Perintä ja ulosotto

onkokokemuksia

Olen ollut luottotiedoton loppukesästä 2012 ja ulosotossa maaliskuusta 2013. Silloin annoin kaiken mennä ulosottoon ja heitin perintäkirjeet avaamattomina roskiin. Hain silloin takuusäätiön takausta, mutten saanut. Nyt velkaa on n. 25 tuhatta, kun olen maksanut yhtäjaksoisesti ulosottoa.

Hakisin uudelleen takuusäätiön takausta, koska saan ulosotosta selville tarkan velkasumman. Ihmettelen vain, että vieläkin 2016 tulee perintätoimistoilta välillä laskuja ja maksusuunnitelma ehdotuksia. Perivätkö vain huvikseen vaikka oletan, että ovat jo ulosotossa, vai kestääkö tosiaan noin kauan, ennen kuin vievät oikeuteen jutut? En maksa mitään, muun kuin ulosoton kautta, koska ei minulla ole selvyyttä enää onko lasku edes aito.

10

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäinen

      Ja siis kysymykseni on, että voinko olettaa kaikki velkani jo olevan ulosotossa vajaan neljän vuoden jälkeen?

    • Et välttämättä. Olet kuitenkin koko ajan maksellut uo-velkaasi pois? Jotkut perintätoimistot eivät laita ollenkaan velkaa ulosottoon vaan panttaavat sitä itsellään. Tai sitten jostain syystä velka on palautunut ulosotosta takaisin velkojalle, useimmiten varattomuuden takia. Nyt ilmeisesti näin ei ole kuitenkaan.

      Nyt pyydät kyseisiltä perintätoimistoilta velan siirtoa ulosottoon. Parasta olisi että kaikki velat olisi yhdessä paikassa kun/jos aiot saada esim järjestelylainaa niitä varten. Samalla tilaat velkojilta velkasaldotodistuksen, myös UO:sta jotta saat kokonaisvelkasi selville. Sitten vaan uudelleen haet säätiön takausta. Onnea.

      • alkuperäinen

        Täytyy odotella vielä muutama kuukausi. Jostain olen lukenut, että perintää voi jatkaa vaikka velka on jo ulosotossa. Vähenee ne ulosoton kauttakin tietysti ja jää enemmän rahaa käteen, mutta noiden merkintöjen loppuminen olisi kai nopeampaa järjestelylainan avulla ja lainan maksu tietenkin.


      • 457457
        alkuperäinen kirjoitti:

        Täytyy odotella vielä muutama kuukausi. Jostain olen lukenut, että perintää voi jatkaa vaikka velka on jo ulosotossa. Vähenee ne ulosoton kauttakin tietysti ja jää enemmän rahaa käteen, mutta noiden merkintöjen loppuminen olisi kai nopeampaa järjestelylainan avulla ja lainan maksu tietenkin.

        No ainakaan merkinnät ei lähde mihinkään takuusäätiön takaamalla lainalla, sitten vasta kun laina on maksettu kokonaan pankille takaisin.


      • entiedätarkalleen
        457457 kirjoitti:

        No ainakaan merkinnät ei lähde mihinkään takuusäätiön takaamalla lainalla, sitten vasta kun laina on maksettu kokonaan pankille takaisin.

        Niin on. Koko ulosottovelan maksamisen jälkeenkin jää ymmärtääkseni muutamaksi vuodeksi merkintä, niin ajattelin että kun järjestelyvelka olisi maksettu, niin merkintäkin olisi lähtenyt. Tavallaan pääsisi nopeammin merkinnästä.


      • puhdistuukunmaksaa
        entiedätarkalleen kirjoitti:

        Niin on. Koko ulosottovelan maksamisen jälkeenkin jää ymmärtääkseni muutamaksi vuodeksi merkintä, niin ajattelin että kun järjestelyvelka olisi maksettu, niin merkintäkin olisi lähtenyt. Tavallaan pääsisi nopeammin merkinnästä.

        Jos maksat säännöllisesti ja ilman katkoksia hyväksyttävän summan ulosotolle niin luottotietosi voivat olla puhtaatkin vaikka viimeinen erä olisi vielä maksamatta. Näin tapahtui minulle...


    • Ainoa hyöty minkä saat maksamalla velat pois esim järjestelylainan turvin on se että saat luottohäiriömerkintöjesi perään merkinnän REF. Eli "Velka hoidettu". Tämä merkintä erittäin positiivinen asia jos joissain asioissa luottotiedoilla merkitystä. Itse merkinnät oli sitten YVK tai OSP niin ne pysyvät määrätyn ajan. Ainoa merkintä joka poistuu kun velka maksetaan on UO:ssa todettu varattomuusmerkintä muistaakseni.
      Omalla kohdalla viimeine merkintä poistuu 1/17 ja järjestelylaina maksettu pois 4/17.

      En osaa sanoa tuosta perinnästä jos velka jo UO:ssa. Ehkä velka on palautunut UO:sta velkojalle joka sitten viimeistään 3 v välein taas lähettää maksumuistutuksen.

      http://www.kuluttajaliitto.fi/files/1183/Velkaopas0910_.pdf

      • dkvppkvkkvkv

        Ihmisellä voi olla isojakin ulosotossa olevia velkoja, vaikka hänellä olisi puhtaat luottotiedot.


      • 346346ff
        dkvppkvkkvkv kirjoitti:

        Ihmisellä voi olla isojakin ulosotossa olevia velkoja, vaikka hänellä olisi puhtaat luottotiedot.

        Uo:sta saa nykyään merkinnän pitkäkestoisesta ulosotosta. Toki hyvällä säkällä merkintää ei saa kun velka menee takaisin velkojalle mutta yleensä ne on passiivitilassa joten merkintä tulee.


      • 5856

        "Ainoa merkintä joka poistuu kun velka maksetaan on UO:ssa todettu varattomuusmerkintä muistaakseni."

        UMS on se merkitä joka poistuu velan maksettua, varattomuusmerkintä on pahin eli säilyy aina sen 3-4 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe