Miten kesyttää arvaamaton kissa?

Kissakas100

Otin melkein viikko sitten löytöeläintalolta ihanan leikkisän poikakissan meidän tyttökissan kaveriksi. Uusi kissa oli löydetty n. Puoli vuotta sitten ulkoa, joten taustoja ei tiedetä. Kissa on arvioitu n. 3 vuoden ikäiseksi. Se on vaihtanut kotia muutamaan kertaan, johtuen sen käytösongelmista (epäilen pelkoaggressiota). Se siis saattaa käydä yhtäkkiä jalkaan kiinni, ihan siis tappamisen raivolla ja jahtaa ja hyökkää uudelleen jos en pääse huoneeseen ja laittamaan ovea kiinni.
Löytöeläintalolla kissa on kuitenkin ollut kiltti, seurallinen ja päällisin puolin sopiva meille joka jaksaa leikkiä kissamme kanssa. Kissat eivät kuitenkaan hyväksy toisiaan joten tällä hetkelle uusi kissa on eri huoneessa ja käyn sitä ruokkimassa ja leikittämässä.

Huoneeseen on vaikea mennä, koska kun koitan rauhallisesti kävellä huoneeseen, kissa pelästyy, ei lähde pakoon vaan hyökkää raivokkaasti kiinni. Kuitenkin jos istun ovella niin tulee rapsuteltavaksi ja pyrkii päästä pois tutkimaan koko kämppää. Huone missä kissa on, on tilava (kaksi osainen), löytyy ikkuna ja raapimapuu, tunneli ja piilopaikkoja.
Onko mitään vinkkejä miten etenisin kissan kanssa? Hyökännyt jo 2 kertaa minuun (ensimmäisen kerran kun menin kissatappelun väliin ja toisen kerran kun koitin mennä huoneeseen jatkamaan leikkimistä) :/ en haluaisi helposti luovuttaa kun raukka joutunut vaihtamaan kotia monta kertaa.
Kun menen ovelle seurustelemaan, tulee yleensä iloisesti vastaan mutta silti häntä vispaa eri suuntiin ja en tohdi ainakaan silloin mennä huoneeseen. Laatikon saan putsattua niin että kissa menee itse vessaan ja laitan oven hetkeksi kiinni ja päästän heti pois vessasta kun laatikko on putsattu, ettei pelästy sitä kun taas kävelen hänen turvapaikkaan.

6

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sivustaseuraajan

      Menet normaalisti huoneeseen ja teet asioita mutta älä koske kissaan. Anna nyt omalla painollaan kissan tutustua rauhassa kerta vasta noin vähän aikaa ollut teillä

    • onneayritykselle

      onko mahdollista katsoa frii- kanavalta, kanavapaikka 16, ohjelmaa lasten maailman, Kissa kuiskaaja. Siinä käsitellään juuri tuollaisia tapauksia.
      Yksi ohje ainakin oli, että kissat ruokitaan oven kohdalla, eri huoneissa, ensin ovi kiinni, tai mieluummin vaikkapa pahvi oven tukkeena. sitten välissä on este jonka läpi nökee. kanaverkosta/ hyttysverkosta tehty kehikko toimii hyvin, kissat näkevät toisensa vaan eivät pääse tappelemaan.
      Ruoka annetaan ensin vaikkapa metrin päässä ovesta kummallekin yhtö aikaa, ja sitten lähennetään ruoka-astioita niin että kissat voivat jopa haistella toisiaan, viikon parin kuluttua. Hyökkäävälle kissalla ruoka voidaan pistää vaikkapa kakkuvuokaan, jotta ateriointi kestää pitemää, ja kiltti kissa lopettaa ensin ja saa ketsella vihollistaan..
      Myöskin leikitystä käyettiin apuna, sellaista narun päöässä olevaa lelua joka yllytti kissan juoksemaan ja väijymään, ja siten kissa saatiin seuraamaan ja juoskemaan itsensä väsyksiin. ja sitten ruokitaan leikkituokion päätteeksi.
      Kissojen tappelu lopetetaan laittamalla väliin näköeste. pahvilaatikon sivu on siinä hyvä.
      Yritä antaa aran, kodinvaihtajan tulla mukaan perheen elämään, muuten joudut poitäömään sitä putkassa koko elämänsä.
      tappelut voidaan estää, kun tutustumista tehdään valvotusti ja völiin mennään sen pahvin kanssa jo ENNEN tappeua, eli estetään kissojen katsekontakti.
      Onhan arallai issalla tuvapaikka? Esim kahdella uloskaynnyllä oleva laatikko,. sangynalusta, pääsy kaappiin/ kaapin päälle. Voit myös opettaa kissaa menenään viakkapa kaapinpn päälle ohjaamalla sitä kepin nenässä olevalla lelulla.

