Vaikka ikävöin nytkin ja varmaan aina. En vaan jaksa enää että kumpikin kuulutaan jollekin toiselle.
Mä ehkä jätän mun salarakkaan
Salainenikävä
4277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Salaisuuksia on raskasta kantaa. Ne tulevat usein ilmi jossain vaiheessa. Mieti, pystytkö elämään salaisuuksien kanssa. Itse ajattelen, ettei asiaa tarvitse kertoa, mutta jos asiat tulee ilmi jotain muuta kautta, voi elämästä tulla helvettiä. Pohtisin tätä itse.
Älä nyt vielä, tehkää ees yksi lapsi ensin!
Voi voi, onko raskasta kun ei saa kaikkea mitä haluu? Sä et vielä tiedä raskaasta mitään kunnes sua kustaan linssiin. Ja sekin päivä tulee vielä
Kukakohan saa kaiken mitä haluaa. Muille katkerat ja kateelliset ihmiset kuvittelevat aina miten joku saa kaiken haluamansa ja tuosta vaan. Monesti asioiden eteen täytyy tehdä työtä, harva syntyy kultalusikka suussa. Ja jonkun elämästä pitää tehdä tahallaan raskasta kusemalla linssiin. Hienoa. Voisin sanoa, että tuollaiselle ihmiselle olisi oikeus ja kohtuus esimerkiksi se, että häntä peteään suhteessa. Sillä kusetuksessahan viedään samalla lailla usko muihin ihmisiin kuin pettämisessä tai no oikeastaan pettämisenhän voi ajatella, että yksi ihminen petti ja kaikki eivät ole toki samanlaisia, mutta jos esimerkiksi kusettamisessa on mukana useita ihmisiä niin siinähän viedään usko ylipäätään kaikkiin ihmisiin ja siis aivan sama kuin jotain ihmistä pettäisivät useat ihmiset. Tuollaisella kiusaamisella on todella pahat seuraukset ja se on oikeastaan jo pahuutta.
En ole koskaan ymmärtänyt toisten tahallista haittaavaa toimintaa. Monella ihmisellä saattaa elämässä olla niin paljon muita kipupisteitä, jotka eivät näy ulospäin. Voi olla työongelmia tai työttömyyttä, ihmissuhdeongelmia, parisuhdehelvetti, josta rimpuilla pois. Voisiko lähimmäisiä mielummin tukea kun lytätä ja viedä ne vähimmätkin voimat.