Hallituksen uudet päätökset takaavat, että ansiosidonnaisella makoilu loppuu. Samalla menn tekosyy liittoonkuulumisesta.
Ansiosidonnaisella makoilu loppuu
Suo25mlaineN
39350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ei ansiosidonnaista päivärahaa olla lopettamassa. Työttömälle ollaan kuitenkin antamassa oikeus päästä työvoimakoulutukseen jo ansiosidonnaisen aikana.
Eikö siihen ennen ole päässyt?
Äläkä nyt viitsi tyrmätä puoluetoveriasi, kun hän noin innokkaana on asiasta:)
Käytännössä vain vanhan ammatin täydennyskoulutuskursseille, jos sellaisia sattuu olemaan tarjolla. Ammatinvaihtajille järjestettyyn koulutukseen valtio ottaa rahanpuutteessaan vain niitä, joilla 500 työttömyyspäivää on tullut täyteen.
Mistä puoluetoverista puhut. Minä olen kaukana iikollista.
Olen tuossa joutunut muutaman "työllisyyskursseja" surittaneiden kommentteja ja kertomuksia kuuntelemaan noista kursseista, eikä voi kuin ihmetellä, miksi helvetissä rahaa uhrataan tuollaisen turhuuden järjestämiseen. Onhan järjestäjällä tietystikin työtä, mutta taso - voi jumalauta, työllistymiseen noilla höppäkursseilla ei kyllä ole mitään tekemistä, mutta palaahaan sinäkin sitä rahaa, josta sitten voidaan työttömiä syyllistää, kuinka kalliiksi tulee työttömät - ei kyllä omasta syystään, vaan kurssitushullujen byrokraattien.
Työvoimakurssit jotka räätälöidään yhdessä yrittäjien kanssa toimivat erittäin hyvin ja myös johtavat työllistymiseen. Sen sijaan varsinkin 1990-luvulla meillä oli runsaasti kursseja täysin omin päin pohjalta "vaikuttaa seksikkäältä tulevaisuuden alalta". Niinpä yhteen aikaan joka ainoa kaupunki ryhtyi suoltamaan erilaisia hommia tehneistä pitkäaikaistyöttömistä "multimeedikkoja" sun muita media-assistentteja.
Valtaosa yrittäjistä jotka osallistuvat noihin leikkikekkereihin, tekevät sitä tasan niin kauan kuin se heille tuottaa, siis veronmaksajat maksavat siitä.
Tietenkin. Koko koulutusjärjestelmämme perustuu siihen, että veronmaksajat maksavat työvoimakoulutuksen niin yksityisille kuin julkisillekin työmarkkinoille. Meidän historiassamme on ollut ainoastaan muutama yksityinen, suoraan yritysten palvelukseen kouluttava oppilaitos, mutta niidenkin tausta on aivan erilaisessa yhteiskunnallisessa tilanteessa.
Niin ?
En nyt tarkoita sinua. Eikä tästä pidä kenenkään loukkaantua. "Keskusta" on suorastaan Palkansaajavihamielisine asenteineen puolueena huolestuttavasti menossa "Iikollin" suuntaan.
Heidät määrätään jatkossa töihin, eikä kieltäytyä voi. Ansiosidonaisella makoilu loppu.
Mihin töihin, se kun on meillä se varsinainen ongelma, ei ole työpaikkoja !
Moni ay-liikkeessä työttömyysturvan takia. Jatkossa siitä ei ole hyötyä eikä VVO:n optioilla lihovia Aaltoja enää tueta.
Idiootti !
Suomen keskustan tuleva kannatus on lähellä Ruotsin tasoa ja hyvä vielä niin.
se on oikein ylös sohvalta,jos ei kelpaa yksineläjät soluasuntoihin ,niin rupeaa työ maiustumaan.
Työttömyysturvan ehtojen kiristäminen ei vähennä työttömien määrää. Se ei myöskään lisää työpaikkoja, hyvinvointia tai ostovoimaa. Vastaavaa hölmöilyä on ollut aiemminkin ja sitä kutsuttiin tempputyöllistämiseksi, pakkotyöksi, silmänlumeeksi, kosmetiikaksi ja hallitusväen kyvyttömyydeksi.
Kyllä se vähentää työttömien määrää hieman. Paras työllisyysvaikutus lienee sillä, että voi perustaa yrityksen, vaikka olisikin työtön. Jos siihen vielä sisältyy turva, että työttömyyskorvausta voi saada myöhemminkin, mikäli yritys ei lyönytkään leiville, ollaan tilanteessa, jota Suomen työttömät ovat toivoneet hallituksilta jo ainakin parikymmentä vuotta.
Jonkin verran työllistää myös velvollisuus hakeutua töihin oman työssäkäyntialueen ulkopuolelle. Ei kuitenkaan koko Suomessa, vaan vain esimerkiksi suuria rakennusinvestointeja tekevien paikkakuntien ympäristössä. Niissä tarvitaan hetkellisesti runsaasti työvoimaa, eikä ammattitaitoisia työttömiä paikkakunnan sisältä ja lähikunnista löydy.