      • Kissakas100

        Sitä ohjelmaa voisi alkaa katsoa, olis hyvä jos jostain löytyis niitä jaksoja vaikka netistä. Tosiaan olen nyt leikittänyt molempia kissoja vuorotellen, ovi rakosallaan kisujen välissä ja heittänyt makupaloja.
        Huoneeseen neneminen pelottaa koska ennakoin jo valmiiksi hyökkäystä, se on kamalaa kun kissa ei lähde itse pois vaan kokee mut niin kovana uhkana että jahtaa... Tosin hyökkäyksestä on viikko eikä se nyt ole ollut niin epävarman olonen.
        Haluaisin kovasti että kissat tulisi myös toimeen ja uusi poika pääsee perhe-elämään mukaan. Se tietysti vaatii aikaa, koitan tuota lähellä ruokkimista seuraavaksi. Harmi etten omista mitään verkkoa, mutta rakosellaan haistavat ja näkevät toisiaan. Pitäisi nyt päästä tästä omastakin pelosta irti, pelottaa sekin jos se käyttäytyy hyvin mutta saisi yks kaks sen raivokohtauksen. Tosin tietysti pitää antaa kisulle ensin mahdollisuus näyttää pystyykö se sopeutumaan.
        Kävisikö pahvin lisäksi vesipullo tappelun estämiseksi tai lopettamiseksi? Itse kun menee siihen väliin on ihan samalla tavalla taas tappelussa mukana :D kiitos vinkeistä :)


      • Kissakas100

        Ainiin ja huoneessa on sohva jonka alle voi mennä piiloon, kaappi, koppi, tunneli, vaikka mitä...


    • miukunmAUKUNMAU

      verkkoa saa rautakaupata/ maatalouskaupasta tai vaikka puutarhaliikkeestä. Ainakin maatalouskaupoissa myydään metallista seulaverkkoa metreittäin, ei maksa mahdottomia. Myös lehtikompostorin kehikko voisi olla käyttökelpoinen. Kokeile huoneeseen mennessäsi heittää paperitollo7 männynkäpy/ pikku pallo kierimään laittalle ja siten kiinnittää kissan huomip pois tuijotteluista. Mitä itsevarmemmin liikut, sen paremmin kissa kunnioittaa sinua. kunnioitus ei tarkoita pelkäämistä, vaan rentoa lähellä oloa.

    • Tarvitsee runsaasti aikaa, jos puoli vuotta ollut ihan uudessa paikassa (hoitolassa) ja taas vaihtuu "koti". Kunnioitusta ehdottomasti, koiralla ainakin että ei katse-kontaktia, kosketusta, kommunikointia, ei puhetta. Mietin, jos kerran hyökkää ihmiseen niin eikö se ole jo aikalailla äärimmäistä puolustautumista.

      Ilmeisesti kyseinen kissa tarvitsee luottamusta ihmisiin, muihin eläimiin ja paikkaan. Ja että kokee olevansa turvassa, ei joka rasahdusta tarvitse pelätä.

      Nämä on minun mietteet.

      - huoneeseen tulemisen yhteydesssä heittää lelu tms ja rentoa olemista? Mitähän sillä kommentilla oikeastaan kaiken kaikkiaan voidaan ymmärtää? Eikös sen voi kissa kokea että 'pirulainen yrittää harhauttaa että voi vaikka hyökätä päälleni'? Entä vain normaalia rentoa olemista ilman mitään huomiota kissaan? Mietityttämään jäi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      84
      7333
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6553
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4152
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2238
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1542
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1529
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe