Verottajakin olis kiinnostunut . Hei laitetaan tavikset MAKSAMAAN niin jää meille enemmän....Juhan motto ? Joo jos saadaan sikapaljon niin pannaan Banamaan,meillähän on se paratiisiministeri joka neuvoo.
Missä Juhan rahat luuraa ei ole tietoo ? !
Vbhjuy65
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan Suomessakin voi harrastaa "vero-optimointia". Veronvälttelijöille on suunnattu kokonaan omat sijoitustuotteet eli ns. kapitalisaatiosopimukset jotka ovat teknisesti vakuutuksia, vaikka niistä puuttuu vakuutuksen kohde ja edunsaaja. Kaikkea se finanssialan juristi keksii. Puhutaan myös "vakuutuskuorellisista sijoituksista". Esimerkiksi Mandatum on tehnyt näiden myynnillä todella hyvää tulosta.
Käytännössä nämä vakuutuskuorret mahdollistavat myyntivoittojen uudelleensijoittamisen ilman myyntivoiton veora ja tuottojen nostamisen verottomana samalla summalla kuin mitä sijoitus on. Eli kun pari miljoonaa sijoittaa, niin voi ensimmäiset pari miljoonaa nostaa puhtaana käteen. Tätä mahdollisuutta käyttää myös Sipilä.
Hyvin suunniteltu on jo puoliksi kierretty.
Missä on Riku Aallon VVO:lta saadut optiot. 3,6 miljoonaa vuokralaisten rahoja siirrettiin ay-pomojen kassaa. Kelpaa siinä Aallonkin ryypätä Lapin hirsilinnassa porvareita haukkuen.
Ei pääse ministeriksi jollei ole huijari ,näin se vaan on....koska olis ollu ?.?....?
Toivon