Lähinn siksi, että tuntuu, että liian moni asia jäänyt elämättä.
Olen alkanut pelätä kuolemaa
Ikävä_tunne
22445
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mikä on jäänyt kokematta?
Mitä niistä voit tehdä tänään, huomenna tai tällä viikolla?
Tee lista niistä
Tuossa on minulla eräs jännä paikka nimittäin etelä-Jemenissä joku linna, mutta sinne ei voi nyt tällä vuosikymmenellä mennä kun niitä terroristeja on siellä.
aina voi mennä jos ostaa lipun.
Minusta olis hienoo jos voisin joskus vielä rakastaa
Itse olen joutunut kokemaan tuon kuolemanpelon aiemmin. En pelkää enää.
Miettinyt itse noita tekemättä jääneitä asioita. Ei oikeastaan ole sellaista, mitä haluaisi. Tärkeintä olisi varmaan rakkauden tunne. En tykkää matkustella ja olen jo tehnyt tapeeksi hurjia temppuja.
Monet pelkäävät kuolemaa siksikin, että orastava omatunto alkaa kolkuttamaan. Onko asioita, joita on jättänyt tekemättä, vaikka olisi voinut? Jättänyt auttamatta, kulkenut ohi, jättänyt rakastamatta, ollut tyly, itsekäs, ym. ym.???? Kuinkahan moni edes kuolinvuoteellaan tulee ajatelleeksi, että olisi pitänyt pyytää anteeksi siltäkin ja siltäkin. Tuomari nimittäin odottaa tuonpuoleisessa.
"Hyvillä teoilla" ei kukaan itselleen taivaspaikkaa osta. Taivaaseen pääse suhteilla, suhteella Isään joka tulee Jeesuksen sovitustyön hyväksymisen kautta. Suhdetta toki täytyy pitää yllä. Itsellä uskoontulon ohessa lähti myös kuolemanpelko.
Minä en pelkää koska tämä maailma on minulle helvetti.
haaveita pystyisi muutenkaan toteuttamaan, koska se vaatisi rahaa.
Mä haluaisin kokea vielä loman ja nähdä toivunko mä tästä enää.
Mun pumppu leikkaa kohta kiinni väsymyksen määrästä.
hullua tässä on se, että mikään tekeminen ei riitä.
Mihin tai mille ihminen antaa aikansa ja voimansa? Työlle josta saa orjan merkkejä= rahaa?
AP: hyvä aloitus: en pelkää kuolemaa mutta mikä harmittaisi, jos kuolisin huomenna?
Moni asia jää kuitenkin kesken kuoleman lopettaessa koska tahansa kenen hyvänsä elämän.
Ihminen joutuu luopumaan ensin haaveistaan ja toteutumattomista unelmistaan, ja viimeiseksi me kaikki joudumme luopumaan elämästämme.
Ja siinä välillä kukin luopuu hyvin erilaisista asioista, mutta paljon niitä useimmilla kuitenkin on.
Kun sisäistää sen, että mahdollisesti moni asia jää kokematta, tekemättä ja kesken, voimme suhtautua jokaista joskus - ehkä piankin - odottavaan kuolemaan rauhallisin mielin.
On vain parasta tunnustaa vajavuutensa ja hyväksyä tosiasiat, mutta kuitenkin edes pyrkiä pienentämään sitä temättömien töiden, sanomattomien ajatusten ja korjaamattomien ihmissuhteiden listaa vähän joka päivä.
Ihan hyvä kirjoitus, kai se olisi suurinpiirtein hyvä elää elämäänsä niin, että voisi tavallaan "hyvillä mielin" lähteä pois jos niin kävisi.Aina jää töitä ja asioita kesken, mutta pahinta varmaan olisi jos jäisi riitaiset välit jotakuta kohtaan.
Tuossa päivällä juuri mietin millainen elämä minulla on ollut. Vaikka en ole koskaan elänyt, kuin viimeistä päivää on elämässä silti ollut paljon sisältöä. Monia erilaisia hetkiä ja tapahtumia, jotka on painunut mieleen.
Elämä laittoi mutkin miettimään asioita ihan eri kantilta ja kuolemakin tuli siinä samalla mietittyä. Ei kuolema siitä miksikään muutu pelkäsi sitä tai ei. Me kaikki kuollaan joskus. Eletään siihen asti valitsemallamme tavalla ja annetaan elämän tuoda elämäämme mitä se tuo. Toki itse voi avittaa saamaan lisääkin sisältöä, jos sitä elämäänsä kaipaa.
Vielä voit alkaa elää, meen nukkuu...
Niin, kenelläkään ei kai ole mahdollisuutta itse päättää että halusiko elää tätä elämää vai ei, paitsi äidillä sitten, joten äiti on vastuussa aika suurista rahasummista kuollessaan antaessaan sitten...
Aika paljonhan sitä on elämässään kerennyt jo nähdä ja tehdä ja paljon haluaisi vielä jatkossakin tehdä ja nähdä kaikkea haluamaansa ei varmaan ehdi, pitäisi tehdä varmaan viisi tai kymmenen tärkeintä lista ja toteuttaa mitä voi, aika hyvä ajatus ei menisi elämä haahuillessa.
kannattaa vielä minuuttiaikatauluttaa nuo. :D
Totta, tehokkuus on valttia.
Tikkurilan värimainos. Piilovaikuttamista?
Vai Puulan öljymaaliko se oli.Ai piilojuttujako, mitäköhän niitä ois, aika monta, miksi ei voi vaikuttaa suoraankin?