kotoumista.
Perussuomalaisten mepin mukaan Yle ja HS ovat propagoineet, että perheenyhdistämisen vaikeuttaminen ei edistä kotouttamista.
Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa, että jos kotoutumiseksi katsotaan esimerkiksi työllistyminen ja asettuminen tuottavaksi osaksi yhteiskuntaa, eivät tosiasiat tue näkemystä, ettei perheenyhdistämisen vaikeuttaminen edistä kotouttamista.
– Suomessa on yksi Euroopan sallivimmista perheenyhdistämiskäytännöistä. Perhesyyt ovat yksi tärkeimmistä oleskeluluvan saantiperusteista. Silti esimerkiksi Suomessa asuvien, somalia puhuvien työllisyysaste on pysynyt muuttumattomana, noin 20 prosentissa, vuosina 2001-2011, Jussi Halla-aho toteaa.
– Ruotsissa, Suomessa ja Belgiassa on (ollut) Euroopan sallivimmat perheenyhdistämiskäytännöt. Juuri näissä maissa ulkomailla syntyneiden työllisyysaste on kaikkein heikoin.
– Jos kotoutumisella siis tarkoitetaan jotakin mielekästä, eikä vain sitä, että on kotoisaa ja leppoisaa, perheenyhdistämisen helppous ei ainakaan edistä sitä, hän toteaa.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/hallaaho kotoutuminen-49345
Jussilta jälleen todellista asiaa, siitä mikä tilanne oikeasti on.
Perussuomalaisten mepin mukaan Yle ja HS ovat propagoineet, että perheenyhdistämisen vaikeuttaminen ei edistä kotouttamista.
Jussi Halla-aho kirjoittaa Facebookissa, että jos kotoutumiseksi katsotaan esimerkiksi työllistyminen ja asettuminen tuottavaksi osaksi yhteiskuntaa, eivät tosiasiat tue näkemystä, ettei perheenyhdistämisen vaikeuttaminen edistä kotouttamista.
– Suomessa on yksi Euroopan sallivimmista perheenyhdistämiskäytännöistä. Perhesyyt ovat yksi tärkeimmistä oleskeluluvan saantiperusteista. Silti esimerkiksi Suomessa asuvien, somalia puhuvien työllisyysaste on pysynyt muuttumattomana, noin 20 prosentissa, vuosina 2001-2011, Jussi Halla-aho toteaa.
– Ruotsissa, Suomessa ja Belgiassa on (ollut) Euroopan sallivimmat perheenyhdistämiskäytännöt. Juuri näissä maissa ulkomailla syntyneiden työllisyysaste on kaikkein heikoin.
– Jos kotoutumisella siis tarkoitetaan jotakin mielekästä, eikä vain sitä, että on kotoisaa ja leppoisaa, perheenyhdistämisen helppous ei ainakaan edistä sitä, hän toteaa.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/hallaaho kotoutuminen-49345
Jussilta jälleen todellista asiaa, siitä mikä tilanne oikeasti on.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kannattaa huomioida tuo mitä hän sanoo somaleista.
10-vuodessa ei siis ole tapahtunut edistymistä somppujen työllistymisen suhteen.
Mitä tekee Lieksa, millä se keinoin se aikoo työllistää somput?
Mitä kehitystä on tapahtunut paikallisten kelan elättien suhteen, joilla on jo koulutuskin (jos on) ????
Vasureissa niitä riittää.
He ovat paikallisia, mutta somput ovat tulleet maailman toiselta puolelta ilmaisen rahan perässä.
Jos somalien työllisyys on yleensä 20%, niin Lieksan somaleilla se on saman verran vielä miinuksella: sadasta somalista satakaksikymmentä on vailla ansiotyötä. Kyllä ilmainen raha ja majapaikka kelpaa.
Ja täsmää.
Antaa halpaa lainaa.
Ei kannata uskoa humanoidin puheisiin.
Uskotko siis Syrjäläistä?
Demarit uskoo.
Ihmisoikeusjärjestötkin toteavat, etteivät matut voi koskaan elättää itseään
Pakolaisten etujen ajajat kiiruhtavat kritisoimaan perheenyhdistämiselle asetettavaa tulorajaa.
http://mvlehti.net/2016/04/19/ihmisoikeusjarjestotkin-toteavat-etteivat-matut-voi-koskaan-elattaa-itseaan/
Ei kuitenkaan niin suurta valetta, ettei olisi totta toinen puoli. Iltalehti lipsauttaa ohimennen ilmeisen totuuden turvapaikanhakijoiden taloudellisista näkymistä.
“Ihmisoikeusjärjestöt kritisoivat erityisesti toimeentulovaatimusta, joka sisältyy hallituksen esitykseen. Järjestöjen mukaan tuloraja tekisi perheenyhdistämisen käytännössä mahdottomaksi.”
Iltalehti siis sanoo suoraan, että on mahdotonta, että turvapaikanhakija koskaan ansaitsisi niin paljon, että hän saisi elätettyä itsensä ja perheensä ilman tukiaisia. Ollaanko Iltalehdessä hiljalleen heräämässä todellisuuteen?
