Suomen alko vielä viime syksynä oli niin uhmakkaana vastaan superalkon nimeä ja toimintaa, että oikein haastoi oikeuteen ja hävisi oikein reippaasti sen jutun. Aikoi sitten valittaa korkeinpaan oikeuteen asti. On se minun mielestä aika rankkaa veronmaksajien rahojen tuhlausta tuommonen touhu. Onko kukaan kuullut, että oisko alko tullut järkiinsä ja luovuttanut jutun? Kyllä euroopassa nauru maittaa, kun seuraavat tätä suomen alkoholipolitiikkaa. Itse olenkin jo pistänyt alkon boikottiin ja toivon, että kaikki toisetkin tekisi saman.
Alko vs. Superalko
6
469
Vastaukset
- Sorvan_kylästä
Voi hurja - nimikiista sai ratkaisun, mitä sitten? Eivät edelleenkään saa myydä Suomen verotta - sitä juttua eivät voi voittaa. Käyn Alkossa ahkerasti ja valtio saa myyntivoitot ja verot - minä alkoholia. Enemmän olen huolissani veronmaksajien rahoista - kun osa katsoo oikeudeksi tilata ulkomailta verovapaasti alkoholia....tästä kannattaa olla oikeasti huolissaan.
- sepisusi
Superalko ei harrasta nettimyyntiä. Alko syytti myös superalkoa suomenkielisistä nettisivuista. Alkon monopoli kun purettaisiin ja verot alennettaisiin Saksan tasolle, niin suomeen voisi perustaa nettikauppoja joista myytäisiin todella paljon naapurimaihin. Suomi moninkertaistaisi verotulot niillä kaupoilla. Jos Sorvankylän miestä pelottaa veromenetykset, niin muista; älä koskaan osta mitään tarjouksista, hae aina kallein vaihtoehto ja laita mahdollisimman suuripäästöinen auto. Minä toimin juuri toisin ja ostan aina ulkomailta, netistä ja vaikka trokareilta alkoholijuomat mieluummin, kuin alkosta. Aloitukseni pointti oli kuitenkin se, että suomen alko on todella lapsellinen firma joka polttaa veromaksajien rahoja typerään syyttelyyn naapurimaan parenpaa viinakauppaa kohtaan oikeudessa jossa sillä ei ole edes teoreettisia mahdollisuuksia voittaa.
- eivaantoiminäin
Eivät edelleenkään saa myydä Suomen verotta.
Mitä ihmettä sä höpötät? Superalko on virossa. Viron lakien mukaan ja viron verotuksella. Eli saavat myydä Viron verolla.
Suomi ei voi tehdä mitään ulkomailla toimiville yrityksille. Ainoa keino, että suomaliset ei sieltä alkoholia heaeon se, että myös me laskemme verotusta Viron tasolle ja muidenkin EU maiden tasolle. Senjälkeen ei tarvitse tullin kyttäillä. Käydä aivan turhia oikeusjuttuja. Kummasti säästyy verovaroja näissä ja alkoholiverotkin jää suomeen. Ei hävitä juuri mitään kuin nykytilanne. Näi naan on. - eivaantoiminäin
eivaantoiminäin kirjoitti:
Eivät edelleenkään saa myydä Suomen verotta.
Mitä ihmettä sä höpötät? Superalko on virossa. Viron lakien mukaan ja viron verotuksella. Eli saavat myydä Viron verolla.
Suomi ei voi tehdä mitään ulkomailla toimiville yrityksille. Ainoa keino, että suomaliset ei sieltä alkoholia heaeon se, että myös me laskemme verotusta Viron tasolle ja muidenkin EU maiden tasolle. Senjälkeen ei tarvitse tullin kyttäillä. Käydä aivan turhia oikeusjuttuja. Kummasti säästyy verovaroja näissä ja alkoholiverotkin jää suomeen. Ei hävitä juuri mitään kuin nykytilanne. Näi naan on.Nii ja titysti alkon monopoli pitää purkaa. Kaikilla on oikeus myydä alkoholia ei pelkästään alkon. Näin on useissa maissa.
- Jaskan_pauhajat
eivaantoiminäin kirjoitti:
Eivät edelleenkään saa myydä Suomen verotta.
Mitä ihmettä sä höpötät? Superalko on virossa. Viron lakien mukaan ja viron verotuksella. Eli saavat myydä Viron verolla.
Suomi ei voi tehdä mitään ulkomailla toimiville yrityksille. Ainoa keino, että suomaliset ei sieltä alkoholia heaeon se, että myös me laskemme verotusta Viron tasolle ja muidenkin EU maiden tasolle. Senjälkeen ei tarvitse tullin kyttäillä. Käydä aivan turhia oikeusjuttuja. Kummasti säästyy verovaroja näissä ja alkoholiverotkin jää suomeen. Ei hävitä juuri mitään kuin nykytilanne. Näi naan on.Höpö höpö taidat olla pikku-hukka tai sepisusi joka vääntelee asian kuin asian. Suomen valmistevero tulee maksaa jos tilataan netin kautta, joka myyjä tai ostaja maksaa - muuten rikotaan valmisteverolakia - piste. Osa ei halua maksaa, se o n eri asia mitä haluaa ja mitä pitää. Kovasti ollaan huolissaan veroista - mutta ei olla valmiita maksamaan niitä - hieman kansinaismoralismia sanoisin.
Monopolin purkaminen ei viinan hintaa heiluta - suurin osa hinnasta on veroja jotka jokaisen myyjän tulee maksaa. Alko tilittää se lisäksi myyntivoiton valtioille, eli omistajalle. Valitsen siksi Alkon ja pienemmän alkoholiveron jos muutoksia halutaan ja saa valita. - suoraanhakien
Nyt oli kyse suoraan virosta hakemisesta superalkosta eikä nettitillaamisesta ja se on verovapaata eikä suomi sille mitään voi tehdä muutakuin laskea veroa jos haluaa, että suomalaiset ei sieltä hae. EU:ssa kun ollaan ei tuontarajoituksiaakaan saa tehdä.
Suomessa ruokaupat ja muut vapaat alkoholilleekeet maksaisi kyllä veron siinä missä alkokin. Virossa on jonkinverran hintaeroa eri liikkeiden välillä. suomessa hinta on alkossa aina sama. Esim. Superalkosta saa koparbeg siiderin 1,1€ Rimissä oli 1,60€ Suomessa lähes 3€
Mikäli myynti olisi suomessa vapaata IV karku 24packistä hinta tuskin olisi lähellä 50 euroa. Joten ainakin oluen osalta hinnat laskee varmasti vapaalla myynnillä.
Tietysi myös veroa on laskettava ainakin olutveroa sillä veroero on ihan liian suuri suomen ja viron väillä jopa matkakuluineen vain yksi IV karhu pack tulee halvemmaksi hakea PK seutulaisen ja jopa kauempaakin asuvan Virosta kuin alkosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2033233Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos622014Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt361624Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651583- 1051317
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221235Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa501033Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5992Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan188953Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61937