Kuitenkin oman auton käyttövelvollisuus työmatkoihin jää kuolleeksi kirjaimeksi. Kukaan ei ole velvollinen omistamaan toimintakuntoista autoa. Joka ei oikeasti halua töitä pitkän automatkan päästä, voi siirtää autonsa puolison nimiin.
Työn vastaanottovelvollisuudella muulta kuin ns. omalta alalta välittömästi työttömäksi jäämisen jälkeen ei ole käytännön vaikutusta. Työttömäksi jääneiden kanssa on kartoitettu tähänkin asti kaikki mahdolliset muiden alojen työpaikat heti kun työvoimavirkailija on ehtinyt ottaa työttömän henkilökohtaiseen haastatteluun. Säädös voi kuitenkin nopeuttaa työttömän pääsyä koulutukseen uuteen ammattiin.
Jari Lindströmin kaltaisia entisiä paperityömiehiä, joilla on palkkaa isommat ansiosidonnaiset päivärahat, on työttömien massasta erittäin pieni osa.
Tuo hölmöilyt tekee jo kitkulevista yrittjistäkin työttömiä, eli työttömyys lisääntyy.
Miten niin? Kyllä tähän maahan yksityisyrittäjiä mahtuu, joten ensimmäinen kohta listassani on hyvä. Sen motivoimattomia ja osaamattomia hätäpäissään palkkaavat yrittäjät voivat kyllä tehdä konkurssin.
No ei, sehän se yleensä onkin yrittämiseen perehtymättömän ensimmäinen virheluulo ja kuvitelma.
Hallitus- ym. politiikan väki puhuu yrittäjyydestä lähes kiihkolla ja kehottaa työttömiä alkamaan yrittäjiksi. Siinä vain on pari ongelmaa, joista suurin on ehkä se, että keksii itselle sen oikean ja tuottavan bisneksen. Mitä tahansa tuotetta tai tuotteita ei pidä saati kannata yrittää myydä, kun myynti ja menestyminen ei ole lainkaan varmaa.
Työtön voisi bisnestä perustaessaan olla jokseenkin vahvoilla, jos olisi omaa huippuosaamista jota myydä. Mitä se osaaminen sitten onkin, niin se pitäisi osata markkinoida oikein ja oikeaan paikkaan, että siitä saisi elannon.
Yksi asia ei vielä ole auennut: mikä on hallituksen mainostaman starttirahan idea? Saako uusi yrittäjä erillisen starttirahan, ja kuinka suuren, jotta bisnes pääsee alkuun, vai joutuuko työtön aloittamaan "firmansa" sillä samalla työttömyysrahalla, jolla yrittää sekä elää että maksaa laskujaan?
Tuhansilla työttömillä on liikeidea jo valmiina. Yleensä se perustuu työttömän entiseen ammattiin ja usein valmiiseen asiakaskenttäänkin niin, ettei tarvitse lähteä aivan nollasta markkinointeineen. Helpoimmassa tapauksessa entinen työnantaja haluaa vain muuttaa työsuhteen alihankintasopimukseksi eli ulkoistaa entisen työtehtävän syystä, ettei tarvitse työntekijältä enää sataprosenttista työpanosta. Toki muitakin syitä ulkoistamisille on.
Tyypillinen uusyrittäjä on aiemmin yhden lehtitalon palveluksessa ollut toimittaja tai lehtikuvaaja, joka jatkaa työtään freelancer-pohjalta myyden juttuja tai kuvia useille lehtitaloille. Heidän haastattelujensa perusteella moni kokee freelancer-työn mielekkäämmäksikin kuin aiemman vakituisen työn yhden talon palveluksessa. Ansiot voivat olla suuremmatkin. Mutta kyllähän toimeentulon hankkiminen tuolla tavoin oman asenteensa, itsekurinsa ja ahkeruutensa vaatii.
Starttiraha on samansuuruinen kuin ansiosidonnainen päiväraha tai peruspäiväraha eli yrityksen perustamiseen tarvittava pääoma on otettava käytännössä omista säästöistä tai omaisuutta myymällä aivan kuten niidenkin uusien yrittäjien, jotka eivät ole työttömiä.
Kun työttömyyskorvaus ristitään uudelle nimelle starttiraha, nimenmuutoksen idea on pelkästään juridinen sillä tavalla, että rahaa ei enää menetä, vaikka olisikin perustamassa yritystä. Työttömällähän ei ole nykyisen lain mukaan oikeutta edes valmistella omaa yritystä, koska jos työvoimavirkailija sellaisesta kuulee, hänen velvollisuutenaan on tulkita, että kyseinen työtön työllistyy tuossa valmistelussa, eikä ole työmarkkinoiden käytettävissä. Näin ollen hän menettää työttömyyskorvauksensa. Tietysti valmistelun voi yrittää tehdä salaakin, mutta kaikilla aloilla se ei onnistu, vaan jää varmasti kiinni.
Jotain edes saada tekemaan aikaiset miehet, makaa kuin lapsiakat.
Ei edes tiineenä pankkopojat ole.
