Vaihdoin autoni noin 3:sen viikkoa sitten kolme vuotta uudempaan. Syttyi moottorin vikavalo palamaan ja kävin luetuttamassa vikakoodin. tarkoittaa sitä että tarvitsisi tehdä jakopäää remontti. (700 e) Mutta huoltokirjan mukaan viimeksi jakopääremontti on tehty 152tkm kohdalla. Autolla on ajettu nyt 222 000. Ohjekirja lukee että jakohihnan vaihtoväli on 180 000. Että kuka maksaa? Minä vai Autoliike?
KIITOS ETUKÄTEEN VASTAUKSISTA.
Kuluttajasuojalaki autokaupassa
4
177
Vastaukset
- MosseniMun
Ihan ensimmäiseksi otat yhteyttä auton myyneeseen liikkeeseen. Aika oudolta tuntuu tehdä 700 euron jakopääremontti pelkän vikavalon syttymisen perusteella. Joka tapauksessa tuo on yllättävä piilovika, joka ei ollut odotettavissa.
- Samitzi_87
Olen ottanut yhteyttä ja he eivät suostu jakohihnan vaihtoa korjauttamaan ja perustelivat sillä että on kuulemma kuluva osa....
- ketju.tai.hihna
Ei sillä "kuluvalla osalla" ole merkitystä. Auton on oltava siinä kunnossa, kuin kuluttajalla on oikeus olettaa sen olevan - auton ikä, kilometrit ja hinta huomioonottaen.
Jos hihna on vaihdettu 152.000 kohdalla, ja vaihtoväli on 180.000, niin silloin kuluttajalla on perusteltu oikeus olettaa, että uusi hihnaremppa on about 330.000 kohdalla. Jos vaihto on tehtävä jo 222.000 kohdalla, niin autossa on virhe, siis kuluttajansuojan kannalta.
Et kuitenkaan saa koskaan hihnarempaa ilmaiseksi. Miksi? Koska se olisi joka tapauksessa edessä 330.000 kohdalla. Nyt se aikaistuu noin puolella. Saat siten 222.000 kohdalla uuden hihnan. Se on sinulle "ylimääräinen etu", auto olisi paremmassa kunnossa, kuin ostaessasi. Jos valittaisit asiasta kuluttajanriitalautakuntaan, sieltä tulisi todennäköisesti susositus, jonka mukaan maksaisitte hihnan vaihdon puoliksi.
- Samitzi_87
Sain selvitettyä nyt autoliikkeen kanssa asiani kun olin ensin soittanut tietenkin kuluttajasuoja virastoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4129066Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1883652- 202113
- 831302
- 271115
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661102- 751100
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791075- 551033
- 66982