Autobild -lehdessä oli viime vuonna vertailussa Dacia Duster, Fiat 500X ja Mitsubishi ASX. Vertailun kallein oli Fiat, edullisin Dacia ja Mitsu näiden väliltä. Fiatissa oli 1.4 turbokone 140 hv, muissa vaparit. Fiatin alk.malli on myös vapari, 1.6 ja tehoa 110 hv. Fiat voitti vertailun, mutta olisi ollut mielenkiintoista nähdä kuinka olisi pärjännyt jos vertailussa olisi ollut tuo 1.6 -moottorilla varustettu auto. Onhan tuo Mitsubishi ollut markkinoilla jo vuosia, onkohan tuohon ASX:ään tehty mitään muutoksia markkinoille tulon jälkeen? Näyttää ulkoapäin uusin malli niin samanlaiselta kuin markkinoille tullessaan.
ASX, Duster ja 500X vertailussa
5
414
Vastaukset
- Huijareita
ASX on vanhanaikainen, ruma, meluisa ja tehoton moottori ja kaiken kukkuraksi huijaavat kulutuksessa että päästöissä.
- 10101001100
ASX voi olla vanhanaikainen pinnallisissa jutuissa, mutta pintaa syvemmältä perusasiat siinä näyttävät olevan näitä kahta vertailukohdetta selvästi paremmalla tolalla.
Esimerkiksi turvallisuus. ASX:n tulos EuroNCAP:in testistä on täydet 5 tähteä, siinä missä esim Dusterin tulos on 3 tähetä ja 500X:n 4 tähteä. Myös USA:n IIHS:n ovelassa small overlap testissä, ASX:n tulos oli Hyvä. Se on erittäin hyvä tulos sikäli, että saksalaiset premium valmistajat kuten BMW, Mersu ja Audi saivat pari vuotta sitten suurimmalla osalla autoistaan tuosta testistä tulokseksi marginaalinen tai välttävä. Eli ainakin korisuunnittelun osalta, ASX on reilust aikaansa edellä, todella yllättävän hyvät tulokset turvallisuustesteistä.
https://www.youtube.com/watch?v=HTYacgJmZ2k
Toinen vahvuus on tietysti luotettavuus. Tilastojen valossa mitsubishin viime vuosien mallit ovat aivan ylivoimaisia luotettavuudessa näihin kahteen muuhun valmistajaan nähden.
Mutta no jaa. Kukanenkin valitsee autonsa kuten itse tykkää. :) - 10101001100
Oho tuli outlanderin video, hakekaa outlander sport small overlap test, jos haluatte nähdä ko. videon.
Jenkkilän markkinoilla ASX:t mydään nimellä outlander sport. - Mr_Mitsu
Ihan hyviä näkökulmia. Turvallisuus ja luotettavuus.
Kulutushuijauksilla ei ole ASX:n kanssa mitään tekemistä. Tuo bensapannu, ainakin, on niin pihi kuin paperilla lukee. Hengetön, mutta pihi ja perusvarma kattila.
Tää auto on katumaastureiden rouherukkanen; ei herätä tunteita, ei kauhean mukavakaan, mutta ajaa takuuvarmasti asiansa. Jos on valmis hoitamaan matkustamiset junalla, niin nurkka-ajossa tuo on erittäin pätevä kiesi :D
- Bravo-12
Olikos ASX:n EuroNCAP -kolaritesti milloin tehty? Onhan tuo ollut tuotannossa jo useita vuosia. Ainakin 500X:n testi on paljon vaativampi kuin takavuosien, nyt viisi tähteä on vaikeampi saada. Ja muistelen että 500X:n korirakenteita kehuttiin kolaritestissä ja ei saanut viidettä tähteä kun jokin turvavaruste ei ollut vakiona, muistankohan oikein? Itse ajelin yli 100 tkm ja neljä vuotta Grande Puntolla ja todella luotettava/viaton oli. Vaihdoin vähemmän ajettuun ja puolitoista vuotta tuoreempaan Bravoon reilu vuosi sitten ja sama huoleton meno jatkuu. Grandeen tarvitsi vaihtaa muutaman polttimon, Bravoon ei vielä. Ainoastaan öljynvaihtohuollon olen teettänyt ja samalla ilmastointihuollon, kun oli edullinen tarjous. Öljynvaihto suodattimineen ilmastointihuolto maksoi yhteensä muistaakseni 115 €.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista1038172- 1105723
- 2855134
- 495013
- 763787
- 583011
- 662727
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222528Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292512- 452471