Perintä ja ulosotto

onkokokemuksia

Olen ollut luottotiedoton loppukesästä 2012 ja ulosotossa maaliskuusta 2013. Silloin annoin kaiken mennä ulosottoon ja heitin perintäkirjeet avaamattomina roskiin. Hain silloin takuusäätiön takausta, mutten saanut. Nyt velkaa on n. 25 tuhatta, kun olen maksanut yhtäjaksoisesti ulosottoa.

Hakisin uudelleen takuusäätiön takausta, koska saan ulosotosta selville tarkan velkasumman. Ihmettelen vain, että vieläkin 2016 tulee perintätoimistoilta välillä laskuja ja maksusuunnitelma ehdotuksia. Perivätkö vain huvikseen vaikka oletan, että ovat jo ulosotossa, vai kestääkö tosiaan noin kauan, ennen kuin vievät oikeuteen jutut? En maksa mitään, muun kuin ulosoton kautta, koska ei minulla ole selvyyttä enää onko lasku edes aito.

10

506

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäinen

      Ja siis kysymykseni on, että voinko olettaa kaikki velkani jo olevan ulosotossa vajaan neljän vuoden jälkeen?

    • Et välttämättä. Olet kuitenkin koko ajan maksellut uo-velkaasi pois? Jotkut perintätoimistot eivät laita ollenkaan velkaa ulosottoon vaan panttaavat sitä itsellään. Tai sitten jostain syystä velka on palautunut ulosotosta takaisin velkojalle, useimmiten varattomuuden takia. Nyt ilmeisesti näin ei ole kuitenkaan.

      Nyt pyydät kyseisiltä perintätoimistoilta velan siirtoa ulosottoon. Parasta olisi että kaikki velat olisi yhdessä paikassa kun/jos aiot saada esim järjestelylainaa niitä varten. Samalla tilaat velkojilta velkasaldotodistuksen, myös UO:sta jotta saat kokonaisvelkasi selville. Sitten vaan uudelleen haet säätiön takausta. Onnea.

      • alkuperäinen

        Täytyy odotella vielä muutama kuukausi. Jostain olen lukenut, että perintää voi jatkaa vaikka velka on jo ulosotossa. Vähenee ne ulosoton kauttakin tietysti ja jää enemmän rahaa käteen, mutta noiden merkintöjen loppuminen olisi kai nopeampaa järjestelylainan avulla ja lainan maksu tietenkin.


      • 457457
        alkuperäinen kirjoitti:

        Täytyy odotella vielä muutama kuukausi. Jostain olen lukenut, että perintää voi jatkaa vaikka velka on jo ulosotossa. Vähenee ne ulosoton kauttakin tietysti ja jää enemmän rahaa käteen, mutta noiden merkintöjen loppuminen olisi kai nopeampaa järjestelylainan avulla ja lainan maksu tietenkin.

        No ainakaan merkinnät ei lähde mihinkään takuusäätiön takaamalla lainalla, sitten vasta kun laina on maksettu kokonaan pankille takaisin.


      • entiedätarkalleen
        457457 kirjoitti:

        No ainakaan merkinnät ei lähde mihinkään takuusäätiön takaamalla lainalla, sitten vasta kun laina on maksettu kokonaan pankille takaisin.

        Niin on. Koko ulosottovelan maksamisen jälkeenkin jää ymmärtääkseni muutamaksi vuodeksi merkintä, niin ajattelin että kun järjestelyvelka olisi maksettu, niin merkintäkin olisi lähtenyt. Tavallaan pääsisi nopeammin merkinnästä.


      • puhdistuukunmaksaa
        entiedätarkalleen kirjoitti:

        Niin on. Koko ulosottovelan maksamisen jälkeenkin jää ymmärtääkseni muutamaksi vuodeksi merkintä, niin ajattelin että kun järjestelyvelka olisi maksettu, niin merkintäkin olisi lähtenyt. Tavallaan pääsisi nopeammin merkinnästä.

        Jos maksat säännöllisesti ja ilman katkoksia hyväksyttävän summan ulosotolle niin luottotietosi voivat olla puhtaatkin vaikka viimeinen erä olisi vielä maksamatta. Näin tapahtui minulle...


    • Ainoa hyöty minkä saat maksamalla velat pois esim järjestelylainan turvin on se että saat luottohäiriömerkintöjesi perään merkinnän REF. Eli "Velka hoidettu". Tämä merkintä erittäin positiivinen asia jos joissain asioissa luottotiedoilla merkitystä. Itse merkinnät oli sitten YVK tai OSP niin ne pysyvät määrätyn ajan. Ainoa merkintä joka poistuu kun velka maksetaan on UO:ssa todettu varattomuusmerkintä muistaakseni.
      Omalla kohdalla viimeine merkintä poistuu 1/17 ja järjestelylaina maksettu pois 4/17.

      En osaa sanoa tuosta perinnästä jos velka jo UO:ssa. Ehkä velka on palautunut UO:sta velkojalle joka sitten viimeistään 3 v välein taas lähettää maksumuistutuksen.

      http://www.kuluttajaliitto.fi/files/1183/Velkaopas0910_.pdf

      • dkvppkvkkvkv

        Ihmisellä voi olla isojakin ulosotossa olevia velkoja, vaikka hänellä olisi puhtaat luottotiedot.


      • 346346ff
        dkvppkvkkvkv kirjoitti:

        Ihmisellä voi olla isojakin ulosotossa olevia velkoja, vaikka hänellä olisi puhtaat luottotiedot.

        Uo:sta saa nykyään merkinnän pitkäkestoisesta ulosotosta. Toki hyvällä säkällä merkintää ei saa kun velka menee takaisin velkojalle mutta yleensä ne on passiivitilassa joten merkintä tulee.


      • 5856

        "Ainoa merkintä joka poistuu kun velka maksetaan on UO:ssa todettu varattomuusmerkintä muistaakseni."

        UMS on se merkitä joka poistuu velan maksettua, varattomuusmerkintä on pahin eli säilyy aina sen 3-4 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2693
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2634
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1782
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1607
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1540
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1470
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1382
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1197
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1106
    Aihe