkolaturi-kylmälaukuille,-12-V/31-1567
jus ja just riitää- hgfds12
http://www.clasohlson.com/fi/b/Sähkö/Akut,-laturit-ja-paristot/Jännitteenmuuntimet
joko näkkyy .. kle...
- SähköLaskutHallussa
Noh,
Oikeilla alueilla liikutaan. 12V ja 5A on hyvät lähtökohdat, jos desimaaleja ei tarvitse huomioida. MUTTA toisin kuin "kylläsesiitä arvelee", kylmälaukku ei toimi niin, että ottoteho on vakio jännitteestä riippumatta. Siellä on kuluttavina komponentteina puhallinmoottori (muutama vatti) ja peltier -elementti jäähdytysvehkeenä (se noin 60W). Taitaapi olla niin, että isompi jännite johtaa isompaan virtaan elementissä, ja siten siis isompaan tehoon. Tuota (jäähdytys)tehoa ei kuitenkaan kannattane lisätä jännitteen avulla, elementissä itsessään johtuu lämpöä myös takaisinpäin, jolloin se alkaakin vain pelkkään ulkoilman lämmitykseen...- kestääseenemmän
Autossakin latausjännite on 14 voltin tuntumassa, tosin kaapelien jännitehäviöiden vuoksi kylmälaukulla tuskin on enää kuin 12-13 volttia mutta pitäisi sen ainakin tuo 14 kestää.
Ja nämä kylmälaukut on nimenomaan tarkoitettu käytettäväksi moottorin käydessä, akku on muutamassa tunnissa tyhjä jos kylmälaukku on päällä mutta moottori ei käy. - totuuksiakinon
Tuo on totta. Noihin ohuisiin johtoihinhan se ylimääräinen tarjottu jännite hukkuu. Peltier-elementin hyötysuhde vaan on kovin heikko eli lämpöä syntyy enemmän kuin kylmyyttä, jos elementin terminen kosketus jäähdytysripaan on huono. Paksulti vaan piirasvaa väliin niin kyllä se siitä.
- huonopistoke
TUpakan sytyyimet pitäs kieltää ja joku kunnon pistoke tilalle helposti sulaa vaikka koko pistoke jos tarpeeksi virtaa ja huono kosketus.
esim kytketään joku 300w invertteri missä on usein tupakan sytytin johto mukana sitten otetaan siitä kunnolla virtaa johonkin ja sitten ensiksi poltetaan se 15a sulake mikä siellä on ja vaihdetaan tilalle 30a, seuraavaksi sulaa se pistoke.
ja siihen tulee niin ohuet johdotkin että lämpenee melkoisesti tuollaisella virralla. - Meikä-
huonopistoke kirjoitti:
TUpakan sytyyimet pitäs kieltää ja joku kunnon pistoke tilalle helposti sulaa vaikka koko pistoke jos tarpeeksi virtaa ja huono kosketus.
esim kytketään joku 300w invertteri missä on usein tupakan sytytin johto mukana sitten otetaan siitä kunnolla virtaa johonkin ja sitten ensiksi poltetaan se 15a sulake mikä siellä on ja vaihdetaan tilalle 30a, seuraavaksi sulaa se pistoke.
ja siihen tulee niin ohuet johdotkin että lämpenee melkoisesti tuollaisella virralla.http://www.motonet.fi/fi/tuote/482109/Pistoke-autom-tupakansytyttimeen
toi pistokemalli muuten kestää huolella virtaa mutta vaatii muistaakseni pistorasiakseen sellaisen pakeliittipohjaisen oikean tupakansytytinpohjan jonka sivusarakkeet tarttuvat tuon rinkulan ympärille kuten sytyttimen hehkuvastuksessakin. Saleen 30A menee ongelmitta jatkuvana läpi, mut jos laittaa pelkkään 12V output-pistorasiaan niin ei välttämätä ota ollenkaan kontaktia siihen pieneen nastaan keskellä kun tuossa on pääty tasainen.
Mistäköhän motonetti tuonkin iän ikuisen vanhan mallin on löytänyt valikoimaansa? - Oikaisumies
totuuksiakinon kirjoitti:
Tuo on totta. Noihin ohuisiin johtoihinhan se ylimääräinen tarjottu jännite hukkuu. Peltier-elementin hyötysuhde vaan on kovin heikko eli lämpöä syntyy enemmän kuin kylmyyttä, jos elementin terminen kosketus jäähdytysripaan on huono. Paksulti vaan piirasvaa väliin niin kyllä se siitä.
"Peltier-elementin hyötysuhde vaan on kovin heikko eli lämpöä syntyy enemmän kuin kylmyyttä..."
Fysiikan kannalta tuo ei taida tarkoittaa mitään, enkä myöskään ymmärrä mitä tarkoitat.
"Paksulti vaan piirasvaa väliin niin kyllä se siitä."
Ohje on huono. Paksu kerros lämmönjohtotahnaa on äkkiä eriste ohueen kerrokseen verrattuna. Tässä asiassa vähemmän on enemmän.
Niissä tahnoissa on muuten melkoisia laatueroja. Ennenkuin ostaa k.o. tahnaa, kannattaa todellakin etsiä netistä testejä niistä. Mm. ylikellottajien sivustoilta löytyy testejä näistä, koska tahnan laatu on näille harrastajille erityisen tärkeää.
Kun vajaa 3 vuotta sitten käytin reilusti aikaa laadukkaan tuotteen etsintään, päädyin ostamaan "Arctic Cooling MX-4".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803