Kahvin juonti

Mitä haittaa kahvin juonnista on sikiölle?Itse olen nyt raskauden aikana vähentänyt kahvin juontiani noin 2-3 kuppiin päivässä.Mikä on suositus,ei oolenkaan vai?Hiukan huolestuttaa,että olenko nyt aihettanut vauvalle jotain pysyvää vahinkoa kahvia litkimällä?
61050
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tietääkseni kahvi voi nostaa verenpainetta, mikä ei oo hyväks. Ja ei kai kofeiini ylettöminä annoksina voi kans olla hyväks. Mut kyllä pari kuppia päiväs saa juoda.

Mul oli jossain vaihees verenpaine tosi alhaalla, jolloin neuvolan terkka jopa suositti juomaan vähän kahvia.

Monet lopettaa kokonaan, mut yleensä siks, ettei alkuraskauden pahoinvointi salli moista myrkkyä :)

Äänestä

suositus on enintään 3 kuppia päivässä. Kofeiinin takia.
Eli juomallasi määrällä ei ole mitään haittaa =)

Äänestä
  • Yhtyen aiempaan kirjoittajaan, se kolme kuppia mikä on maksimi päiväs suositeltu tarkoittaa niitä pikkukuppeja, ei mukeja..;o)

    Äänestä

  • vielä huom! kirjoitti:

    Yhtyen aiempaan kirjoittajaan, se kolme kuppia mikä on maksimi päiväs suositeltu tarkoittaa niitä pikkukuppeja, ei mukeja..;o)

    ...kyllä voi juoda ihan mukillisiakin ne kolme...hohhoijaa...

    Äänestä

mulle ainaki sanottiin neuvolassa että kahvista ei ole mitään haittaa ja kahvia voi juoda! =)
sen takia monikaan ei juo loppuraskauden aikana kahvia ku se alkaa närästyttään..ainakaan minun ei kestäny juua..ja se närästys on yleisin syy mix yleensä ei kahvia tule juotua raskaana..ei kaikilla tietenkään kahvi ala närästyttään..esim mun kaverin kesti juoda kahvia..eikä sillä närästäny..kaikki me ollaan erinlaisia..

mutta pääasia on se kuites ettei se ole vaarallista!!

Äänestä
  • Moro, ite join raskaus aikana jotain 3 pannullista vahvaa sumppia päivässä, vauvalle oon nyt juottanu pelkkää kahvia maidon kera noin 10 kk ja hyvin henki pihisee! aamulla, päivällä ja illalla keitän aina sumpit vauvalle ja itselleni..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä 77 kirjoitti:

Mitä haittaa kahvin juonnista on sikiölle?Itse olen nyt raskauden aikana vähentänyt kahvin juontiani noin 2-3 kuppiin päivässä.Mikä on suositus,ei oolenkaan vai?Hiukan huolestuttaa,että olenko nyt aihettanut vauvalle jotain pysyvää vahinkoa kahvia litkimällä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu