Finländarna har tydligen tröttnat på att dagligen skyffla 3,000,000 € till Junttilandien. Att få stödlångtradaren fylld har blivit svårare dag för dag. Nu tar skatteinsamlarna till desperata metoder för att håll Junttilandiens invånare i lörtsy och fisktupp.
Skattmasen har börjat med en roadshow i vilken den kurvar in på välbärgade tätorters torg för att få stödlångtradaren fylld. Här är bevis från Åbo:
http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/862052/Verorekka kurvaa Turun kauppatorille toukokuussa
Skattmasen har börjat med en roadshow i vilken den kurvar in på välbärgade tätorters torg för att få stödlångtradaren fylld. Här är bevis från Åbo:
http://www.ts.fi/uutiset/turun seutu/862052/Verorekka kurvaa Turun kauppatorille toukokuussa
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mina skattepengar går alltid direkt,är där så många skattesmitare i Åbo att det riktigt behövs långtradare ?
Problemet ligger i att allt färre är skattebetalare i Finland. Allt flera flyttas till KM fabriken och på pension.
Den lilla delen av befolkningen som betalar skatt är väl så urlakad, att skatteförvaltningen tar till järngrepp för att försäkra Junttilandiens dagliga penninginjektion på 3,000,000 €.
Det ger skatteförvaltarna arbete och håller dom sysselsatta. Kanske det är ett drag mot att själv bli ofrivilligt flyttad till Ab KM Oy med ett Andiamoavtryck i aktern?
Näköjään peppu-reino ja fitti-setä=sama henkilö.
Jag antar, att bägge deltar i att betala ditt uppehälle. Det kan vara bäst att knäppa fingrarna för en stilla bön och hoppas, att samma vansinne fortsätter ännu imorgon.
Kan jag personligen göra något åt saken, så upphör Junttilandiens fyrklångtradarrally omedelbart.