en tiedä kuuluuko asia tänne, mutta kokeillaan jos joku vaikka osaisi neuvoa... eräs tyttö vuorasi hevostani syksyllä kaksi kuukautta. ns velkaa näistä vuokrauksista kertyi n 210€. sovimme että hän voi maksaa sen myöhemmin kun sillä hetkellä oli koitunut yllättävää rahanmenoa..nyt kun maksun aika on tullut, en saa häneen enää mitään yhteyttä, eikä maksu aikeita ilmeisesti ole. vuokrasopimuksen hän "unohti" allekirjoittaa,joten kirjallista sopimusta ei ole, mutta todistaja suulliselle sopimukselle kylläkin löytyy. onko mitään keinoja alkaa vaatia tytöltä näitä rahoja, kun minulle opiskelijallle se on kuitenkin aikasta suuri summa. omaa tyhmyyttäni annoin sopimuksen teon roikkua, joten ei kai tässävoi kun itseään syyttää...;(
velan maksu
Noora
61061
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Myös suullinen sopimus katsotaan riittäväksi, varsinkin kun sinulla on vielä todistaja asialle. Nyt sinun kannattaa tehdä asiasta oikeusjuttu, eli laitat viralliset tahot karhuamaan tältä tytöltä rahoja. He myös saavat häneen yhteyden. Muista myös vaatia tytöltä sitten sinulle oikeusjutusta koituneita kuluja. Tämä on nyt ainoa oikea tapa toimia. Itse en ole ihan varma minne sinun kannattaa ottaa yhteyttä. Ehkä jollekin oikeusasiamiehelle, joka osaa neuvoa jutun nostamisessa! Rahoja et tule ikinä saamaan, jos et vie asiaa pitemmälle.
Vuokralainen ei unohtanut allekirjoitusta vaan sinä et muistanut sitä vaatia.
Suullinen sopimus on aivan yhtä pätevä kuin kirjallinenkin, mutta milläs todistat. Onko todistajasi jäävejä tms. todistustaakka on sinulla. Voihan vastapuoli väittää maksaneensa käteiselä (pitäsisi pystyä todistamaan, voi olla sana sanaa vastaan tilanne), voi myös väittää ettei ole mitään vuokrannutkaan.
Ikävä asia mutta 200 euroa ei kannata viedä käräjille (siitä pitäisi vielä muistaa maksaa vero pääomatulojen mukaan tosin kuluilla vähennettynä).
Joudut juoksemaan asian perässä niin kauan että vaivannäkö ei kannata.
Koita maksaa potut pottuina muilla tavoilla ja pidä tämä opetuksena vastaisen varalle.
Oikeus on tietysti sinun puolellasi, mutta aivan liian paljon riitelyä vaikka opiskelijan budjetilla elätkin (lisäksi on riski että oikeus ei toteakaan vastapuolta syylliseksi mihinkään jolloin kärsit käräjäkulut itse).
Viemällä käräjille saat todennäköisesti vain lisää kuluja jos velallisella ei ole rahaa millä maksaa.
Kaikista asioista kannattaa kysyä ........
eipä kannata oikeus juttua nostaa kulut nääs on aika moiset.
Kiitos kaikille vastauksista!:) Nyt toivottavasti kävi niin hyvin, saan rahat kuitenkin ilman suurempaa karhuamista. Tyttö uskalsi ottaa minuun yhteyttä sähköpostitse ja lupasi siirtää rahat tililleni huomenna. Alkuviikosta sitten näkee pitääkö lupaus paikkansa...! Soittoihin tai tekstiviesteihin ei reagoinut mitenkään vaikka yritin yhteyttä päivättäin monta viikkoa...Todellakin otan opikseni kokemuksesta!!:) Kai jotkut asiat vaan täytyy oppia kantapään kautta!
Itse olen hevosharrastaja 4 hevosta ja omatalli jossa myös vuokra paikkoja , otan vuokran aina etukäteen, olen oppinut sen kantapään kautta, hevoset häviää tallista aina kun en ole itse paikalla ja vuokrat jää saamatta jos ei etu maksua, ainaskin ravipuolen ihmiset on persaukisia ja kieroja, osittai myös tallien pitäjät ovat ns. selkään puukottajia ja jos viet hevosesi toiseen talliin niin silloin yleensä alkaa se paskan puhuminen seläntakana. ÄLÄ KOSKAAN LUOTA HEVOS IHMISIIN