Osa mieslomailijoista palaa kotimaahansa

EUloppuLähestyy

"Yhä useampi turvapaikanhakija palaa turvallisiin kotimaihinsa – Suomi maksaa myös muiden maiden palautuskuluja
Helmikuussa Suomesta palasi 176 turvapaikanhakijaa turvallisiin kotimaihinsa, maaliskuussa 173. Palautuskulut ovat ilmoitettuja suuremmat, kertoo Uber uutiset."


"Maahanmuuttovirasto eli Migri ylläpitää “vapaaehtoisen paluun järjestelmää”, jota on "käytetty viimeisen 9 kuukauden aikana 871 kertaa. Helmikuussa rikottiin yhden kuukauden ennätys, kun 176 turvapaikanhakijaa palautettiin."

Tuntuu aika ihmeelliseltä että nämä miesturistit haluavat palata nyt kotimaahansa ja turvallista tuntuu siellä heidän kotimaassaan olevankin, mutta mikä oli tämän matkan tarkoitus oliko kyse vain ilmaisesta lomailusta? Saattaapa olla että he vain käyvät kotimaassaan kun matkatkin kustannetaan suomalaisten verorahoilla ja takaisin tuleekin sitten koko suku kun täällä on kaikki ilmaista eikä töitäkään tarvitse tehdä senkun löhöilee ja välillä käy potkimassa vanhuksia ja huonokuntoisia.

Ehkäpä tulevassa historiassa kerrotaan tästä massavaelluksesta jota EU:ssa ei saatu hallintaan ja koko EU:n refohka hajosi ihmismassojen vyöryyn.

EU:n loppulaskenta on jo alkanut ja se on sitten tälle järjettömyydelle piste.

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MeniköLomailutHuonosti

      Jotenkin tuosta kotimaahansa palaavista saa käsityksen että he ovat vain käyneet lomailemassa täällä hölmölässä missä heitä on kestitty ja ruokittu toivomustensa mukaisesti.
      Vai olisiko kyse että tämä maamme onkin ollut?
      Sotaakin pahempi paikka tämä Suomi sitten on ollut heille jos he haluavatkin vapaaehtoisesti palata sodan, väkivallan ja tuhon keskelle kotimaihinsa?

    • ToivotaanHyvääKesää

      Vaikka jokunen miesturisti lähteekin kotimaahansa niin niin tänne jääviä on viellä yli 30 000 miestä jotka löhöilevät täällä ilmaisella ylläpidolla jonka me veronmaksajat heille kustannamme. Rikoksien määrät ovat jo jyrkässä nousussa ja kesä tuo roimasti turvattomuutta kansalaisille kun nämä miesturistit alkavat mellastamaan täällä meidän kotimaassamme. Toivottavasti nämä päättäjämme saavat osansa tuosta hankkimistaan miesturisteista ja heidän perheensä joutuvat myös rikollismiesten kohteiksi eli sitä saavat mitä tilasivatkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3565
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      131
      2465
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      27
      1961
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      10
      1559
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1556
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      56
      1346
    7. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1230
    8. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      67
      1180
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      55
      1160
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      66
      1107
    Aihe