hevosongelmia!

ravuriomistaja

Omistan 13 vuotiaan shtamman. Tamma on entinen ravuri ja sitä ollaan nyt enemmän ratsastettu koulupuolella kuin esteillä. Ravissa hevonen jännittää kaulan ylös eikä ratsastaja saa kunnolla ns kontrollia hevoseen, sillä niska on niin jännittynyt ja ylhäällä, joten miten saisin sen pysymään alhaalla. Olen yrittänyt antaa löysää ohjaa, silloin pää on alhaalla ja niska rentona. Silloin kumminkin hevonen lisää vauhtia ja ravaa ns nopeaa ravia, jota ravihevoset ravaavat, joten siinä ei voi kunnolla istua eikä keventää. Joten tuo ei auta paljoa! Eli siis mikä neuvoks?

6

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z---

      Hanki ihan alkuun ratsuttaja, mielellään sellainen, joka voi myöhemmin pitää sinulle valmennuksia.

      Ongelmahan ex-ravureilla on se, etteivät ne osaa kulkea ratsastajan kanssa, eikä niillä ole siihen edes lihaksia tai tasapainoa.
      Ex-ravuri tuleekin kouluttaa oikein, jotta se oppii oikean liikkumistavan.

      Koksa olet selvästi hyvin epävarma, on ammattilaisen apu paikallaan. On hevoselle paljon reilumpaa, kun sille kerrotaan ensin kunnolla, miten sen kuuluu liikkua ja vasta tämän jälkeen kokemattomampi ratsastaja harjoittelee hevosen kanssa.

    • Moi! Muutama asia tuli mieleeni viestistäsi, joihin voisit kiinnittää huomiota.

      -Onko tammalla nivelkuolain? Suosittelen kokeilemaan vaihtaa kuolain kolmipalaan tai esimerkiksi suoraan kuolaimeen. Myös raspaus on tärkeää tehdä vähintään kerran vuodessa!

      -Yritä ensin löytää suhde ja kontrolli hevoseen juoksuttamalla ja maastakäsittelyn avulla. Näin opit hevosestasi enemmän. Ratsastaessa käytä paljon voltteja kentällä tai maneesissa ratsastettaessa ja tee paljon töitä käynnissä ennen kuin siirryt raviin. Pidä huoli että pidätteet menevät läpi - kaikista paras harjoitus on pysähtyä joka nurkkaan, odottaa että hevonen seisoo ja odottaa sinun apuasi ja sitten vasta kääntää hevonen menosuuntaan. Pidätteitten opettaminen on tehtävä nro 1 huolimatta missä hevosen pää on!

      -Kun pidätteet ovat hallussa, täytyy alkaa ratsastamaan hevosta eteenpäin. Tiedän, että ravuri haluaa mennä pohkeesta eteenpäin ja kovaa, mutta älä välitä pään asennosta, kunhan hevonen kuuntelee pidätteet ja pohkeet. Oikeinpäin meneminen on viimeinen huolistasi tässä vaiheessa :)

      Mulla on itellä 8-v. suokkitamma jolla oli täysin samat tavat mulle tullessa. Vaihdoin kuolaimen, vaihdoin turparemmit... Niin ja muuten satulakin kannattaa tarkistaa! Pienimmät asiat voivat vaikuttaa näissä asioissa.

    • AnnaHevostelija

      Kannattaa kysyä Hööksistä että miten asiaan voi vaikuttaa:;)))

    • AnnaHevostelija

      Tai siis että onko lisäjuttuja tai ongelmaan tarkoitettua juttua:) kerro mikä on ongelma niin ne auttaa!

    • Sinttu02

      Kannattaisi hankkia valmentaja.

    • Suokkis

      Jos hevosesi lähtee kuolaintuntumalla juoksemaan, se saattaa yrittää pakoilla kuolaintuntumaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2464
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2274
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      76
      2203
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      83
      1698
    6. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1348
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1329
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1234
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1043
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      29
      918
    Aihe