Ja uberilla on huikea etulyöntiasema tässä tulevassa kilpailussa.
Miksi ministeri vie taksialaa kohti Uberia?
Kjkk
10154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ai luokattoman huonoilla autoilla, kaupunkia tuntemattomilla kuskeilla, tuomituilla rikollisilla, harmaan talouden pyörittäjillä, veronkiertäjillä, ammattitaidottomilla kuskeilla, yli hinnoittelulla, jne Siinä se vasta on huikea etulyöntiasema JOS luvat vapautetaan.
oikeastaan tuossahan nuo kaikki tulikin, mitä taksi tänäpäivänä on todellisuudessa.
Juuri tänään katselin saksalaisesta laatuautostani kun kyyditsin paikallisen pörssiyrityksen työntekijää paikasta A paikkaan B kun vastaan tuli KIA-taksi.
KIA.
Noh vapautushan ei koske sinua Jos se tulee. Sinullehan tulee tuomio laittoman taksiliikenteen harjoittamisesta ja lupia et tule saamaan. Toyata ei ole saksalainen auto, pullukalla on tiedot kateissa taas. Sokerihumalassa pullukka kertoilee satuja päivittäin. Kauanko jaksat vielä trollata, nolla?
Liikematkailijat eivät halua tulla leimatuksi harmaan talouden tukijoiksi. Siispä valehtelet.
Vaikeaahan sitä on uskoa mutta Kia se oli.
KIA
Kohta varmaan ajetaan jopa Skoodalla?
Kaiken vouhkan keskellä kannattaa kuitenkin huomioida, että lupa tarvitaan kuitenkin ja siinä yhteydessä vakavaraisuus ja taustat tutkitaan. Väärinkäytöksissä lupa lähtee hyllylle ja ajot loppuu siihen.
Uber on vain tilaussysteemi ja ehkä hyvinkin tervetullut kilpailija alalle.
Miksi ylipäätään tarvitaan mitään kilpailua missään?Kysyy tyhmät taksitrittäjät
Olis kyllä kiva tietää missä nämä kommetoijat ovat itse töissä vai ovatko missään. Jos valittaa hinnoista, voisi ajatella että eivät ole töissä ollenkaan.
Vapaa Viro ajaa nyt vastakkaisella kaistalla vastaan. Kun Suomi ehkä vapauttaa taksiliikennettä, Viro suitsii villiä touhua, kertoo Tallinna24-sivusto.
Viime syksynä Viron parlamentti hyväksyi lakimuutoksen, joka antaa kaupungeille ja kunnille oikeuden määrittää taksipalveluille kattohinnat.
Vaatimukset tällaisen lain säätämisestä olivat alkaneet Virossa jo 90-luvulla.
Lakimuutosta eivät vastustaneet edes taksifirmat eivätkä taksinkuljettajat. Sitä vastustivat vain Viron parlamentin ääriliberaalit edustajat, jotka vastustavat ylipäätään kaikkea sääntelyä yhteiskunnassa.
Tallinna määräsi taksipalveluille kattohinnat viime lokakuussa, ja taksibisneksen sisällä ja ympärillä käynyt mutapaini rauhoittui heti.
Taksiasiakkailta tulee nyt vähemmän valituksia.
– Otimme mallia Suomesta, ja meidän olisi pitänyt tehdä se jo paljon aiemmin, kommentoitiin T24:n mukaan kaupunginvaltuustosta, kun kattohinnat saatiin asetettua.
Tallinnassa matkan aloittaminen saa maksaa nyt enintään 5,50 euroa ja matkakilometri 1,10 euroa.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/385804-taksien-vapautus-karujen-kokemusten-viro-menee-eri-suuntaan-kuin-suomi