Hieno homma, mutta kun edelleenkään ei ole niitä työpaikkoja johon työtön voisi työllistyä.
Kyllä itse olen itseni työllistänyt aina, pitää vain yrittää.
Itse olen aikanaan hankkinut useamman ammatin.
Bussikortista lähtien. Myös maansiirtokoneita tullut liikuteltua.
Autokorjaamoa (oli aikanaan kotona tällainen, sieltä kai työnarvostuksen oppinutkin )
Metsäkoneen kuljettajista pulaa mm. Mutta, jos ei tälläiset kiinnosta,
näihin pitää kyllä vähän treenata, ja kuoluttautua.
Jokin ala joka kiinnostaa ? tai on osaamista. Nykyisin helppo alkaa pienyrittäksi, jos jokin ala jonka hallitsee, saa starttirahaaakin alkuun. Pienyrittäjänä saa nuo ammattiliittojen ukkojen saarnat unohtaa, siinä pitkääkin päivää, eikä aina tuloakaan niin, kuin ajatellut. Väki vanhenee olisi paljon pihatöitä, kun nimen saa ja hommansa hyvin tekee, vientiä on. Jos kovin "musikaalinen" ja sieltä haluaisi duuninsa, voi olla vaikeaa.
Itse olen ollut varmaan pöljä, kun ei lainkaan työtön koskaan. Ei ensimmäistäkään työttömyyspäivää. Mutta, meitäkin on.
Niin, huutaa pienkaivurin ja alkaa kaivaa pienkuoppia, niillä kun voi alkaa pian olla kysyntää ;D
Ole siis tyytyväinen, mutta siltikään sinusta ei ole elämän ojhjeita jakamaan muille. Jokaisella kun on erilaiset lähtökohdat ja tilanteet, sijainnista asti elämässään.
Majuri on monitaitoinen:)
Vaikea uskoa, että tuollaisella puuhastelulla on ansaittu 6 donan eläke.
Puuhastelija ei ole vieläkään kertonut sitä miten kesällä 2015 saatu 4 tonnin eläke nousi saman vuoden syksyllä 6 tonniin.
Työttömillä on 500 päivää ansio sidonnaista mutta maanviljelijät ovat ansiosidonnaisella koko ikänsä ilman mitään velvotteita ja työttömät ei todellakaan ole työttömiä kuin joskus ja suuri osa ei ikinä mutta maanviljelijä on ansiosidonnaisella koko ikänsä ja ilman mitään mitään velvotteita.kenen mielestä reilua kun työttömätkin maksaa osan heidän kannattamattomasta puuhastelusta.Melkoista kommunismiä tuo maatalous.
Työttömillä ei käytännössä ole jatkossa 500 päivää ansiosidonnaista, koska heidät määrätään heti esim. siivoustyöhön avustajaksi 8 euron tuntipalkalla.
Siivoustyön avustaja ei kovin pitkää työpäivää tee, joten tuolla "palkalla" työtön tarvitsisi edelleen työttömyyskorvausta ja sosiaaliapua.
Suomaliset korkeakoulutetut siivousavustajina 4 tuntia päivässä ?
Siinä suomen hallituksen kärkihanke, taas kerran aivan aivoton juttu, joka ikäänkuin livahtaa ulos, ajattelematta, suunnittelematta toteutusta - eli taas kerran yksi toteutuskelvoton "sammakko".
Loppuu ansionaisella vöyhötys. Miksi maksaa ay-maksuja, kun niistä saa vain luun käteen. Hieno veto hallitukselta.
Mistä johtui, että ay-maksut jättivät sinulle vain luun käteen?
Kyllä on sulla katkeruus pahalla jamalla, vain tietämättömyytesi lyö sen.
Ei hän nämä nykypäivän nuoret uusavuttomat viitsi jaksa tehdä mitään muuta kuin puhelinta räplätä töitä on ja tulee aina olemaan mutta kun ei saatana jakseta sitä tehdä, käydään tk ssa sanotaan että ahdistaa eikä jaksa ei kun pilleriä naamaan ja puhelin kouraan.Jos ei jaksa käydä töissä niin ei myöskään tarvitse rahaa.itse 15 kesäisetä monia eri töitä tehneenä eri paikka kunnilla nytt 50v eikä koskaan työttömänä
Pitäisi olla Jeesus, jotta saisi 13 000 työpaikkaa riittämään lähes 400 000 työttömälle. Ei siinä auta vaikka lopettaisi kaikki tuet, no tietysti nälkäkuolemat vähentäisi työttömiä.
On meillä viisas hallitus, hurraa!
Eikä auta tukien lopettaminen ,saa korkeintaan kansan kaduille. Saisivat ede kaikenmaailman passit ja sertit pois jotta edes samalla alalla työpaikan vaihto onnistuisi. Vai eikö noita vaadita kun työehtosopimuksia ei tarvitse noudattaa ja työtä velvoitetaan tekemään alle torihintojen?Mitähän ILO ihmisoikeussopimukset mahtavat tuollaisesta määräämisestä ja velvoittamisesta sanoa. Tietääkseni ne sopimukset on myös Suomen allekirjoittamia.