Hyvä aloitus ja hallis on myös oikeassa.
Kirkkonummella busseissa vartijat matujen takia!
Matut ahdistelevat tyttöjä ja naisia niin, että busseissa pitää olla vartijat heitä estämässä!
http://mvlehti.net/2016/04/20/kirkkonummella-busseissa-vartijat-matujen-takia/
Kirkkonummi on itse halunut matuja ,ihan tyhjää valittaa sitä on saatu mitä tilattu
Pientähän tää kaikki on siihen verrattuna mitä on tulossa, tulee vaan joillekin sitten aikanaan yllätyksenä ja järkytyksenä että mites nyt näin on päässyt käymään?
------------------
Ja vielä poliisin juttuja.
http://mvlehti.net/2016/04/20/poliisi-valmistautuu-raiskausaaltoon-ostamlla-600-000-eurolla-naytteenottomateriaalia/
Varsinaista tautia (haittamaahanmuuttoa) ei kuitenkaan hoideta. Rajat pidetään auki kaikille maailman tulijoille. Tämä löperyys on naisten kaltoin kohtelua, koska viranomaiset tietoisesti altistavat naiset ja myös lapsetkin vaaralle. Päättäjät eivät välitä omasta kansasta. Mutta kantaväestö kelpaa kyllä veronmaksajiksi kustantamaan tämän kaiken matujen hyysäyksen.
Mites on peristen tilanne? Äitin tykönä ja kelan rahoilla! :D
Mitähän arvoisa presidentti on mieltä tästä tapauksesta?
"Käväsin nyt kertomassa Herra Presidentille mielipiteeni!" Näin kirjoittaa eräs lukijamme.
http://mvlehti.net/2016/04/20/mitahan-arvoisa-presidentti-on-mielta-tasta-tapauksesta/
taitaa jäädä viralliset kommentit tyyliin en ota kantaa yksittäis tapaukseen.näin nämä sss(suomen sosialisti suvakit)aina kommentoi.paisi silloin kun on kyse venäjästä silloin kyllä otetaan kantaa yksittäis tapauksessakin.täytyy nyt mennä katsomaan mitä vale media on uutisoinut,onko ylittänyt uutiskynnystä.kohta kyllä tapahtuu sellasta että uutiskynnys ylittyy jopa iltapaska mediassakin.asia tuskin mäntyniemen aidan sisä puolellä heräättää mitään tunteita.
Aijai sentään!
Peris on suomalainen, jota varten sos.turva oikeasti on. Pysyisivät mamutkin äitiensä tykönä ja oman maansa Kelan huomassa, mutta kun ei, he haluavat hilata äitinsäkin tänne mutta eivät omaa Kelaansa. Mitähän varten?
onko mamu-sateliitti halla-aho kotiunut rysseliin,sieltä suapi niin hyvät edustaja-hillot että taida olla kiirettä kotimaahan karsimmään,hakkee varmaan lopulta sieltä turvapaikkoo
Kuten tavallista, Halla-aho on ihan pihalla. Todisteeksi lainaan Saara Pellanderin viisaita sanoja:
"Suomessa asuvan perheenjäsenen luokse muuttaminen on vaikeaa. Nyt hallitus aikoo hankaloittaa perheenyhdistämistä entisestään. Eduskunnan käsittelyssä ont lakiehdotus, joka vaatisi kansainvälisen suojelun perusteella Suomeen tulevilta yli Suomen keskipalkan olevaa toimeentuloa, ennen kuin hän voisi saada perheensä Suomeen.
Jo Kataisen hallitus tiukensi perhesiteen perusteella myönnetyn oleskeluluvan ehtoja siten, että jopa luvan hakeminen muodostui monille mahdottomaksi. Vuoteen 2012 saakka Suomessa asuva perheenjäsen sai nimittäin jättää hakemuksen ulkomaalaisen perheenjäsenensä puolesta. Nykyään hakemus on kuitenkin jätettävä henkilökohtaisesti lähimpään edustustoon.
Reilusti alle puolessa maailman maista on tätä nykyä Suomen edustusto. Esimerkiksi afganistanilaisten osalta lähin Suomen edustusto sijaitsee Intian New Delhissä. Jotta afganistanilainen voi hakea perheenyhdistämistä, hänellä täytyy olla voimassa olevat Intian matkustusasiakirjat, eli passin lisäksi viisumi. Syyrialaisen puolestaan tulisi matkustaa Libanoniin hakemaan viisumia, jotta voisi kiikuttaa hakemuksensa Turkkiin. Useimmille jo vaadittujen paperien kasaaminen ja matkustaminen sotatilassa olevassa kotimaassaan on mahdotonta.
Sipilän hallitus perustelee esitystään ulkomaalaislain tiukennuksista vuonna 2003 annetulla EU-direktiivillä. Direktiiviin kannattaa tutustua. Sen henki ja tarkoitus on hyvin erilainen kuin millaiseksi hallitus sen yrittää tulkita.
Perheenyhdistämisdirektiivin tarkoitus on suojata perhe-elämää ja asettaa vähimmäisvaatimukset, joita EU- jäsenvaltioiden tulisi minimissään noudattaa."